Aşıdan Ölenler Hakkında Flaş Açıklama: Tesadüfi Bir Durum

Koronavirüs aşısı nedeniyle hayatını kaybedenlerle ilgili kritik açıklama. DSÖ, aşı kaynaklı ölümlerin bildirilmediğini söyledi.

Aşıdan Ölenler Hakkında Flaş Açıklama: Tesadüfi Bir Durum

Son dakika : Aşıdan ölenler için flaş açıklama.

Avrupa'da Almanya, Norveç başta olmak  üzere birçok ülkede Pfizer aşısı olan bazı kişiler hayatını kaybetti. Aşı olanların hayatını kaybetmesi sonrası başlayan tartışmalarla ilgili konuşan Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl şu ifadeleri kullandı:

"Norveç yetkili makamları, ülkede bir haftada bu yaş grubunda ortalama 400 ölüm bulunduğunu, aşılamanın başladığı haftadan sonra bu ölümlerde bir artış olmadığını kaydetti. Ayrıca ölenlerde kanser, kalp hastalığı gibi çok sayıda hastalığın bulunduğu açıklandı. Dünyada her yıl kalp hastalığından yaklaşık 19 milyon, kanserden 10 milyondan fazla kişi yaşamını yitiriyor. Norveç'teki sağlık otoritesi konunun detaylı inceleneceğini belirtti. Ama ön raporunda da 'Bu ölümler ile aşı arasında belirgin bir ilişki yok. Tesadüfi bir durum' diye açıklama yaptı."

AŞIYA BAĞLI ÖLÜM BİLDİRİLMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Ofisi'nden halk sağlığı uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, yaşlılar arasındaki ölümlerin, aşıyla bağlantısı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmadığını ifade etti ve şunları söyledi:

"Bu ölümlerin aşı sonrası meydana gelmesinin tesadüfi olarak değerlendirilmesi söz konusudur. Mevcut aşı uygulamaları içerisinde aşıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm DSÖ'ye bildirilmedi"

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA