Bakkal, Manav ve Kasaplar Saat 17.00'de Kapanacak

Sokağa Çıkma kısıtlamasının ilk günü itibariyle bakkal, manav, kasapların saat 17.00 itibariyle kapatılacağı belirtildi.

Bakkal, Manav ve Kasaplar Saat 17.00'de Kapanacak

Sokağa Çıkma kısıtlamasının ilk günü itibariyle bakkal, manav, kasapların saat 17.00 itibariyle kapatılacağı belirtildi.

23 Mayıs 2020 Cumartesi 16:13
Bakkal, Manav ve Kasaplar Saat 17.00'de Kapanacak

Alışveriş için son saatlere girilen ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlamasının ilk uygulandığı günlere nazaran bir sakinlik gözlemlenirken, Ramazan bayramı vesilesiyle bazı market ve manavlarda yoğunluk görüldüğü de belirtiliyor. 

BAYRAMDA ALINACAK TRAFİK TEDBİRLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAYIMLANDI

Ramazan Bayramı’nda ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen, karayollarında sıkı denetim uygulanacak.

Ramazan Bayramı’nda günlük ortalama Polis ve Jandarmadan toplam 18 bin 564 trafik personeli görev alacak, bayram tatili süresince ise Polis ve Jandarmadan  oluşan 111 bin 384 personel görevli olacak.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında % 50 kapasite uygulamasına devam edilecek. 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile tarım ürünleri hasadı kapsamında seyahat izni verilen vatandaşlarımızın izin belgeleri kontrol edilecek. Trafiğin yoğunlaştığı bölgelerde maket model araç uygulamasına devam edilecek. Bu kapsamda 767 adet maket polis aracı yollara yerleştirildi.
 
Ülke genelinde sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen Ramazan Bayramı’nda trafik ekipleri yollarda denetimlerini sürdürecek. Özellikle bu bayram; seyahat izin belgesiyle 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın refakatçileri ile birlikte tek yön olarak istedikleri yerlere gitmesi, tarım ürünü hasadı için gidenler ile sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanların oluşturabileceği yoğunluk nedeniyle olası kazaların önüne geçebilmek için karayollarında denetimler artırılacak.

Ramazan Bayramı’nda, trafik tedbirlerinde günlük ortalama Polis ve Jandarma olmak üzere toplam 18.564 trafik personeli görevli olacak. Bayram tatili süresince toplam 59.052 trafik ekibi/timi ile Polis ve Jandarmadan oluşan 111 bin 384 personel görevli bulunacak.  

Ayrıca Bakanlığımız Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri konulu 81 il valiliğine genelge gönderdi. Genelgede, Bayram tatilinin 23-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında 4 gün planlanmasına rağmen trafik tedbirlerinin ise 22-27 Mayıs 2020 tarihleri arasında 6 gün süreyle uygulanacağı belirtildi. 
 
Merkezi Güzergâhlara Denetim Ekipleri Görevlendirilecek  

Vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde ulaşımlarının sağlanması için trafik kuruluşlarınca alınan tedbirler ile COVID-19 yayılımını önleme amaçlı tedbirler kapsamında sürücü yolcu giriş-çıkışlarının kontrol edilebilmesi amacıyla il giriş ve çıkışlarında oluşturulan kontrol noktalarında denetimleri yerinde görmek için;
Emniyetten 24 personelden oluşan 8 ekip,
jandarmadan 40 personelden oluşan 20 ekip görevlendirildi.
Her bayramda olduğu gibi bu bayramda havadan denetimlere ağırlık verilecek. Bu kapsamda 16 ilde helikopter ile 76 ilde drone ile  trafik denetimi gerçekleştirilecek. 
 

767 Adet Maket Polis Aracı Yollara Yerleştirildi 

Trafik ihlalleri ve kazaların arttığı kesimler ile trafiğin yoğunlaştığı bölgelerde, trafik ekiplerinin görünürlüğünü arttırmak amacıyla yerleştirilen maket model araç uygulamasına devam edilecek. 78 ilde 767 (polis 420 / jandarma 347) adet, Maket/Model Trafik Ekip Aracı, tepe lambalı ve reflektif şeritleriyle görünür bir şekilde kazaların yoğunlaştığı güzergahlara yerleştirildi.  
 

