Corona Nedeniyle Toplu Mezar Kazıldı Haberine Açıklama Geldi

Gaziantep 'te koronavirüs nedeniyle toplu mezar kazıldığı görüntülerinin sosyal medya üzerinde yayılması sonrası Valilik bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada olayın aslına yer verildi.

Corona Nedeniyle Toplu Mezar Kazıldı Haberine Açıklama Geldi

Toplu mesar iddiaları ortalığı karıştırmıştı.

Önceki akşam sosyal medya üzerinde kısa süre içinde yayılan videoda bir toplu mezar kazıldığı ve orada corona nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin defnedildiği görülmüştü. Gaziantep Valiliği tarafından olayla ilgili bir açıklama yapıldı ve  "kentte yeni tip koronavirüs salgını nedeniye toplu mezar hazırlandığı" iddialarının gerçeği yansıtmadığına yer verildi. 

Konu ile ilgili Gaziantep Valiliği tarafından  bir yazılı açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada,  annesi vefat eden Saime D. isimli bir vatandaşın, Yeşilkent Mezarlığı 'nda daha önce belediye tarafından hazırlanan sıra mezarları cep telefonuyla çekerek, "Bu mezarların koronavirüs vakalarından hayatını kaybedenler için hazırlandığı, vatandaşların kandırıldığı, ölüm vakalarının çok olduğu" şeklinde şahsi açıklamalarla videoya aldığı ve bunu sosyal medya üzerinde paylaştığı bildirildi. 

Görüntülerin gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada, "Koronavirüs salgını nedeniyle toplumsal hassasiyetlerin yüksek olduğu bir dönemde vatandaşlarımız arasında yanlış bir algı oluşmaması açısından konuyla ilgili açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur. Saime D. isimli şahsın annesi olan 1932 doğumlu Emine D. rahatsızlanarak 25 Aralık Devlet Hastanesine 27 Mart tarihinde getirilmiş, kendisi acil müdahale esnasında kardiyopulmoner arreste girip yapılan tüm canlandırma işlemine rağmen 18.45'te vefat etmiştir. Söz konusu vatandaşımızdan muayene ve tetkikler esnasında tedbir amaçlı Kovid-19 enfeksiyonuna yönelik numune alınmış ve yapılan test henüz sonuçlanmadan vefat olayı gerçekleşmiştir." denildi. 

Emine D isimli kişinin şüpheli vaka olarak değerlendirildiği , bu sırada hayatını kaybettiğinin belirtildiği açıklamada, yapılan test sonucunun çıktığı ve tes sonucunun negatif olduğu bildirildi. Açıklama şu şekilde:

"Emine D'nin kızı olan Saime D. ise bu defin işleminin gerçekleştiği sırada bu videoyu çekerek yayınlamıştır. İki milyonun üzerinde bir nüfusa sahip olan ilimizde günlük 15 civarında vatandaşımız değişik sebeplerden vefat etmekte olup, görüntülerde yer alan kazılmış mezarlar koronavirüs vakaları için değil normal vefat eden ve aile mezarı olmayan vatandaşların toprağa verildiği sıra mezarlığının görüntüsüdür. Günlük defin işlemi yapılırken olumsuzluklarla karşılaşmamak için önceden mezarlar kazılarak hazır hale getirilmektedir. Bununla birlikte vefat etmeden önce kendisine koronavirüs testi yapılan Emine D. isimli vatandaşımızın testi de negatif çıkmıştır. Yani Emine D. koronavirüs hastası değildir."

2 YILDAN 4 YILA KADAR HAPİS

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı görüntülerin sosyal medya üzerinde yayılması sonrası bir soruşturma başlattı ve TCK'nin 213. maddesi gereğince "halk arasında korku veya panik yaratmak" suçundan 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle Saime D. ile yeğeni Arman K. gözaltına aldırdı.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA