Bakan Koca Açıkladı: 4 Şehirde Vaka Sayısında Sevindiren Haber

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir açıklamada bulundu. Bakan, Adana, Samsun, Hatay ve İzmir'de son durumu paylaştı.

Bakan Koca Açıkladı: 4 Şehirde Vaka Sayısında Sevindiren Haber

Bakan Koca 4 şehirde son durumu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Koca yaptığı açıklamada, son dönemlerde vaka sayısının arttığı 4 şehirde sevindiren yeni haberi verdi.  Hatay, Adana, Samsun ve İzmir valileri ile bir görüşmede bulunan Bakan Fahrettin Koca, bu illerde vaka sayılarının düşüşe geçtiğini söyledi. 

HATAY 'DA SON DURUM

Hatay'da son hafta içinde günlük vaka sayısında düşüş başladı.  Bakan Koca yaptığı açıklamada, "Hastane yükümüz devam ediyor. Yatak doluluk oranı yüzde 63, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 85. Erişkin yoğun bakım yatak sayısının son 10 gün içinde 301'den 429'a çıkardık. Önümüzdeki hafta içinde 35 yoğun bakım yatağı daha ilave edeceğiz. Sahada her biri 3 kişiden oluşan 363 filyasyon ekibimiz gece gündüz görev yapıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşerilerimizle birlikte el birliği ile mücadelemiz kısa sürede netice verecektir." dedi.

ADANA VE SAMSUN

Bakan Koca, Adana ile Samsun'da vaka sayısında son duruma ilişkin, "Adana ve Samsun'da son bir hafta içinde vaka sayısında yüzde 20 azalma oldu. Yoğun bakım yüklerimiz halen devam ediyor. Adana'da hastane doluluk oranı yüzde 65, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 80. Filyasyon ekip sayısı 515'e çıktı. Samsun'da hastane doluluk oranı yüzde 64, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 81. Sahada 347 filyasyon ekibimiz görevinin başında." dedi.

İZMİR'DE SON DURUM

Fahrettin Koca, İzmir'de son durumu şu şekilde açıkladı:

İzmir'de son hafta içinde günlük vaka sayısında yüzde 35 düşüş oldu. Hastane doluluk oranı yüzde 58, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 78. Şu anda 797 filyasyon ekibimiz sahada görev yapıyor. Sağlık çalışanlarımız destan yazıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşerilerimizin elbirliği ile mücadeleye katkısının etkisini görüyoruz. Birlikte kazanacağımız günler uzak değil."