Bilim İnsanlarından Uyardı. ‘Omicron Neden Tehlikeli’

Omicron varyantı ile beraber dünyadaki koronavirüs vakalarında ciddi artışlar yaşandı. Her ne kadar diğer varyantlar kadar ağır geçmediği ifade edilse de, bilim insanları Omicron varyantının neden çok tehlikeli olduğunu 6 maddede sıraladı.

Bilim İnsanlarından Uyardı. ‘Omicron Neden Tehlikeli’

En çok mutasyona uğrayan Omicron varyantının dünyada ciddi oranda hastalığı arttırması uzmanları ciddi anlamda endişelendiriyor; çünkü varyant henüz çok yeni ve üzerinde çok fazla çalışma yapılamadı. Yapılan araştırmalarda da henüz net sonuçlar ortaya çıkmadı. Uzmanlar, her ne kadar Omicron varyantının diğer varyantlara göre daha hafif atlatıldığı haberleri olduğunu belirtse de, bizi bekleyen ciddi tehlikelerin olabileceğini ifade etti. İşte Omicron varyantının neden çok tehlikeli olduğunun 6 sebebi;

Sebep 1: Hastalığı ağır geçirme ihtimali var

Yapılan araştırmalar Omicron varyantının önceki Kovid-19'lara göre çok semptom göstermeden geçtiğini gösteriyor. Semptom gösterenler de hastalığı boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi belirtilerle geçiriyor. Diğerleri gibi solunum rahatsızlığına sebebiyet vermiyor. İtalya ve Almanya'da aşı olmayanların hastaneye yatış, yoğun bakım ve ölüm oranları riskinin yüksek olduğunu ortaya koydu.

Rockefeller Üniversitesi'nde görevli bilim insanı Michel Nussenzweig, "Eninde sonunda herkese virüsün bulaşacağı fikrine katılıyorum fakat bunun geç olmasını tercih ederim. Neden mi? Çünkü ilerde daha iyi ve daha çok ilaç ve daha iyi aşılara erişimimiz olacak" dedi.

Sebep 2: Yakınlarınızı hasta edebilirsiniz

Öte yandan Omicron varyantı hafif geçse bile bu virüsü başkasına bulaştırarak ağır hastalanmasına ya da ölmesine sebebiyet verebilirsiniz. Yale Üniversitesi'nde görevli Akiko Iwasaki, "Daha önce hastalanarak ya da aşı olarak antikorunuz olsa da bu virüsü başkalarına bulaştırabilir ve ağır hastalık riskine sokabilirsiniz" yorumunu yaptı.

Sebep 3: Uzun vadede etkileri bilinmiyor

Bilim dünyasının en çok merak ettiği konuların başında ise Omicron varyantının uzun vadeli etkileri… Her ne kadar hastalık çoğu bireyde "hafif" geçse de "uzun Kovid-19" belirtileri ya da Omicron'un uzun vadeli etkileri bilinmiyor.

Iwasaki, "İnsanlar Omicron'un hafif geçtiğini söyleyerek küçümsüyor fakat kendilerini aylar ya da yıllar boyunca sürecek bir hastalık riskine bırakıyorlar. Daha önceki varyantlarda olduğu gibi daha sonra ortaya çıkan sessiz etkileri olup olmadığına dair bir bilgi yok. Örneğin sperm sayısının düşmesi, kendine zarar veren antikorların oluşması ya da insülin üreten hücrelerdeki değişiklik gibi" dedi.

Sebep 4: İlaç sıkıntısı var

Öte yandan Reuters'ın derlemesinde şu an Omicron varyantına karşı ilaç konusunda bir belirsizlik ve sıkıntı olduğu kaydediliyor. Önceki Kovid-19 dalgalarında kullanılan üç antikor ilacından ikisinin bu varyanta karşı etkisiz olduğu bilinirken, göreceli etkili olan diğer ilacın ise tedarikinde sıkıntı yaşandığı kayıtlara geçti.

Sebep 5: Hastaneler doluyor

Dünyanın birçok bölgesinde Omicron varyantının çok daha bulaşıcı olmasından kaynaklı olarak vaka sayılarının arttığı ve hastanelerin dolmaya başladığı kaydedildi. Birçok ülkede sağlık sistemlerinin büyük baskı altında olduğu kaydedilirken ABD'li bilim insanı David Ho açıklamalarda bulundu.

Columbia Üniversitesi'nde mikrobiyoloji bölümünde profesör olarak görev yapan Ho, "Omicron varyantı sağlığa çok zarar vermeyebilir fakat ne kadar az hasta olursa o kadar iyi. Özellikle şu sırlar. Hastaneler dolmaya ve baskı altında olmaya başladıkça Omicron varyantı dalgasının en yüksek kısmı henüz başlamamış olacak" dedi. Öte yandan birçok ülkede Kovid-19 dolayısıyla hastanelerde yoğunluğun arttığı ve bazı ameliyatların ertelendiğine dair de haberler geliyor.

Sebep 6: Hastalığın yayılması yeni varyantlara sebep oluyor

2019'da ortaya çıkan koronavirüsün endişe yaratan beşinci varyantı olarak bilinen Omicron varyantı çok sayıda mutasyona uğrayarak endişe yaratıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Ho, "SARS-CoV-2 son iki yılda hepimizi çok farklı şekillerde şaşırttı ve bu virüsün evrimini tahmin edebilme imkanımız yok" dedi.

Reuters'ın haberinde virüsün yayılması durumunda Omicron varyantının mutasyona uğrama ihtimalinin de arttığı kaydediliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.