Covid 19 İlaç ve Aşısı İçin Son Dakika Açıklaması: Tarih Verildi

Son dakika haberi: Covid 19 aşısı için son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Türkiye 'de devam eden corona aşı ve ilaç çalışmaları için son duruma yer verildi.

Covid 19 İlaç ve Aşısı İçin Son Dakika Açıklaması: Tarih Verildi

Son dakika : Korona aşısı için TÜBİTAK tarih verdi.

Türkiye , koronavirüsle mücadele kapsamında ila çve aşı çalışmalarını son sürat devam ettiriyor. 

TÜBİTAK bünyesinde devam eden  aşı ve ilaç geliştirme projeleri devam ederken , TÜBİTAK tarafından oluşturulan ‘Covid-19 Türkiye Platformu’ çatısı altında 25 farklı üniversite, 8 kamu araştırma kurumu, 8 firmadan toplam 225 araştırmacı, çalışmalara devam ediyor. 

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, corona ile mücadele kapsamında yürütülen aşı ve ilaç çalışmaları için son durumu anlattı ve tarihi verdi. 

Mandal, “Bizim çalıştığımız kurumlarımız bu işe bugün başlamadı. Bu şu anda bizim kendimizi gösterme zamanımız. Araştırmacılarımız, firmalarımız olarak ve ülkemiz olarak biz bunu yapabileceğimiz noktasındayız. Ülkemizin en seçkin araştırma grupları, bilim insanları bu iş için çözüm üretme noktasında gece gündüz çalışıyor. Covid-19 Türkiye Platformu’nda yapılan aşı ve ilaç çalışmaları ve bu sürecin yönetilmesiyle ilgili topyekun bir seferberlik söz konusu” ifadelerini kullandı. 

Aralık ayında korona aşısı için çalışmalara başladıklarını söyleyen Mandal, “Biz bununla ilgili hocalarımızdan 9 ay veya 12 aylık zaman dilimi içerisinde projelerini gerçekleştirilebilecek olanlardan önerilerini aldık. 10 günde projelerin alımı, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması gerçekleştirildi. Başlangıçta 14 projeyle başlandı. Daha sonra 15 ve yakın zamanda da 16 proje şu an yürürlükte. Bu projelerden hem ilaçla hem aşısıyla ilgili gruplarımız var. Bu oluşan platformun en büyük özelliği bu yapılar birbirinden bağımsız çalışmıyor. Dolayısıyla hem ilaç grubundakiler hem de aşı grubundakiler bir sinerji halinde çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İLAÇ

İlaç çalışmaları ile ilgili açıklama ise şu şekilde:

İn silico çalışmalar sonrasında bu virüse çözüm noktası oluşturabilecek noktada 26 tane molekül belirlendi. Bununla ilgili şu an sentez çalışmaları başladı. Bir taraftan molekül çalışması gerçekleşti.

Daha sonra bununla ilgili çalışmanın sentez ve takibinde de üretimle ilgili bir yapı başlamış oldu. Bunun memnuniyet verici bir gelişme olduğunu söyleyebilirim. Bunun arkasında çok farklı gruplarımız var.

İLAÇ YAZIN , AŞI 9 AY SONRA

Mandal yaptığı açıklamada, "Klinik öncesi aşamaları ilaç için bu yaz aylarında belki daha da erken biz bunu sentezleme ve üretme noktasında olacağız. Aşı çalışmalarında ise 9 aylık bir zaman dilimi içinde klinik öncesi aşama tamamlanmış olacak." ifadelerine yer verildi. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA