2020 YKS ve LGS İçin Yeni Gelişme: Reddedildi

Son dakika haberi: YKS ile LGS sınav tarihleri hakkında önemli bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulu 'na bugün bir önerge geldi. İşte detaylar.

2020 YKS ve LGS İçin Yeni Gelişme: Reddedildi

Son dakika haberi: YKS ile LGS sınav tarihleri hakkında önemli bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulu 'na bugün bir önerge geldi. İşte detaylar.

11 Haziran 2020 Perşembe 17:09
2020 YKS ve LGS İçin Yeni Gelişme: Reddedildi

Son dakika : YKS ve LGS hakkında son dakika gelişmesi: REDDEDİLDİ.

TBMM 'de dikkat çeken bir önerge bugün görüşüldü. Gündüz saatlerinde toplanan Genel Kurul 'da LGS ve YKS tarihlerinin değişmesi teklifi geldi. İYİ Parti Gaziantep Milletvekili İmam Hüseyin Filiz tarafından Genel Kurul 'a doğrudan getirilen önergede YKS ve LGS sınav tarihlerinin değiştirilmesi istendi. 

Önerisi hakkında açıklama yapan Filiz, "Değerli milletvekilleri, mart ayından beri Covid-19 kaynaklı endişelerin yanı sıra Yükseköğretim Kurumları Sınavı tarihinin 2 kez değiştirilmiş olması, gençlerimizin sınava hazırlık sürecini son derece olumsuz etkilemiştir. İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde, gençlerimiz aylardır evde kapalı kalarak motivasyon kaybı yaşamış ve her akşam test, vaka, entübe ve ölüm sayıları gibi konuları takip ederek bir yandan da sınava çalışmak zorunda kalmışlardır. YKS için ÖSYM’nin ilk açıkladığı tarih 20-21 Haziran iken 26 Mart tarihinde YÖK Başkanının YKS’nin 25-26 Temmuzda yapılacağını açıklaması gençlerimizi biraz olsun rahatlatmıştı. Ancak daha sonra, 5 Mayıs tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı tarafından YKS tarihinin bir ay önceye alınarak 27-28 Haziran tarihine geri çekilmesi sınava girecek olan 2,5 milyon öğrencinin moral ve motivasyonunu bozmuş ve sınava hazırlanmak için yeteri kadar zamanları olmayacağı endişesine kapılmalarına neden olmuştu; sınav stresine bir de zaman stresi ilave edilmiştir." dedi.

ARTTIRILAN SINAV SÜRESİ

Sınav süresinin arttırılmasına değinen Filiz, "Değerli milletvekilleri, bu değişikliğe karşılık barajın 180 puandan 170 puana çekilmesi ve sınav süresinin 35 dakika uzatılması yani her soru başına düşen sürenin 1,25 dakikadan 1,5 dakikaya çıkarılmış olması bir avantaj gibi düşünülse de sınava yeteri kadar hazırlık yapamamış olan gençlerimizin sıkıntılarını ortadan kaldırmayacaktır." dedi ve açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Değerli milletvekilleri, asıl sorun, gençlerimizin arzu ettikleri bölümlere girip giremeyecekleri yani istikbal sorunudur. Niçin böyle, bunu açıklamak istiyorum. Sınav sonuçlarında 1 puanlık bir fark öğrenci sıralamasını nasıl değiştiriyor, bunu izah etmek istiyorum. İlk 10 bine girmiş bir öğrencinin 1 puan düşük alması, örneğin 2 bininci sıradayken 3 bininci sıraya gelmesi demektir. Bu sıralama ilk 50 binde 5 bin kişilik bir sıralama atlaması meydana getirmekte, ilk 100 binde de 20 ila 30 bin kişinin sıralamasında değişikliğe neden olmaktadır. Ayrıca, yeni uygulamada bölümlere ve fakültelere girebilmek için başarı sıralaması önemlidir. Programlara göre başarı sıralaması, mesela tıp programlarında sayısalda en düşük 50 bininci olmak gerektiği düşünüldüğünde, 1 puanın öğrencinin gireceği fakülte ve bölümü nasıl etkilediği iyice görülecektir."

"YKS TEMMUZ SONUNA ERTELENSİN"

Önerisinin detaylarını açıklayan İmam Hüseyin Filiz, "Değerli milletvekilleri; bu bakımdan YKS tarihinin temmuz sonuna ertelenmesi bir ay süre kazandıracağından gençlerimizin gelecekleri açısından önemlidir. Bu yapılmadığı takdirde gençler, bu günleri hep hatırlayacak ve “Biraz daha zaman olsaydı şimdi şu bölümde okuyor olacaktım.” diye iç geçirecekler ve hayıflanacaklardır. Ayrıca gözden kaçırmamamız gereken bir önemli nokta daha var, o da, gençlerimizin geleceklerini ilgilendiren konularda sık sık yapılan değişikliklerin, onların ileriye yönelik endişelerinin de artmasına sebep olmasıdır.

