Bir İlimizden Kötü Haber! Sıfırlanan Vaka Sayısı Birden Fırladı

Bursa'dan Artvin'e giden bir şahıs, ertesi gün döner partisi verdi. Şehirde sıfırlanan koronavirüs vaka sayısı bir anda 20'ye yükseldi.

Bir İlimizden Kötü Haber! Sıfırlanan Vaka Sayısı Birden Fırladı

Yeni tip koronavirüs tedbirlerine uyumla birlikte vaka sayısının sıfıra kadar indiği Artvin'de yeni vakalar görülmeye başlandı. İldeki vaka sayısı kısa süre içerisinde 20'ye kadar yükselince, İl Pandemi kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Artvin Valisi Yılmaz Doruk, İl genelinde görülen koronavirüs vaka sayılarının 15'inin Bursa'dan gelenlerde görüldüğünü bu kişilerin komşularıyla döner partisi verdiğini söyleddi.

Vali Yılmaz, "Bu kişiler, virüsü de etrafındaki kişilere bulaştırdı. Özellikle il dışından gelen vatandaşlarımızın 14 günlük karantina sürecine uyması gerekiyor. Bu yayılma süreci olağan bir şey ve durum bizi şaşırtmadı. Çünkü Artvin izole bir kent değil. Önemli olan bunu iyi tespit edip, sayının artmasını engellemektir. Bursa’dan bir vatandaşımız, arabayla Artvin’e gelmiş, belli ki orada bir bulaş almış, gelirken de arabada bulunan diğer kişilere bulaştırmış. Gereken tüm tedbirleri almamız gerekiyor, almazsak bunun önünü kesemeyiz." diye konuştu. Şavşat ve Yusufeli ilçelerinde de benzer durumların söz konusu olduğunu belirten Artvin Valisi Yılmaz,"Bursa’dan gelmiş aynı kişi, virüsü 5 kişiye bulaştırmış. Bu 5 kişi de hanesindeki diğer insanlara virüsü bulaştırmış. Bursa’dan gelmiş ve ertesi gün döner partisi yapmış, millete döner yediriyor, aslında virüsü de kişilere yedirmiş. O yüzden hastalığın seyri mart ve nisan aylarında nasıl ilerlediyse şu anda da aynı gidiyor. Dolayısıyla tedbirler kaçınılmaz." dedi.