Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları - Sokağa Çıkma Yasağı Haftasonu Yine Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapıyor. Sokağa çıkma yasağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasının reddi, Ekonomideki son durum ve diğer konularda son dakika açıklamaları art arda geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları - Sokağa Çıkma Yasağı Haftasonu Yine Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapıyor. Sokağa çıkma yasağı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasının reddi, Ekonomideki son durum ve diğer konularda son dakika açıklamaları art arda geldi.

13 Nisan 2020 Pazartesi 18:40
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları - Sokağa Çıkma Yasağı Haftasonu Yine Uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Dünyayı pençesi altına alan bu salgının pek çok alandaki etkilerini yakından takip ediyoruz. Ülkemiz bu süreçte uluslararası alanda da takdir edilen olumlu ayrışma içerisindedir. Hastane, yoğun bakım yatağı, doktor ve yardımcı personel, malzeme, araç-gereç, ilaç gibi hususlarda hiçbir eksiğimiz yoktur. Mutlaka aksaklıklar oluyordur. Pek çok ülkede maske gibi en basit ürünlerin tüm vatandaşlara dağıtımını bırakın tüm vatandaşlara dağılımını, sağlık personeli için temini bile zorlaşıyor. Her vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı sürüyor. Eczanelerimizden alınacak maske için 32 milyon vatandaşımıza sağlık bakanlığının doğrulama kodu gitti. Perşembe gününe kadar bu rakam 39 milyona çıkacaktır. Kapasitesi olan tüm kamu kurumlarımız maske üretimine hız veriyor. 

81 ilimize yayılmış olan 1518 hastanemizde 100 bini tek kişilik olmak müzere 240 bin yatağa sahibiz. Yoğun bakım yatağı sayımız 40 bini buluyor.

Avrupa'da 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatağı sayısı 12 olurken, ülkemizde bu rakam 50'ye yakındır. Almanya'da bile bu rakam 30'u bulmuyor.

Yeşilköy ve Sancaktepe'de 1000'er yataklı iki hastanemiz için çalışmalar başladı.

Hadımköy'de de 100, Derince'de 250 yataklı yeni hastaneler kuruyoruz.

2 bin 862 yatak kapasiteli Başakşehir Şehir Hastanemizin ilk kısmını 20 Nisan'da hizmete açıyoruz. Sadece bu hastanemizin yoğun bakım yatak sayısı 426'dır. Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi'de 536 yoğun bakım yatak sayısıyla hasta kabülüne başlamıştır.

Testte günlük olarak 34 bine ulaşırken, 410 bin testin üstüne çıktık. Test oranımız, vaka oranımız aşağı yöndedir. Hamdolsun , hasta sayısına göre ölüm sayısının düşüklüğü oranında ilk sıralardayız. 5 bine yakın hastamız taburcu oldu.

DSÖ başta olmak üzere uluslararası kuruluşlar ülkemizi koronavirüsle mücadelede örnek gösteriyorlar. Sadece kendi vatandaşlarımızın ihtiyacını karşılamakla kalmıyor, bizden yardım isteyen ülkelerin yardımına yanıt vermeye gayret ediyoruz.

Elimizdekini tüm dostlarımızla paylaşıyoruz. 34 ülkeye şimdiye kadar malzeme ulaştı. Önümüzdeki günlerde bu desteği devam ettireceğiz. Yasağın açıklandığı ilk anda bir takım yerlerde yaşanan gereksiz kargaşanın tekrar etmemesi için gerekli tedbirleri alacağız. Amacımız , haftasonu güzel havanın cazibesine kapılıp , sokakları, sahilleri dolduracak milyonlarca vatandaşımızı virüs tehlikesinden korumaktı. Cuma gecesi sokağa çıkma yasağının sadece cumartesi ve pazar günü için geçerli olacağının açıklanmasına rağmen yaşanan olumsuzluklar bu gerçeği ortadan kaldırmıyor. İçişleri Bakanımızın bu konudaki sorumluluğu üstlenerek gösterdiği hassasiyeti takdirle karşıladım. Ancak istifasını kabul etmeyerek kendisinden görevini sürdürmesini istedim. Terörle mücadele, Tabi afetler sonrası yürütülen çalışmalar, son olarak koronavirüs salgınında kamu güvenliğini sağlamaktaki başarısına yakinen şahit olduğumuz sayın bakanımız görevine devam edecektir.