Değerli milletvekilleri, ülkemizin geleceği gençlerimize sahip çıkmak ve onların seslerini duymak zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımızın, gençlerin sesini duyacağını ve bu vebalin altında kalmayacağını ümit ederek partimizin vermiş olduğu araştırma önergesine “evet” demenizi bekliyor," dedi. 

HDP : GELECEĞİ İYİ ÖLÇÜP BİÇMEK İÇİN GEREĞİ YAPILMALI

HDP 'li Kemal Bülbül, önerge hakkında görüşünü "Yani, sevgili dostlar, değerli arkadaşlar; burada biz, gevher,  burada biz, topluma yararlı bir şey yapmak istiyor isek ölçüp biçerek, tartarak, anlayarak, hakkaniyetle ve içinde bulunduğumuz tüm koşulların neye tekabül ettiğini anlayarak yapmak durumundayız. Öyle tesadüfen, öyle çalakalem, öyle “Zaten YKS sınavı yapacağım efendim, bugün de yapsam, yarın da yapsam olur.” gibi bir mantıkla olmaz. İnsanların, ailelerin, toplumun ve buradan çıkacak bilim insanlarının üreteceği bir yaşam ve Türkiye’nin geleceği söz konusu. Bu geleceği iyi ölçüp biçmek bakımından bu önergenin gereğinin yapılması gerektiği kanısındayım." şeklinde açıkladı.

AK PARTİ 'DEN AÇIKLAMA

AK Partili Orhan Erdem, öneri ile ilgili söz aldı ve  sınavın durup dururken ertelenmediğini söyledi. Erdem açıklamasında şunları söyledi:

"Bir kere, bu sınav durup dururken ertelenmedi. Seyri belli olmayan bir salgınla dünya karşılaştı, sokaklarda yerlere düşerek ölen insanları gördük, ülkelerin sağlık sistemleri çöktü. Türkiye de LGS ve YKS’de 4 milyon çocuğumuzu korumak için Bilim Kurulunun kararıyla sınavları erteledi. Bu erteleme tarihi kesin değildi, kesin olsa ÖSYM, sınav sorularını hazırlama grubunun kapalı ortama girme tarihini de açıklardı. Bu bir tedbir tarihiydi ve sonradan, sağlık sistemi dünyada çok örnek bir şekilde Türkiye tarafından yürütüldü, bu işi götürülebileceğimiz anlaşılınca tekrar bir hafta sonrasına tarih açıklandı. Bunların hepsi Bilim Kurulunun kararıyla yapıldı. Bu sınav bir başka sınava benzemiyor. Sınavın öncesinde hazırlık için kırk beş gün kapalı ortama giren heyet var. Arkasından bir ayda sınav sonuçları açıklanıyor. Tercihler, kayıtlar, ek yerleştirmeler, kırk beş gün-iki ay da böyle bir süreç var, eylülün ikinci yarısında bitiyor. Eylülde, temmuz sonunda yapacağınız bir sınav; yeni dönemin, okulların üç ay sonra açılması demek. Tabii ki bir tehdit varsa bunların hepsi dikkate alınır ama kontrol altına aldıysanız -Allah göstermesin- yeni bir salgın gelmediği takdirde, büyümediği takdirde bu sınavlar tarihinde yapılacak.

İYİ PARTİ “çocukların sınav kaygısı, yoğun endişe” diyor, geçen hafta da aynı şeyi konuştuk, biz iki haftadır üst üste bu yoğun endişeyi, bu kaygıyı artırıyoruz. Çocukların üzerinden bu kaygıyı alalım, bu sınav tarihinde yapılacak, bu iş bitmiştir, bunun kararını Bilim Kuruluna dayanarak yetkililer vermiştir ve  çocuklarımıza da hiçbir dönemde olmayan avantajlarla. Bir, hem 8’inci sınıfın hem 12’nci sınıfın ikinci dönem müfredatı sınava konulmuyor, çocukları büyük bir sınav konusuna çalışmaktan kurtarıyor. İki, yine ilk defa bu yıl 135 dakikalık TYT’ye 30 dakika ek ve en önemlilerinden biri 180’den 175’e çekilerek de 200 bine yakın öğrenciye merkezî yerleştirmede tekrar bir avantaj sağlıyor.

Bunları gördüğümüzde bütün dünyada sınavlar defalarca ertelenmiş, öne alınmışken bunu gündemde tutmak yanlış. Yavrularımız hiç kaygı içinde olmasın. Benim kızım Aleyna’da sınava girecek, biz de bu şeyleri yaşadık; ertelendi, geldi. Keyfî olmadı ki bunlar, hepsine anlatıyoruz. O bakımdan hükûmetimiz bütün tedbirleri aldı, Sayın Yıldırım’ın bir şeyi hatırlatmasına gerek yok, üç katına varan sınıflar hazırlandı, sınıfların hepsi dezenfekte ediliyor, iki katına yakın sınav görevlisi, 900 bin sınav görevlisi var. Kısacası, dünyada bu Covid-19’u başarıyla götürmüş ülkemiz bu konuda da bütün tedbirlerini alıyor, yavrularımız merak etmesin, bir sorun olursa gerekeni yine hükûmetimiz yapacaktır. Biz onların bu kaygısını bugün burada bitirelim, bir daha gündemde tutmayalım.

