142 Milletvekili Koronavirüse Yakalandı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aşı yaptırdığı Ankara Şehir Hastanesi'nde koronavirüs aşısı yaptırdı.

142 Milletvekili Koronavirüse Yakalandı

Aşı yaptırdıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı, aşı sürecine ilişkin, "Az önce aşı oldum. Aşıdan sonra doktorlarımızın tavsiyesi üzerine 15 dakika kadar hastanede bekledik.

Türkiye hızlı bir şekilde aşılama kampanyası sürdürüyor. İnşallah çok kısa bir süre içinde 2'nci grup aşı gelecek. Ben herkese aşıyı tavsiye ediyorum. Yapılan çalışmalar aşılamanın faydalı olduğunu gösteriyor. Sağlık Bakanlığımızın belirlediği takvim çerçevesinde mutlaka bütün vatandaşlarımız aşı olmalıdır" ifadelerini kullandı. Koronavirüse yakalanan milletvekili sayısıyla ilgili açıklamada da bulunan TBMM Başkanı, bugüne kadar 142 milletvekilinde koronavirüs tespit edildiğini söyledi.

TBMM Başkanı Şentop, "Türkiye'deki milletvekilleri arasında, genel salgına oranla 10 kata yakın yüksek hastalığa yakalanma durumu var. Türkiye genelinde dün itibarıyla açıklanan toplam vaka sayısı nüfusumuzun yüzde 2,89'una tekabül ediyor. Meclis'te 584 milletvekili var, resmi olarak bize gelen bilgilere göre 142 milletvekilinde vaka tespiti yapılmış. Bunun milletvekilleri içindeki oranına bakarsak yüzde 24 oranında. Arkadaşlarımız Meclis'te hem yoğun ve yakın çalışma mecburiyeti içinde hem de seçim bölgelerinde çalışmalar yürütüyorlar. Oralardan almış oldukları virüsü Meclis'te diğer milletvekillerine taşıma ihtimalleri de var. Bu tablo dikkate alındığında; milletvekillerimizin, öncelikli aşılanması gerekenler arasında olduğunu düşünüyorum" dedi.