Bilim Kurulu Üyesi Tarih Vererek Açıkladı! Koronavirüs Aşısından Sonra...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, CNN Türk canlı yayınında koronavirüs aşısı ve pandemideki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Tarih Vererek Açıkladı! Koronavirüs Aşısından Sonra...

Koronavirüs aşısından sonra ne zaman normal hayata dönülebilir, rahatlama ne zaman olabilir şeklindeki soruya yanıt veren Prof. Dr. Ateş Kara, aşı olunsa da bir süre bulaş riskinin devam edeceğini vurgulayarak, "Aşı olsak da virüs bulaştırma riskimiz sürer. Aşı büyük oranda koruma sağlayacak. Aşı sonrası genel rahatlama Nisan-Mayıs ayında olabilir." diye konuştu.

Aşıların Türkiye'ye geliş sürecine ilişkin soruya da yanıt veren Prof. Dr. Kara, "Sayın bakanımız aşıların bu akşam yola çıkacağını açıklamıştı. Daha öne çekme çok söz konusu olamaz şu nedenle olamaz, aşılar Türkiye'ye geldiğinde tekrar testlerden geçiyor. Dünya tarafından akredite edilmiş laboratuvarlarda tekrar test ediliyor ve bunların sonucunda ülkemizde kullanılabilirlik izni veriliyor. Her şeyin ötesinde onaylı bir aşı da olsa bizim testlerimiz tamamlanmadan aşının kullanımına izin verilmiyor. Testlerden bir kısmı da en az 14 gün sürüyor. O yüzden bu sürenin kısalması söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ayrıca şu ifadeleri kullandı: İnaktif aşı daha mı iyi derseniz bence çok doğru değil ama bugünkü bilgi itibariyle inaktif aşıyla biraz daha rahat hareket edebilir miyiz? Evet. Çünkü inaktivasyon dediğimiz, mikroorganizmayı alıp öldürüp virüse alıp inaktif hale getirdiğimizde etkisiz hale getirip öldürüp vermemiz durumunu biz yıllardır aşının ilk çıktığı yıllardan itibaren tüm dünyada uygulanıyor ve geliştiriliyor. O nedenle bu aşı ile ilgili olası durumları biliyoruz. Bu bakımdan bir basamak daha avantajlı. Ama öbür taraftan baktığımızda da mRNA aşısı da teknolojik olarak önümüzdeki dönem için bize ışık yakan bir aşı. Şunun için ışık yakan bir aşı, bugüne kadar aşı geliştiremediğimiz enfeksiyonlara karşı hatta bazı kanser türlerine karşı çok umut verici bir teknoloji. Ve gerçekten de avantaj sağlayabilir