Asgari Ücretle Kamuda Temizlik İşlerinde Çalışacak Personel Alınacak (Kura- İŞKUR TYP)

Toplum Yararına Programlar kapsamında asgari ücretle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak geçici işçi alımı yapılacağına dair duyurular İŞKUR resmi internet sayfasından yayımlandı. İŞKUR'un sitesinde yer alan duyurulara göre Ağrı, İstanbul, Çanakkale, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Denizli, Kars, Sakarya ve Konya'da gerçekleşecek çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyon engelleme gibi çalışmalarda görevlendirilecek kişiler kura ile seçilecek.

Asgari Ücretle Kamuda Temizlik İşlerinde Çalışacak Personel Alınacak (Kura- İŞKUR TYP)

Toplum Yararına Programlar kapsamında asgari ücretle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak geçici işçi alımı yapılacağına dair duyurular İŞKUR resmi internet sayfasından yayımlandı. İŞKUR'un sitesinde yer alan duyurulara göre Ağrı, İstanbul, Çanakkale, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Denizli, Kars, Sakarya ve Konya'da gerçekleşecek çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyon engelleme gibi çalışmalarda görevlendirilecek kişiler kura ile seçilecek.

25 Mart 2019 Pazartesi 16:27
Asgari Ücretle Kamuda Temizlik İşlerinde Çalışacak Personel Alınacak (Kura- İŞKUR TYP)

Asgari Ücretle Kamuda Temizlik İşlerinde Çalışacak Personel Alınacak (Kura- TYP)

Toplum Yararına Programlar kapsamında asgari ücretle kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak geçici işçi alımı yapılacağına dair duyurular İŞKUR resmi internet sayfasından yayımlandı. İŞKUR'un sitesinde yer alan duyurulara göre Ağrı, İstanbul, Çanakkale, Afyonkarahisar, Tekirdağ, Denizli, Kars, Sakarya ve Konya'da gerçekleşecek çevre temizliği, ağaçlandırma, erozyon engelleme gibi çalışmalarda görevlendirilecek kişiler Kura ile seçilecek.

Başvurular İŞKUR müdürlükleri ve İŞKUR resmi internet sayfası üzerinden yapılacak. İŞKUR'un TYP duyuruları ve ilanları https://esube.iskur.gov.tr/Typ/TypArama.aspx adresinde yayımlanıyor. Adaylar, bu sayfa üzerinden kendilerine uygun yeni ilanları takip edebiliyor, buradan online başvuru da yapabiliyor.

TYP HAKKINDA İŞKUR TARAFINDAN YAPILAN BİLGİLENDİRME

Toplum Yararına Programlar (TYP)

TOPLUM YARARINA PROGRAM (TYP) NEDİR?

İşsizliğin yoğun olduğu dönemlerde veya yerlerde doğrudan veya yüklenici eli ile toplum yararına bir iş ya da hizmetin gerçekleştirilmesi yoluyla özellikle istihdamında zorluk çekilen işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak amacıyla İŞKUR tarafından uygulanan programlardır.

KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

 • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,
 • Öğrenci olmamak (açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç),

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her Programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenir.

 • Noter kurası yöntemi,
 • Liste yöntemi,
 • Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilecektir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

 • Kadınlar,
 • 35 yaş üstü bireyler,
 • Engelliler,
 • Eski hükümlüler,
 • Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar,

TYP’nin başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamaz.
2017 yılında, TYP katılımcı seçiminde hakkaniyetin ve toplumsal huzurun sağlanması adına ‘’başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birinin katılabileceği’’ ve ‘’ADNKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının net asgari ücretin üç katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişilerin TYP’ye katılamayacağı’’ yönünde de düzenlemeler getirilmiştir.

KATILIMCILARA HANGİ ÖDEMELER YAPILMAKTADIR?

 • Asgari ücret (2.020,90 TL)
 • Vergi ve sosyal güvenlik prim giderleri (1.113,14 TL)

TYP HANGİ ALANLARDA UYGULANMAKTADIR?

 • Çevre temizliği
 • Kamusal altyapının yenilenmesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda çevre düzenlemesi
 • Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda bakım onarım ve temizlik işleri yapılması
 • Restorasyon, tarihi ve kültürel mirasın korunması
 • Ağaçlandırma
 • Park düzenlemeleri
 • Vadi ve dere ıslahı
 • Erozyon engelleme çalışmaları

TYP UYGULAMA SÜRESİ KAÇ AYDIR?

TYP uygulama süresi, her bir program için en fazla 9 aydır. 27.09.2017’de, 01.01.2018’den itibaren başlangıçta sözleşmede belirlenen TYP süresinin sonradan uzatılamayacağına dair hüküm getirilmiştir.

TYP’DE HAFTALIK ÇALIŞMA SÜRESİ NE KADARDIR?

TYP’de haftalık çalışma süresi kırk beş saattir.

KİMLER TYP’DEN YARARLANAMAZ?

