Son Dakika Haberi: Taşeronda Maaş Müjdesi Geldi

Son dakika haberi: Taşeron işçileri, kamuya geçen işçileri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. TBMM'den gelen açıklama on binlerce işçiyi sevindirdi. Açıklamada maaş farklılıklarının giderileceğine yer verildi.

Son Dakika Haberi: Taşeronda Maaş Müjdesi Geldi

Son dakika haberi: Taşeron işçileri, kamuya geçen işçileri ilgilendiren son dakika açıklaması geldi. TBMM'den gelen açıklama on binlerce işçiyi sevindirdi. Açıklamada maaş farklılıklarının giderileceğine yer verildi.

10 Aralık 2020 Perşembe 07:52
Son Dakika Haberi: Taşeronda Maaş Müjdesi Geldi

Son dakika: Taşeron ve 4/B işçi maaşları hakkında sevindiren haber geldi.

Son dakika haberi TBMM'den geldi. Edinilen son dakika bilgilerine Mecliste taşeron ve kamu işçilerinin maaş farklılıklarının giderileceği açıklaması geldi. 

TAŞERON SORUSU GELDİ

HDP'li Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul yaptığı açıklamada, "Bu Meclis kendi çalışanlarının emeğini adil bir şekilde dağıtmıyor. Deyim yerindeyse terzi söküğünü dikemiyor. Meclis çalışanlarımız ücretten eşit şekilde yararlanmıyor. Aynı işi yapan kişilerin maaşı aynı değil. Birçok defa dile getirmemize rağmen sözleşmeli personelin kıdem tazminat hakkı yok sayılmaya devam ediyor. Danışman arkadaşların maaşları dışında hiçbir güvencesi yok, işten ayrıldıklarında hiçbir özlük hakları yok. Sözleşmeli personelin haksız sözleşme iptaline yönelik hiçbir düzenleme mevcut değil. Daha önce taşeron olarak çalışan, şu anda sözleşmeye geçirilen personelin haklarında en ufak bir değişiklik yaşanmamıştır, sadece isimleri değişti; daha önce taşeron çalışanlardı, şimdi sözleşmeli çalışanlar. Mecliste çalışan sözleşmeli personelin kıdem tazminatı hakkı tanınmalıdır, özlük hakları korunmalı ve desteklenmelidir. Tüm personelin sendikal hakları korunmalı ve desteklenmelidir." dedi.

SEVİNDİREN HABER GELDİ

Bu soru üzerine söz alan TBMM Başkan Vekili Süreyya Sadi Bilgiç şu ifadeleri kullandı:

"Değerli milletvekilleri, statü farklılığına tabi olarak ortaya çıkan ücret farklılıkları -doğrudur- Türkiye Büyük Millet Meclisinde mevcuttur, ancak diğer kamu kurumlarında da olduğu gibi. Kurumumuz da, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi Teşkilatı da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/A maddesine göre kadrolu -ki burada 666 sayılı KHK’nin öncesi ve sonrası da var- 4/B maddesine göre sözleşmeli, 4/D maddesine göre sürekli işçi ve 6253 sayılı Kanun’un 30’uncu maddesine göre de sözleşmeli statülerde personel çalıştırmaktadır. Şimdi, tabii ki bu da çok farklı özlüklere, ücret farklılıklarına yol açan bir durum. Ancak, Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak tek başına bizim bu konuda yapabileceğimiz bir şey yok ki bu konuda da bütçe görüşmelerinde, Komisyonda da Sayın Meclis Başkanımız da bu konudaki düşüncelerini net olarak ifade etti. Kanunda, bu kapsamda genel bir düzenleme yapılması hâlinde kurumumuz da bu yönde bu uygulamayı yapacaktır."

4/D'Lİ İŞÇİLER

"Bir diğer önemli bir konu; bildiğiniz gibi kurumumuzda görev yapan 4/D’li personel arasında da maaş farklılıkları mevcuttur. Türkiye Büyük Millet Meclisi İdari Teşkilatında görev yapan sürekli işçi kardeşlerimizden bahsediyorum; garsonlardan, temizlikçilerden, aşçılardan ve diğerlerinden. Başbakanlıkın farklı birimlerinden Meclisimize devredilen personel ile Millî Saraylar’da olup da kurumumuzda görev yapan personel arasındaki ücret farklılıkları taşeron işçi alımı yapılırken ihale şartnamesinde belirtilen asgari ücrete uygulanan artırımdaki farktan kaynaklanmaktadır. İlgili mevzuat çerçevesinde, buradan söyleyebileceğim şey şudur ki zamanı yaklaştı, ilk toplu sözleşmeyle bu farklılıklar büyük ölçüde bu sürekli, daimi işçiler açısından giderilecektir. Burada idari teşkilatımızda görev yapan personel yine 666 sayılı KHK'ye tabi olmakla birlikte Türkiye Büyük Millet Meclisinin diğer kamu kurumlarından da farklı bir çalışma sistemine de sahip olmasını da gözeterek diğer farklı ülke parlamentolarında da olduğu gibi kendi personel rejiminin yapılması noktasında da birtakım çalışmalar da Başkanlıkça sürdürülmektedir."

ANKETE KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Son Güncelleme: 10.12.2020 07:53
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Daimi işçi çakma 4b li 2020-12-09 22:18:33

KPSS ile kitlere giren işçi tekniker işçi mühendis kurumlar özelleşince garube bir kadroya atıldı hakları gasbedildi maaşları yarıya indirildi onların hakları be olacak

Avatar
Sibel 2020-12-09 21:17:59

İşçilerinde tayin hakki olsun ailelerinden uzak yaşamasın işciler

Avatar
Kenan 2020-12-09 22:28:39

Biz 4d lı milliyetim çalışanları içinde 2 ay çıkışları veriliyor bu süre zarfında mağdur kalıyoruz haklarımızı iyilestirsinlet insan gibi yasiyalim her isi yapıyoruz ama maad asgarinin altında

Avatar
Eren 2020-12-09 21:35:15

Kitler ne olacak sayın cumhurbaşkanım bakanlarım bizde bu ülkenin evlatlarıyız bizimde çolugumuz çocugumuz var. Yarınları ne olacak bizim çocuklarımızın. Taşeron dogduk taşeron ölecez. Yüce yaradana sıgındık o herşeye kadirdir..

Avatar
Eren 2020-12-09 21:38:21

Biz kitleriz bu pandemi döneminde herkes esnek çalışıyo devlet memuru haftada 2. 3 gün çalışıyo biz kitiz taşeronuz diye 180 saati tamamlayacaksınız diye bizi eziyolar bizde insanız Allah dan korkun taşeron da insan kitiz ama insanız

Avatar
Esra 2020-12-09 22:13:12

Biz güya sürekli işçi kadrosunda çalışıyoruz aylık 195 saat çalışıyoruz bu çok fazla değil mi

Avatar
Öustafa 2020-12-17 19:21:38

Bizi zorunlu emekli ediyorlar hiç bir şekilde Yaşlılık malullük ve emeklilik hak etmiş olanı hemen işte Atıyorlar yazık tır günahtır Adam daha çalışmak istiyor Hayır çalışmasını 696 KHK 23 24 Geçici ek made eklemişler zorunlu emekli ediyorlar Adamlar Ağlaya
Ağlaya Ayrılıyor işte Atıyorlar yazık tır günahtır o kadar emegi var emekliliği kendisine bırakmıyorlar 1500 emekli Maaşı Nasıl geçinsin üç cocuk okuyor nasıl olacak