Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çağrı: Bu 3 Kavram Çok Önemli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde acil koduyla inşa edilen Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin açılışında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Çağrı: Bu 3 Kavram Çok Önemli

Erdoğan, son nefesine kadar vatandaşa hizmeti sürdüren Prof. Dr. Murat Dilmener'i rahmetle anarken, Türkiye'nin salgın döneminde örnek bir mücadele verdiğini vurgulayarak, "Son nefesini kadar hizmetlerini sürdüren hocamızın ismi elbette gönüllerde hep yaşayacaktır. Türkiye sahip olduğu sağlık alt yapısı ve genel sağlık sigortası sistemiyle salgın sürecinde dikkatleri üzerine toplamış bir ülkedir. Genel sağlık sigortamıza gıptayla bakıldığını çok iyi biliyoruz. 1 milyon 100 bini bulan sağlık ordumuzla milletimizin hizmetindeyiz.Salgın döneminde 2 ayı bulmadan hizmete sunduğumuz acil durum hastanelerinin örnek alınacak bir model olduğuna inanıyorum. Dünyada pek çok ülkenin geçici sahra ve prefabrik hastaneler kurarak çözmeye çalıştığı sorunu, biz çok daha kısa sürede kalıcı hastaneler inşa ederek aşmayı başardık.Bu sağlık kurumları ülkemizin yüz akı olacaklardır.Feriha Öz hastanesi askeri havaalanının bir ucunda yapılmış. Herhangi bir hasta uçakla gelip hemen yaya mesafede hastaneye ulaşacağı bir yer." dedi.

Tek parti döneminin Türkiye'nin kalkınmasına vurduğu darbelelerin unutulmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı, "Tek parti faşizminin milletimizin kalkınmasına vurduğu darbeleri de müşahede ettik. Türkiye'nin ihtiyacı kavga değil eser siyasetidir. Milletimizin beklentisi polemik değil inşa siyasetidir. El ele çalışmayı mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Bu ülkede hiç kimse milli iradeyi al aşağı edemez. Her kim Türkiye'de demokrasiyi, özgürlükleri, adaleti, güvenliği, dış politikayı, kültürü, sanatı daha ileri seviyeye götüreceğine milleti ikna ederse ülke ona teslim edilir. Her kim daha çok yatırım, üretim, istihdam, iş, aş, daha yüksek hayat standardı sağlayacağı konusunda halkın desteğini alırsa ülkeyi o yönetir. Bunun dışındaki zorlamaların, iç ve dış ayak oyunlarının tamamı da milli irade duvarına çarpıp dağılmaya mahkumdur." dedi.

Türkiye'nin önünde demokrasi ve kalkınmadan başka bir alternatif olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadeleye ilişkin de 3 kavram hatırlatması yaptı. Erdoğan şunları söyledi: Türkiye'nin önünde demokrasiden ve kalkınmadan başka bir alternatif yoktur. Salgın döneminde yavaşlayan ekonomik faaliyetlerin bize de olumsuz etkileri oldu. İlk çeyrekte ABD 4.8, Fransa 5.8 daraldı. Türkiye ise ilk çeyrekte sağladığı yüzde 4.5 oranındaki büyüme ile bu tablodan ayrıştı. Ülkemiz için ikinci çeyrek bir parça sıkıntılı gözükse de sonrası aydınlıktır. Gelişmeler ve işaretler, salgın sonrası yeniden yapılanacak küresel ekonomide ülkemizin çok avantajlı bir konuma oturacağını gösteriyor. Sanayiden tarıma, ticaretten turizme kadar her alanda önce hızlı bir toparlanma, ardından çok daha hızlı bir atılım içine gireceğiz. Üç kavram çok önemli: Maske, mesafe, temizlik. Bunlara dikkat ederek salgının yeniden hortlamasının önüne geçmemiz gerek.