Son Dakika: Taşeronda Önemli Düzenleme Meclise Geldi 2020

Son dakika haberi: Taşerondaa önemli kanun teklifi TBMM'ye geldi. Meclise gelen teklifte mağduriyetlerin giderilmesi ön görüldü.

Son Dakika: Taşeronda Önemli Düzenleme Meclise Geldi 2020

Son dakika haberi: Taşerondaa önemli kanun teklifi TBMM'ye geldi. Meclise gelen teklifte mağduriyetlerin giderilmesi ön görüldü.

26 Aralık 2020 Cumartesi 13:15
Son Dakika: Taşeronda Önemli Düzenleme Meclise Geldi 2020

Taşeronda kanun teklifi Meclise geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, TBMM'ye bir kanun teklifi verdi. Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 'na bugün gelen kanun teklifinde taşeronda önemli düzenleme yapılması talep edildi. Meclise gelen 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nde özet şu şekilde verildi:

"Teklif ile, kamu kurum ve kuruluşları, kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri, özel bütçeli idareler ile kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflerde en az altı ay çalıştırılan taşeron işçilerin belirli koşulları sağlamaları kaydıyla sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmeleri öngörülmektedir."

KANUN TEKLİFİNİN GEREKÇESİ VE METNİ

Söz konusu kanun teklifinin gerekçesi şu şekilde verildi:

Resmi Gazete'de yayımlanan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilere yönelik düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile binlerce taşeron işçinin sürekli işçi kadrolarına geçirildiği açıklanmıştır. Ancak yapılan düzenleme taşeron işçilerin tamamını kapsamamıştır. Kapsama alınmayan taşeronların başında pandemide insan üstü çaba harcayan sağlık kurum ve kuruluşlarında MR, tomografi gibi görüntüleme hizmetlerinde çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri ile radyoloji sekretgerleri gelmektedir. 

Tüm şartları taşıdıkları halde ihalelerin yaklaşık maliyeti içinde personel gideri yüzde 70'in altında olduğu gerekçesiyle birçok bakanlık ve k7urumda çalışan taşeron işçielre de kadro veirlmemiştir. MR, tomografi gibi görüntüleme hizmetlerinde çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri ile radyoloji sekreterleri de bu kapsamda kadroya sokulmamıştır. 

Sadece teknisyen ve teknikerler değil, bilgi işlemci, laborant, kjimyager, kiralık araç şoförü, joker işçi gibi binlerce taşeron işçisi kadro alamadığından büyük mağduriyet yaşamıştır. İhalede personel çalıştırmanın yanı sıra malzeme cihaz yazılım ve benzeri işlerde olması bu çalışanların taşeron işçisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. 

Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile ; en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli işçi kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİT'ler , özel bütçeli kamu kuruluşları ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflerde çalıştırılan taşeron işçilerin sürekli işçi kadrolarında istihdamı öngörülmektedir. 

Siz de aşağıdaki yorum kısmından taşeronda yaşadığınız sorunları yazarak sesinizi duyurabilirsiniz.

Son Güncelleme: 26.12.2020 13:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Canan 2020-12-25 22:23:47

Bizde iskurda typ olarak güvenlik görevlisiyiz ,türkiyede 30.000 okul güvenligi var süreklilik istiyoruz
24 ay ancak calisiyoruz hersene kura stres
Bu pandemi de her yerdeyiz saglik calisanlarin yaninda hastane de pazarda devlet buyukleri de yanimizda olsunlar

Avatar
Hatice 2020-12-25 22:26:42

Kurumlardaki yemek hanelerde çalışan taşeron işçileri kimse gündeme getirmiyor

Avatar
Halil 2020-12-25 22:35:35

18 yıldır kamu bankasında taşeron olarak temizlik ve çay işlerinde çalışıyorum aynı kurumda güvenlik şoförler ve çağrı merkezlerinde alisanlara kadro verdiler biz temizlik ve caycilara kadro vermediler magduruz mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz

Avatar
Soner talay 2020-12-25 22:37:28

Şeker fabrikaları taşeron çalışanları kitler.

Avatar
Can 2020-12-26 00:00:37

Typ okul güvenlikleri olarak bizlerde süreklilik istiyoruz

Avatar
Kenan 2020-12-26 01:42:00

Okullarda çalışan typ güvenlikler için kadro verilsin çünkü bizler işimizi severek yapıyoruz ve şu an hastanede, filyasyon ekibinde,görev yapıyoruz devlet büyüklerimiz sesimizi duyun

Avatar
Ahmet 2020-12-26 10:16:22

TRT özel ğüvenlikleride. Halen taşeron olarak çalışıyoruz 11 yıl oldu değişen bir şey yok

Avatar
Kartal 2020-12-26 10:42:00

11 yıldır tomografi mr röntgen çekiyoruz ama halen kadro yok kit olarak görünmektedir..