Hepsine başarılar diliyorum, Allah onların yardımcısı olsun, gönüllerine göre inşallah çalıştıkları emeklerinin karşılığını alsınlar diyorum, hepinize saygılar sunuyorum. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

REDDEDİLDİ

Konuşmalar sonrası önerge Genel Kurul 'da oylamaya sunuldu. Oylama şu şekilde:

"BAŞKAN – İYİ PARTİ Grubunun önerisini oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Kabul edilmemiştir."

YKS GİRİŞ YERLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2020 YKS sınav giriş yerlerinin 17 Haziran 2020 günü erişime açılması bekleniyor. sınav giriş yerleri açıklandığında haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 11.06.2020 18:45
Anahtar Kelimeler:
HaberSon DakikaLgsYKSTbmm
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yüsra 2020-06-10 18:39:52

Amacınız ne ... bizi öldürmekmi ... sandıkta hesaplasacaz sizle goreceksiniz

Avatar
Mert 2020-06-10 18:36:21

“Turistler emanetimizdir”

Avatar
Tuğçe 2020-06-10 19:40:29

Vay be bu memlekette gelecegin en önemli mirasçıları olarak gördüğümüz değer olan
bizler memleketindeki turiste verilen deger kadar degiliz ya hic bir sey demiyorum sandikta görüşürüz sayin Cumhurbaşkanı

Avatar
esra 2020-06-10 19:18:55

1 ay sonra yapılsa bizim için çok iyi bir avantaj olacak pandemiden dolayı düzgün çalışamıyoruz psikolojik olarak da iyi değiliz düzenimiz bozuldu nasıl çalışacağımızı bilmiyoruz lütfen bu konu da bizelere yardım edin.

Avatar
Gülten 2020-06-10 22:56:27

Sesimizin duyulmadığı,düşüncelerimizin önemsenmediği bir ülkede yaşıyoruz.Bu saatten sonra bizde hiçkimsenin sesini duymayacağız

Avatar
Gökmen tavus 2020-06-10 18:49:17

Hocam ne olur bu sınavı temmuz ayına erteleseniz biraz daha zamaımız olsa,zaten bu salgın sınava girecekleri etkiledi. Yardımcı olun bizlere.

Avatar
hilal 2020-06-10 20:36:26

herşey msü sonrası belli olucak sonuçta buda bir ön sınav sayılır gerçek şu ki 2.dalga kaçınılmaz görüküyor yılın başından beri psikoloji bırakmadınız insanda kimi bu virüs yüzünden ailesini kaybetti kimi çıkarılan konulara birçok emek sarfetti bunların hakkını da verin o zaman turisler geleceğiniz olur umarım

Misafir Avatar
LGS EYLÜLE ERTELENSIN 2020-06-13 13:37:10 @hilal

LGS NİN EYLÜLE ERTELENMESİNİ İSTİYORUM ÇÜNKİ ÖĞRENCİLER SINAV OLMADAN HEMEN BİRBİRLERİNİ ÇOK ÖZLEDİKLERİ İÇİN SOSYAL MESAFEYİ UNUTACAKLAR VE BU RİSK BAYA ARTACAK ÇÜNKİ ÇOCUKLAR TAŞIYICI 80 MİLYONUN YARISI VİRÜS OLACAK VE BU SİZİN SUÇUNUZ OLACAK ÇÜNKİ HERKESİN İÇERİSİNDE CORONA OLURSAM DÜŞÜNCESİ OLUNCA SINAV ANINDA HERKES TEDİRGİN OLACAK VE SORUARI YAPAMAYACAK BUNA ÇARE BULUNSUN ÇÜNKİ RİSK GİDEREK ARTIYOR VE İŞİN İÇİNE SINAV GİRİNCE DAHA KÖTÜSÜ OLACAK BUNLARI BEN BİLİYORSAM HERKES BİLİYORDUR BU SORUNLARI

Beğenmedim! (0)
Avatar
Köksal 2020-06-10 19:23:56

Normalleşme başladı negerekvar ertelemeye martın 18inden haziranın 28ibekadar aşığı yukarı 3ay var yetmiyormu ders çalışmaya.biran önce yapılıp bitsin.herkes rahatlasın.korana vardiyorsunuz çoğu kişi maskesis dışarı çıkıyor.dışarda bulaşmayan.hasdalık.Allah razı olsun önlem alınarak yapılacak.okuldamı.bulaşacak.benim çocuklarımda sınava girecek ben bir veli olarak sınavların biran önce yapılmasından yanayım.kimnedersedesin.