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI SÜRECEK

Hafta sonları sokağa çıkma yasağını önümüzdeki dönemlerde de sürdürme kararı aldık. 17 Nisan Cuma gecesi saat 24.00'den 19 Nisan pazar gecesi saat 24.00'e kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacağını şimdiden tüm vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum.

Milletimizin moralini bozmak için gece gündüz çalışanlar, terör örgütleriyle, medyasıyla, siyasi teşekkülleriyle gün gelecek kendi fitne ve nefret çukurlarında boğulup gideceklerdir.

Bu hastalık zihniyet sahiplerine diyorum ki, düşün artık milletin yakasından. Her darbenin, her vaseyetin, her kaoson, kargaşanın arkasında siz vardınız. Her saldırının tetikçisi sizdiniz. Ülkemiz sadece koronavirüsten değil, aynı zamanda bu medya ve siyaset virüslerinden de inşallah kurtulacaktır.

CHP Genel Başkanının dün bir televizyon kanalında milletin gözüne bakarak bu kadar yalanı arka arkaya söylemek mitomani hastalığıdır. Bunu bir araştırsın, öğrensin. Umarız hekimlerimiz bu hastalığa da çare bulur. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti şartlar ne olursa olsun can ve mal temini , sağlık, gıda, temizlik malzemesini karşılayacak güce sahiptir. İstihdamı korumak, gelirini kaybeden vatandaşlarımıza sahip çıkmak, emeklilere destek vermek, esnaf sanatkarı ayakta tutmak için her önlemi alıyoruz.

Vefa sosyal dayanışma gruplarının İstanbul'da , Türkiye'nin değişik yerlerinde nasıl ev ev dolaştığını gördük. Fırınlarımız kamyonetlerle nasıl vatandaşlara ulaştı. İş bilenin kılıç kuşanandır. 

Bugüne kadar 4.5 milyona yakın vatandaşımıza doğrudan nakit desteği sağladık sağlıyoruz. İstihdamın sürmesi için 3 ay boyunca işten çıkarmaların önüne geçiyoruz. Kısa çalışma ödeneğine yapılan 2 milyon başvurunun 700 bini sonuçlandırıldı.

Bundan faydalanamayan ya da ücretsiz izne çıkarılanlara aylık 1170 lira maaş desteği vereceğiz. 

Esnaf için 25 bin liralık paraf ticari kart vasıtasıyla 1.5 milyar liralık ilave kaynak daha 67 bin esnafımızın hizmetine sunuldu. 

KGF destekli işe devam finansmanı için başvurular 66 bini aştı.

Süreci tamamlanan 35 bin firmaya 30 bin liraya yakın finansman desteği yapıldı. 

Bireysel destek paketine yapılan başvuru ise 4 milyon 200 bini geçti. Geçtiğimiz cuma günü itibariyle  bu pakete yapılan başvuruların tahsisleri başladı. Özellikle kamu bankaları, kurumsal ve ticari işletmelerin yaklaşık 21 milyar liralık borcunu öteleyerek piyasayı önemli ölçüde rahatlattı. 

800 bine yakın vatandaşımızın 41 milyarı bulan, konut , kredi kartı, taşıt kredisi borçları talepleri doğrultusunda örtelendi. 

Halkbank 375 bin esnafımızın önümüzdeki 3 ayda vadesi gelecek 3.5 milyar liralık taksit ödemesini herhangi bir ilave yük bindirmeden erteledi.

Çiftçilerimizi , hayvan yetiştiricilerimiz, gıda sektörünü desteklemek için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.

Salgın sebebiyle dünyada yaşanabilecek tarım ve gıda ürünleri sıkıtnısından ülkemizin etkilenmemesi için tüm tedbirleri alıyoruz. 

Malesef özel bankalar bu süreçte hiç de iyi bir imtihan vermiyor.  Ülkemizin ve milletimizin içinden geçtiği bu zor dönemde özel bankaların da üzerine düşenleri yapmasını bekliyorum. Hamdolsun bu dönemi başarıyla geride bırakacak ekonomik altyapıya sahip bir ülkeyiz.

İMF programı başta olmak üzere hiç bir dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Türkiye'yi yeniden bu cendereye sokmaya kimsenin gücü yetmeyecek.

Milletimiz, Gazi Mustafa Kemal'in İstiklal harbi sırasında çıkardığı tekalifi milliye emirlerine sahip çıkarak vatanının kurtuluşu için fedakarlık yapmıştır. 

Bugün de milletimiz aldığımız tedbirlere riayet ederek Biz Bize Yeteriz Kampanyasına katkıda bulunarak aynı asil tavrı gösteriyor. Bunlar gönüllü kampanya, şu ana kadar kampanyamıza 1 milyar 612 milyon lira bağış oldu. Aziz milletimize teşekkür ediyorum.