 • İŞKUR tarafından düzenlenen bir kurs veya programdan (girişimcilik eğitim programı ve çalışanların mesleki eğitimi hariç) yararlanmış olan işsiz 6 ay geçmeden TYP’ye başvuramaz.
 • Mazeretsiz olarak TYP’den ayrılanlar veya kendi kusuru nedeniyle ilişiği kesilenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
 • Yararlandığı TYP bittikten sonra Kurum tarafından teklif edilen niteliklerine uygun en az üç iş teklifini mazeretsiz olarak kabul etmeyenler, son yararlanma tarihi üzerinden 24 ay geçmedikçe yeni bir TYP’ye başvuramaz.
 • Herhangi bir kurs ya da programa katılmama yönünde yaptırım uygulanan kursiyer veya katılımcı yaptırım süresince TYP’den de yararlanamaz.
 • Devam ettiği bir TYP ile mazeretli ya da mazeretsiz ilişiği kesilen katılımcı aynı TYP’ye tekrar katılamaz.

TYP’DEN İKİNCİ KEZ YARARLANILABİLİR Mİ?

 • TYP’den programa başlandığı tarihten itibaren bir sene içinde en fazla 9 ay süreyle yararlanma imkânı bulunmaktadır. Ancak, 9 ay bittikten sonra 3 ay bekleyerek yeni bir programdan faydalanılabilmektedir.
 • Bir katılımcı 27.09.2017 tarihinden itibaren TYP’den en fazla 24 ay yararlanabilir.

TYP’DE İZİN SÜRESİ VE DEVAMSIZLIK HAKKI NE KADARDIR?

 • Katılımcıların TYP’ye devamı zorunludur.
 • Ancak katılımcılar, yüklenici ve Kuruma bilgi vermek ve Kurum ve yükleniciden onay almak şartıyla TYP süresince 14 gün ücretsiz izin kullanabilmektedirler.Ücretsiz izin kullanılan dönemde katılımcıya herhangi bir ücret ödenmez.

YÜKLENİCİ SORUMLULUKLARI

 • Katılım şartları ve diğer tüm şartlara ilişkin bilgi ve belge kontrolünden yüklenicinin sorumlu olduğuna ve yüklenicinin bu sorumluluğunu yerine getirmemesinden dolayı oluşabilecek her türlü fazla veya yersiz ödemenin yükleniciden yasal faizi ile birlikte tahsil edileceğine dair hüküm getirilmiştir.
 • Yüklenicinin katılımcılar için vergi ve sosyal güvenliğe ilişkin ödemeleri ilgili kurumlara yapmaması durumunda yükleniciye süreli ihtarda bulunulacağına, verilen süre içerisinde ilgili ödemelerin yapılmaması durumunda yüklenici kurum ile düzenlenen tüm TYP’lerin sonlandırılarak yüklenici ile otuz altı ay süreyle bu yönetmelik kapsamında kurs ve programlar düzenlenmeyeceğine ilişkin hüküm getirilmiştir.
 • TYP’lerde yüklenici kuruma yapılan ödemelerden yüklenici kurum gerekli ödemeleri yaptıktan sonra fazla tutar kalması halinde, söz konusu tutarın Kuruma iade edilmesi gerektiğine dair hüküm getirilmiştir
Son Güncelleme: 25.03.2019 16:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Fatih Doğan 2019-03-25 16:38:07

Vekiller akrabalarını alsınlar

Avatar
Çağatay bal 2019-03-25 17:45:54

Devamı olmayan bir iş garantisi bile yok

Avatar
Fatih 2019-03-25 18:07:37

Hem gecici hemde kuraylami alinacak isci bu turkiye bu kafadan hic gelismez boyle gelmis boyle gider ancak almanyanin kotu taraflarini ornek alsinlar 35 sonra is yok devlet yas siniri koymus ama bu duzen boyle gitmez Allah dogruya yardim etsin

Avatar
Zubeyde benım bir yok iş istiyorum allah rızası için biraz düyarli olun buradan 2019-03-25 19:09:39

Avatar
Lale kaya 2019-03-25 21:33:11

Hep is buluyor işkur ben ne zaman bas vurduysam ise giremedim yaşlı yım diye o zaman emeklilik yaşını niye yükselttiler ise de torpilli olan giriyor vay torpili olmayana

Avatar
Fatma bal 2019-03-25 21:37:29

Allah aşkına 35 yaşını geçmiş olanlar ne yapsın. Millet vekilleri nesef alamıyacak durumda olanlar var ama hala çalışma peşinde neden yaş sınırı koyuyorsunuz adayları görüyoruz hepsi elliyi devirmiş. Onlar çalışa biliyorda 45 yaş üştü niye çalışamıyor yazık vAllahi

Avatar
Zeki 2019-03-25 21:48:37

60 yaşına kadar emekli yapmıyorlar işe gelince 30 35 yaş sınırı koyuyorlar çok adaletsizlik var bu iste

Avatar
Cahit 2019-03-25 23:40:20

Akp iskurda kendi yandaşlarını aliyor .ilçelerde belediye başkanı ve akp ilçe teşkilatı belirliyor müftülük olsun vb. örneğin Kars/selim ilçe müftüsü bunu çok iyi biliyor . Kendinilerini Allah tan etmesinler fakir fukaraya biraz ön ayak olun...