Araç Sahipleri Dikkat Otoyollarda Hız Sınırı Artıyor

Son Dakika. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu canlı yayında açıkladı. Otoyollarda hız sınırı artırılıyor.

Araç Sahipleri Dikkat Otoyollarda Hız Sınırı Artıyor

İçişleri Bakanı Süleyman soylu canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bayram yoğunluğu trafik kazaları ve can kayıplarının ciddi oranda düştüğünü belirten Soylu, otoyollarda hız sınırının artacağını açıkladı.

Trafik Kazaları Çok Ciddi Oranda Azaldı

Trafikte geçmişte yaşanan kazaların ciddi manada azaldığını belirten ve bu kazalarda ölü ve yaralı sayısında yarı yarıya azalma olduğunu ifade eden Soylu, ‘’2020 ve 2021 bayramları salgın dönemine geldi. Fazla yoğunluk yoktu. Bu bayramda daha çok yoğunluk ama trafik kazaları çok ciddi oranda azaldı. Uyarılar çerçevesinde kazalarda yüzde 37 azalma oldu. Ölümlü kazada ise yüzde 55 azalma oldu. Yaralı sayısı yüzde 47 düşüş yaşandı. Sürücülere çok teşekkür ediyoruz. Biz yüz binde 13 idi. Türkiye'de 2010 yılında trafik kazalarında yüz binde 13,4 kişi ölüyordu. Şuanda yüz binde 6 oldu. Yarı yarıya düştü. 2015 yılında 7 bin 530 varken 2017'de ise 7 bin 447 olurken geçen yılı 5 362 ile kapatmışız’’ dedi.

Yaya Öncelikli Trafik Anlayışı

Bakan Soylu, yayalara öncelik verildiğini ve yaşanan kazalarda yaya ölümlerinin çok ciddi manada olduğunu belirterek, ‘’Biz yayaya öncelik trafik başlattı. Her yüz ölümden 22'si yayalar oluşturuyor. Burada sadece sürücüler değil aynı zamanda yayalara da sorumluluk düşüyor. Trafik haftası ile birlikte yaya öncelikli olacak ama yayaların da dikkat etmesi gerekiyor. Yıl sonuna kadar bu çalışmalarımız olacak. Aldığımız tedbirler sayesinde trafik artmasına rağmen ölümler yüzde 61 düştü’’ ifadelerini kullandı.

Otobanlarda Hız Sınırı Artıyor

Yıllardır gündemde olan hız sınırlarının artırılacağını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘’İçişleri Bakanlığı'nın kanun verdiği çerçevesinde 1 temmuz itibari ile çalışmalar hazırlıyoruz. Standartların ilgili yollarda bunu karşılayabileceğini duyurdu. Hız limitlerini biraz daha arttıracağız. 120 km ve otobanlarda 132 km olan hızlar arttırılacak. Bir Kuzey Marmara Otoyolu'nda çalışıyoruz, 1 Temmuz'a yetiştirme gayreti içinde olacağız. 120 km'yi 140'a, idari yaptırım da 154 km olacak. 154 km hız yapabilecekler. Ama bu 154 km hız yapsınlar demek değildir. Kuzey Marmara Otobanı, İstanbul- İzmir ve Ankara - Niğde otoyolu. Bunların standartları bunu kaldırabilecek seviyede. Diğerlerinde de 10 km'yi kullanıyoruz bunların da ayrıca kendilerine ait 10 km opsiyonları var. Şanlıurfa'dan Edirne'ye kadar otoyolda kullanma imkanına sahip olacak. Karayolları bazı yerlerde işaretleme yapacak. Bölünmüş yollarda da ayrı bir şey getiriyoruz. Giresun'dan girdiniz, Ordu'ya çıktınız. Bütünleştirmeyi, sürücünün kafasını karıştırmayacak, şurada ne kadardı, tabelaya bakayım... Standardizasyonu da önümüzdeki günlerde sağlayacağız’’ açıklamasını yaptı.