Bakan Açıkladı: Bu Firmalardan 2 Ay Boyunca Kira Alınmayacak! İşte Faydalanabilecek Firmalar

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan yeni kararları duyurdu.

Bakan Açıkladı: Bu Firmalardan 2 Ay Boyunca Kira Alınmayacak! İşte Faydalanabilecek Firmalar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleşen toplantının ardından bakanlık olarak bazı tedbirler aldıklarını belirten Varank, teknopark ekosisteminin katma değerli üretim için taşıdığı öneme vurgu yaparak, buralardaki kabiliyetin zaafiyete uğramamasının temel öncelikleri olduğunu söyledi. Mustafa Varank, "Covid-19 tehdidine karşı sektörlerimizi ve işgücümüzü korumak adına tüm alternatifleri detaylı bir şekilde çalışıyoruz. Bu kapsamda inovasyonun ve yeniliğin merkezi olan teknoparklarımız için de tedbirleri devreye aldık. Bu yerleşkelerde Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek yeni teknolojiler geliştiriliyor. Dolayısıyla buralardaki firmalarımızı ve işgücümüzü, olası salgının etkilerinden mümkün mertebe uzak tutmak istiyoruz. İlk adım olarak Zehra Hanım ve Berat Bey’le ortak bir karar alıp, teknoparklarda ve Ar-Ge merkezlerinde çalışan personelin Nisan sonuna kadar evden çalışmasına imkân sağladık" ifadelerini kullanırken, bu şirketlerin dirençlerinin arttırılması için 2 ay boyunca bu alanlardaki işletmelerden kira alınmayacağını söyledi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank şu ifadeleri kullandı: 

İşte bu amaçla, Teknopark firmaları ekonomik açıdan zorluk yaşamasınlar diye kiralar konusunda kritik bir adım attık. Teknopark yönetici şirketlerine, kuluçka firmalarından ve teknoparklarda yer alan restoran ve kafe gibi ticari işletmelerden 2 ay boyunca kira almamaları hususunda talimat gönderdik. Ayrıca, yine bu kampüslerde ar-ge ve tasarım alanında çalışan firmaların da '2 aylık kira ödemelerini erteleyin ve ödeme planlarında kolaylık sağlayın' dedik. Teknopark yönetici şirketlerinin de mali durumunu gözeterek işletme giderlerini kapsam dışı tuttuk.

Ülke genelinde teknoparklarda faaliyet gösteren 5 bin 682 firmamız var. Bu firmalarda yüzde 83’ü Ar-Ge personeli olmak üzere 58 bin 241 kişi çalışıyor. Bakanlığımız teknoparklara bugüne kadar 1 milyar 200 milyon lira hibe verdi. Bu sayede sıfırdan bir ekosistem inşa edildi. İşte şimdi teknopark yönetici şirketlerimize büyük sorumluluk düşüyor. Yönetici şirketlerimiz corona virüs riskiyle mücadelede üzerlerine düşen sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecek. Devletimizin sunduğu destekler, özel sektörün işbirliğiyle çok daha etkili hale gelecek. El birliğiyle ve milli bir duruşla riski asgariye indirip, bu sorunların üstesinden kalkacağız