Seyahat Belgeleri Kontrol Edilecek 

Şehirlerarası yolcu taşımacılığında %50 kapasite uygulamasına devam edilecek. Ayrıca, yollarda 65 yaş üstü vatandaşlar ile tarım ürünleri hasadı vb. kapsamında seyahat izni verilen vatandaşlarımızın izin belgeleri kontrol edilecek. Terminallerde ve ara istasyonlarda denetimler artırılacak, terminal ve izin verilen yerler dışında şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına ve korsan taşımacılığa izin verilmeyecek. Sefere çıkan bütün otobüsler denetlenecek, şoförleri kural ihlali yapmamaları, sürücü ve yolcuları seyahat süresince emniyet kemeri takmaları konusunda bilgilendirilecek. Otobüslerin karışmış olduğu kazalar da dikkate alınarak özellikle 02.00-08.00 ve uykusuzluk/yorgunluğa bağlı dikkat kaybının oluştuğu 05.00-07.00 saatleri arasında şoförlerin araç dışına davet edilmesi, gerekli kontrolleri ve dinlenmeleri sağlanacak. 

Trafik ekiplerinin karayolu güzergahlarında tepe lambaları daima açık olacak şekilde görünürlükleri ön plana çıkarılarak, sürücüler üzerinde Algılanan Yakalanma Riski Duygusu sürekli canlı tutulacak. 

Yüz Yüze İletişim Kurulacak  

Denetimlerde, çevirme ekiplerinin bulunduğu noktalarda araç sürücüleri durdurularak Yüz yüze İletişim kurulacak ve uzun yoldan gelen sürücülerin dinlendirilmeleri sağlanacak. 

Radar denetimlerine başta hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı güzergahlarda olmak üzere devam edilecek. Toplam uzunluğu 2.155 km olan tüm otoyollarda Ortalama Hız denetimi yapılmaya devam edilecek. Son 3 yılda bayram tatillerinde kazaların yoğun olduğu tespit edilen 18 ildeki 20 güzergâhta daha etkili ve yoğun şekilde tedbirler planlanarak uygulanacak. 

Şehir merkezlerinde, şehitlerimizin birinci derece yakınları tarafından ziyaret edilebilecek olan şehitliklerde trafik tedbirleri artırılacak. Taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli rampaları önünde ve üzerindeki uygunsuz park etmiş araçlar derhal kaldırılacak. Yaya önceliği/güvenliği konusundaki denetimlere ve bilgilendirme faaliyetlerine kesintisiz devam edilecek. 
 
Mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek. Tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin vb. gerekli tedbir alınmadan trafikte seyretmeleri engellenecek. 

Trafik Ekipleri Anlık Takip Edilecek  

Yapılan tüm denetimlerde; sürücü ve yolculara yönelik trafik güvenliği konusunda bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik eğitici çalışmalarda Yaşam İçin Kısa Bir Mola sloganıyla oluşturulan Yaşam Tünelleri etkin şekilde kullanılacak. Trafik ekip ve personelinin güzergahtaki konumları ve denetimlerini anlık takip eden Uygulama Takip Projesi (UTP)'nin etkinliği sağlanarak, merkezden denetimleri yapılacak. 

Merkezdeki Trafik Kaza Danışma Birimi tarafından ülke genelindeki yol durumu ve kazalar anlık olarak takip edilecek ve anında müdahale sağlanacak. 

Güvenli bir trafik ortamının sağlanmasında denetimin önemli bir parçası olan 34.218 Fahri Trafik Müfettişine Evdeyim Ama Trafik Kuralları Aklımda. Değerli müfettişimiz tespit ettiğiniz her kural ihlali bir hayat kurtarır. Trafik güvenliğine katkılarınız için teşekkür eder iyi bayramlar dileriz. Trafikte Her Yıl Daha İyiye içerikli SMS gönderilecek.

Son Güncelleme: 23.05.2020 16:14
Anahtar Kelimeler:
KasaplarManavBakkal
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.