Taşeronda Emeklilik Sorunu İçin Çözüm: Meclise Geldi

Yüz binlerce kadroya geçen işçiyi ilgilendiren önemli bir kanun teklifi geldi. Gelen kanun teklifinde zorunlu emeklilik maddesinin yürürlükten kaldırılması talep edildi.

Taşeronda Emeklilik Sorunu İçin Çözüm: Meclise Geldi

Yüz binlerce kadroya geçen işçiyi ilgilendiren önemli bir kanun teklifi geldi. Gelen kanun teklifinde zorunlu emeklilik maddesinin yürürlükten kaldırılması talep edildi.

13 Şubat 2021 Cumartesi 08:36
Taşeronda Emeklilik Sorunu İçin Çözüm: Meclise Geldi

Taşeronda sorun meclise geldi.

Kadroya geçen binlerce işçiyi ilgilendiren sonra açıklaması geldi. Bugün TBMM'ye gelen kanun teklifinde sorunun önüne geçilmesi istendi.

Adana Milletvekili İsmail Koncuk tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'na geldi. Gelen teklifin özetinde "Teklif ile, sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerin, emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihte zorunlu emekli edilmelerine ilişkin hükmün yürürlükten kaldırılması amaçlanmaktadır." denildi.

Söz konusu kanunun gerekçesi şu şekilde:

"1 Nisan 2018 tarihinde KHK ile sürekli işçi kadrosuna alınan işçilere uygulanan ve Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmesi 31.10.2020 tarihinde sona ermiştir. 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren iş kolları değişmiş, asıl iş kollarına geçişleri sağlanmıştır. Bununla birlikte yetkili sendikaya üyeliklerini yapıp ilk defa toplu iş sözleşmesine dahil oldular.

696 sayılı KHK'nın 127 maddesi ile 27 Haziran 1989 tarihli 375 sayılı KHK'ya eklenen geçici 23. maddesinin beşinci fıkrasının "... Sürekli işçi kadrolarına geçirilenler, virinci fıkrada öngörülen şartları taşıdıkları sürece ve çalıştırıldıkları teşkilat ve birimlerde geçiş işlemi yapılmadan önceki ihale sözleşmesi kapsamındaki hizmetleri yürütmek üzere istihdam edilebilir. Bunların istihdam süreleri hiçbir şekilde sosyal güvenlik kurumlarından emeklilik yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazandıkları tarihi geçemez..." şeklindeki hükmüne göre, 1 Nisan 2018 tariihnden sonra kadroya alınan işçiler; emekliliklerini hak ettikleri tarihte, zorunlu olarak emekli edilmektedir. 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosuna geçirilen işçiler dışındaki sürekli işçi kadrosunda bulunan işçilerin böyle bir sorunu bulunmamaktadır.

Anayasanın 10. maddesinde öngörülen eşitlik ilkesi, hukuksal durumları aynı olanlar için söz konusudur. Eşitlik ilkesinin amacı, aynı durumda bulunan kişilerin yasalarca aynı işleme bağlı tutulmalarını sağlamak ve kişilere yasa karşısında ayrım yapılmasını ve ayrıcalık tanınmasını önlemektir. Bu ilkeyle, aynı durumda bulunan kimi kişi ve topluluklara ayrı kurallar uygulanarak yasa karşısında, eşitliğin ihlali yasaklanmıştır. Bu ilkesinin idare hukuku bakımından doğurduğu sonuçlardan biri anayasa'da yer alan açık düzenleme uyarınca idari işlemlerin kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak tesis edilmesi gerekliliğidir. "

EMEKLİLİK SORUNU

Kadroya geçen işçiler , KHK 'da bulunan hüküm nedeniyle emeklilik yaşları geldiğinde mecburen emekli oluyor. Emekli olunca maaşları düşen işçiler, geçinmekte zorlanıyor. Söz konusu kanun teklifi iel bu hükmün kaldırılması amaçlanıyor. Sizce kaldırılmalı mı? Yorum kısmı aşağıda.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Bağımsız Milletvekili İsmail Koncuk tarafından sunulan kanun teklifi TBMM'de oylanacak ve oylamada kabul edilirse yürürlüğe girecek. Süreçten haberdar olmak için uygulamamızı indirin:

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 13.02.2021 08:39
Anahtar Kelimeler:
TaşeronSon DakikaIsmail
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
adem 2021-02-17 13:20:44

evet bencede zorunlu emeklilik en kısa zamanda kalsın daha yeni nefes aldık ben emeklı olmak istemiyorum sayın bakanım

Avatar
fatma 2021-02-24 12:55:20

bu bence emeklilik değil bana göre işten atma

Avatar
İkram aygün 2021-02-14 22:10:17

Evet KHK daki zorunlu emeklilik kanundan kaldırılsın beni zorunlu emekli etiket benle çalışan yüzlerce 65 ve 65 yaşında insanlar hala çalışıyor bizim günahımız ne 1500 TL maaşla ortada kaldık bunun emeklilik değil resme kafamızı kesip sokağa attılar çalışırken kürdi almıştım şimdi ödüyemiyorum perişan durumdayım Allah'tan revamı sabah işe giti sat 10 da muhasebeci aradi abi çalışma çalışma seni emekli etik şok oldum halende şokunu yaşıyorum bide akıl var mantık var 2 yıl KHK çalıştırdı emekli eti sanki 25 yıl khk mı siortamı ödedi biran öne çözülsün bizde işimize dönüp rahat edelim saygıla

Avatar
Ișsiz engelli 2021-02-15 00:51:29

Çalıștığım kurum 35-40 yașındaki 9 engelliyi KHK 696 “Dan dolayı ișlerine son veri ya 1500 emekli olacaklar Yada ișsiz kalacaklar. Asıl kadrolular 65 yaşına kadar çalıșır ak parti adaleti esitsizligi

Avatar
fırat 2021-02-19 16:30:02

zorunlu emekliligin kaldırılmasını istiyoruz bu nasıl bir kadro 50 yaşında emeklilikmi olur 1600 tl ile geçimmi olur sayın cumhur başkanım sorunumuzu ancak siz çözesiniz Allah rızası için

Avatar
necati 2021-03-11 11:42:33

bencede kaldırılmalı çünkü haksızlık var işçiler arasında aynı işçi yaptıklarına göre diğer işçilere yaş sınırı yok 4dli işçilere var adalet bunun neresinde vijdanları rahat olacaklar mı takdir sizindir

Avatar
Engelli 2021-02-16 02:15:33

2018`DE çıkarılan KHK 696'lı engelliler 35-40 Yașında 15 yıl sgk ile zorunlu ișine son veriliyor
SADECE
Khk 696 ile genç ENGELLİNİN yaștan emekli olma hakkını
YOK ettiniz
EȘİTSİZLİĞE neden olan madde iptal EDİLSİN
Genç engellileri yaștan emekli olmak tan mahrum eden kaç ülke var

Avatar
musa dağ 2021-02-22 17:07:55

büyle kadro olmaz aklımızla dalga geciyor lar