Bizim medeniyetimizde insana hizmet için çalışmak, insan hayatı için mücadele etmek mukaddes bir görevdir. Bugün bu mücadeleyi 83 milyon vatandaşımızla birlikte veriyoruz.

Bu dönemi en az kayıpla kurallara uyarak geride bırakalım.

Bir süre daha sabredeceğiz, ondan sonra hep beraber feraha kavuşacağız. Gün birlik olma, yardımlaşma, dayanışma, kardeş olduğumuzu dünyaya gösterme günüdür.  Acımızı birlikte kalbimize gömüyor, ümidimizi birlikte taze tutuyoruz. Sabrımızı da birlikte zafere dönüştürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

Sizlere evde kalın, sabredin , kurallara uyun derken nasıl zorluklarla karşı karşıya bulunduğunuzu elbette biliyoruz. Evinden çıkamayan, büyüklerinin ellerinden tutup parka gidemeyen yavrularımızın gözlerindeki üzüntü yüreğimizi burkuyor. Okulunu, öğretmenlerini, arkadaşlarını özleyen evlatlarımzın ızdırabı bizim de ızdırabımız. Dostlarıyla, akrabalarıyla kucaklaşamayan, namazını camide kılamayan, kahvehanede arkadaşlarıyla sohbet edemeyen vatandaşlarımızın sıkıntısı bizim de sıkıntımız.

Atalarımızın dediği gibi kara gün kararıp kalmaz. Bu kara günler sadece milletimizin değil, tüm dünyanın kara günleridir. Sıradan gördüğümüz gündelik hayatımızın nasıl bir nimet olduğunu hep birlikte müşade ediyoruz. İnşallah bugünler geçtikten sonra hayatımızı daha anlamlı, daha bereketli, daha verimli geçireceğiz. 

Bu vesileyle salgın hastalık veya kronik rahatsızlıkları nedeniyle hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Hastanelerde tedavi gören, evlerinde karantinada olan vatandaşlarıma Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum.  Sağlık personeli başta olmak üzere, güvenlik, tedarik, ulaşım, enerji gibi günlük hayatımızı kolaylaştıran alanlarda fedakarlıkla çalışan herkese şahsım, ailem, milletim adına teşekkür ediyorum.

Fabrikalarda çarkları çalıştırmayı sürdüren, üretimi ve istihdamın sürmesi için çalışan herkese teşekkür ediyorum.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Sizleri bir kez daha sevgi ve saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.

2 DAKİKA SONRA SAYFAYI YENİLE...

Son Güncelleme: 13.04.2020 19:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mert 2020-04-14 08:33:18

Hafta içi virüs bulasmiyo galiba

Avatar
Ahmet solak 2020-04-13 18:58:31

Okullarda çalışan typ özel güvenlik kadro verseniz bu zorlu süreçte hep sahadayız

Avatar
Gul aydin 2020-04-13 18:58:37

Merhaba benim esimde calismiyor bizde destek istiyoruz lutfen nasil yapilacak bilgi verirmisiniz

Avatar
Özge 2020-04-13 19:06:50

İskurdan kursiyer elamanı olarak fabrikada çalışıyordum koronadan dolayı izine cikarildim bizlere herhangi maaş desteğinden neden yararlanamıyoruz bizde mağdur oluyoruz

Avatar
Esnaf 2020-04-13 18:56:28

İşyerleri kapatılan esnaf destek bekliyor

Avatar
Hakan 2020-04-13 18:59:44

Adam adam

Avatar
Ümmü Gülsüm Nuram 2020-04-13 19:07:44

Allah hepinizden razı olsun bugün maskelerimizde geldi 1 koli inşAllah herşey iyiye gidicek. Eşim ben 6 yaşındaki oğlum krediye başvurduk 10ar bin lira dan 30 bin lira geçti elimize altınlarımı satmak zorunda kalıcaktım yoksa. Allah sizden defalarca razı olsun cumhurbaşkanım eşime aylık bağlandı bende oğlumda başvurduk bizimkilerde kabul olucakmış dualarımız hep sizinle. Chpkklılar şimdi evde kalamıyorlar onlara Allah tarafından bu müsibet yollandı inşAllah. Sizden ricam aylık ve krediyi onlara vermeyin reisim çalışsınlar da akılları başlarına gelsin.

Avatar
Mehmet 2020-04-13 19:20:13

İşiniz gücünüz yalan