Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Kurban Bayramı Öncesi Uyarı: Akrabalarınızın Öldüğü Haberiyle Yıkılabilirsiniz...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, sosyal medya hesabından yeni tip koronavirüs gölgesinde geçecek Kurban Bayramı öncesinde önemli uyarılarda bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü'den Kurban Bayramı Öncesi Uyarı: Akrabalarınızın Öldüğü Haberiyle Yıkılabilirsiniz...

Kurban  bayramında vatandaşların tedbiri elden bırakmasının felakete neden olabileceğini, bu yüzden mümkün mertebe açık alanlarda buluşmaların tertip edilmesi, ziyaretlerde maske takılması , sosyal mesafe kurallarına uyulması gereektiğini söyleyen Özlü, aksi takdirde geri dönüşte felaket haberlerinin duyulabileceğini belirtti. Sosyal medya hesabından yeni tip koronavirüs tehditine ilişkin önemli açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Özlü'nün paylaşımlarında şu ifadeler görüldü: 

Bayram veya tatil nedeniyle memleketlerine, Anadolu’ya dönüp yakınları, dostlarıyla bir araya gelecek yurttaşlarımız! Çok zor gelse de, sevdiklerimizi ve kendimizi korumak için alttaki kurallara uymamız gerekiyor, çünkü şu sıra olgularımızın en sık nedeni bu kurallara uymamak. 

Büyüklerinizi, yakınlarınızı, dostlarınızı ziyaret ettiğinizde el öpmeyin, tokalaşmayın, sarılıp, öpüşmeyin; 1,5 metreden yakın olmayın. Ziyaret sırasında karşılıklı maskelerinizi takın. Mümkünse ziyareti açık havada yapın, çok uzun tutmayın. Birlikte bir şeyler yiyip içmeyin.

Vazgeçemedikleriniz dışında düğün, nişan, sünnet, mevlüt  gibi davetlere katılmayın; telefonla arayıp tebrik edin; salgın nedeniyle katılamayacağınızı, başkalarına zarar vermek istemediğinizi söyleyin ve hediyenizi kendilerine ulaştırın. 

Bu törenleri siz düzenliyorsanız: açık havada yapın; az sayıda kişiyi davet edin; katılımcılar arasında sosyal mesafeyi koruyacak ve temasa izin vermeyecek şekilde planlayın; gelen kişilerin maskesi yoksa, maske verin ve herkesin maske takmasını sağlayın; programı kısa tutun.

Eskisi gibi yaparsak, evimize geri döndüğümüzde; sevdiklerimizin hastalandığı veya öldüğü haberiyle yıkılabiliriz. Büyük kentlerde yaşayanların, kendileri hasta olmasa da virüsü taşıyıp bulaştırma olasılıkları çok daha fazla. Sevdiklerimize zarar vermeyelim.

Aksi de oluyor. Büyük kentlerden Anadolu'ya tatile, düğüne, taziyeye giden sağlıklı aileler, dönüşte virüsü kapmış olarak evlerine dönebiliyor. Dikkatli olalım. Virüs her fırsatı değerlendiriyor, ona fırsat vermeyelim.