Yargıtay'dan Emsal Niteliğinde 'Aldatan Eş' Kararı...

Bir boşanma davasının temyiz müracaatı emsal niteliğinde kararı da beraberinde getirdi.

Yargıtay'dan Emsal Niteliğinde 'Aldatan Eş' Kararı...

Bir boşanma davasının temyiz müracaatı emsal niteliğinde kararı da beraberinde getirdi.

04 Ocak 2021 Pazartesi 17:35
Yargıtay'dan Emsal Niteliğinde 'Aldatan Eş' Kararı...

Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift, 3. Aile Mahkemesi'nde karşılıklı boşanma davası açarken, davacı karşı davalı kadın, bir süre takip ettiği kocasının özel hayatına ilişkin görüntüleri kaydettiği CD'yi mahkemeye delil olarak sunarak aldatıldığını belirtti. Mahkeme, kocanın evlilik sürecinde kusurlu olduğuna karar vererek kadın lehine nafaka kararı verirken, karar Koca tarafından temyiz edildi. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, sadakatsiz kocanın özel görüntülerinin elde ediliş şeklinin yasalara aykırı olduğunu vurgulayarak, alt mahkeme kararının bozulmasına karar verdi.

Yargıtay Kararında şu ifadeler görüldü:

Mahkemece davacı-karşı davalı kadın tarafından dosyaya delil olarak sunulan CD hükme esas alınarak davalı-karşı davacı erkeğe sadakatsiz davrandığı vakıası kusur olarak yüklenilmişse de, CD’nin erkeğin ‘Özel hayatının gizliliği’ ihlal edilmek suretiyle hukuka aykırı yolla elde edildiği anlaşılmaktadır. Hukuka aykırı delil hükme esas alınamaz. CD’nin hukuka aykırı delil niteliğinde olması sebebiyle davalı-karşı davacı erkeğe sadakat yükümlülüğüne aykırı davranış vakıasının kusur olarak belirlenmesi doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Davalı-karşı davacı erkeğin yoksulluk nafakasına yönelik temyiz itirazlarının incelenmesine gelince; yerel mahkemenin boşanma hükmü, taraflarca temyiz edilmeyip, 02.03.2018 tarihinde kesinleşmiştir. Davacı-karşı davalı kadının yargılamanın devamı sırasında 15.09.2018 tarihinde evlendiği anlaşılmakla, evlendiği tarihten sonra yoksulluk nafakasının talep edilmeyeceği ancak evlenme tarihine kadar yoksulluk nafakası alabileceği dikkate alınmadan yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan 2021-01-04 18:51:56

Özrü kabahatinden büyük hem aldat kadını hemde üste çıkmaya çalış pes gerçekten ama kadın aldatsa hemen asar kesersiniz öldürürsünüz demi sizin gibileri erkek falan değil başka şey

Avatar
Mahmut 2021-01-05 04:32:10

Böyle yasa mı olur? Evlilik müessesi yıkılıyor bu şekilde. Evliliğe itibar kalmıyor. İsteyen istediği ile olabiliyorsa evlendikten sonrada o zaman neden evlilik var. Evlilik sözleşmesinin kurallarına uymayan kişiler sert yaptırım uygulanmalı. Israrla boşanmak isteyen kadınsa nafaka almamalı. Erkek eşini aldatırsa haps yatmalı. Anlaşmalı boşanmaların önü açılmalıdır.Amaç evliliğe ciddilik kazandırmaktır.