Kadro Alan Taşerona Mahkemeden İyi Haber 2020

Kadro alan taşeron işçilere mahkemeden iyi haber geldi. Sendikadan yapılan açıklamada kadroya geçiş öncesi işçilere imzalatılan feragatname hakkında önemli bir karara imza atıldığına yer verildi.

Kadro Alan Taşerona Mahkemeden İyi Haber 2020

Kadro alan taşeron işçilere mahkemeden iyi haber geldi. Sendikadan yapılan açıklamada kadroya geçiş öncesi işçilere imzalatılan feragatname hakkında önemli bir karara imza atıldığına yer verildi.

24 Temmuz 2020 Cuma 08:15
Kadro Alan Taşerona Mahkemeden İyi Haber 2020

Kadroya geçen taşerona iyi haber.

Güvenlik İş Sendikası tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada , kadroya geçerken imzalanan feragetnamenin iptali için dava açıldığı ve davanın kazanıldığı, kandırma ve baskı yolu ile imzalatılan feragatnamenin iptal edildiğine yer verildi. 

Türk İş Konfederasyonu 'na bağlı Güvenlik ve Savunma İşçileri Sendikası Genel Yönetim Kurulu  resmi internet adresi üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

MAHKEME 696 SAYILI KHK KAPSAMINDA ALINAN FERAGATİN GEÇERLİ OLMADIĞINA KARAR VERDİ

Değerli Üyelerimiz; kurulduğu günden beri çalışma hayatında önemli ve emsal sayılabilecek birçok nitelikte kararlara imza atan, siz değerli üyelerimizin haklarının korunması ve daha iyi şartlara taşınması adına aktif olarak çalışan, Başhukuk Müşavirimiz Av. Levent ATABAY liderliğindeki Hukuk Müşavirliğimiz, çalışma hayatında büyük ses getirecek bir karara daha imza atmış olup bu alanda ilklerden sayılan bir başarıya imza atmıştır.

AYRIMCILIK VAR

Bilindiği üzere 2017 yılının aralık ayında çıkarılan 696 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve il özel idarelerinde taşeron nezdinde çalışmakta olan işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmesi düzenlenmiştir. Düzenlemenin yapıldığı dönemde tüm basın ve yayın organlarında devletin resmi ağızları tarafından amasız, fakatsız, ayrımsız kadro düzenlemesi yapıldığı ifade edilmesine rağmen sürekli işçi kadrosuna geçerken hep birlikte gördük ki düzenlemede ama var, fakat var, şart var, ayrımcılık var…

TÜM HAKLARINDNA FERAGAT ETMELERİ İÇİN...

696 sayılı KHK Kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilirken işçilere sulh sözleşmesi imzalamaları şart koşulmuştur. Sulh sözleşmesinin içeriğinde ise; işçilerin kadroya geçmeden önce alt işveren dönemindeki çalışmalarından kaynaklanan tüm haklarından feragat edilmesi düzenlenmiştir.

Sürekli işçi kadrosuna geçiş döneminde sendikamız internet sitesi ve sosyal medya hesapları, hukuk müşavirliğimizin internet sitesi ve diğer tüm mecralar üzerinden sulh sözleşmesinin imzalanmaması, muvazaa davaları dışındaki davalardan feragat edilmemesini önemle duyurduğumuz halde kamu kurum ve kuruluşları işçilerimizden baskı yoluyla, kandırma yoluyla, özgür iradelerini yanıltarak sulh sözleşmesi ve feragatname almışlardır.

Söz konusu bu durumu kabullenemeyen Sendikamız Genel Yönetim Kurulumuz ve Başhukuk Müşavirimiz Av. Levent ATABAY; Hukuk Muhakemeleri Kanununda düzenlenen “Şarta Bağlı Feragat Olmaması” kuralını geniş yorumlayarak 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçiş yapılan kişilere imzalatılan sulh sözleşmesinin geçersizliği için ilk derece mahkemeleri nezdinde pilot davalar açmıştır.

Açılan bir pilot davada ilk derece mahkemesi üyemiz aleyhine karar vermiş olsa da Hukuk Müşavirliğimiz tarafından istinaf kanun yoluna başvurulmuş ve Ankara BAM 9. Hukuk Dairesi “Öte yandan 696 sayılı Kanun gereğince sürekli işçi kadrosuna geçiş için başvuran işçinin" En son çalıştığı idare ile daha önce kamu kurum ve kuruluşlarında alt işveren işçisi olarak çalıştığı iş sözleşmelerinden dolayı bu madde ile tanınan haklar karşılığında herhangi bir hak ve alacak talebinde bulunmayacağını ve bu haklarından feragat ettiğine dair yazılı bir sulh sözleşmesi yapmayı kabul ettiğini yazılı olarak beyan etmesi" geçiş şartlarından biri olarak sayıldığından serbest iradeye dayalı olarak verilen bir feragat da söz konusu değildir. Burada KHK gereği verilmesi gereken bir beyan söz konusudur.” şeklinde karar verilmiştir.

ARTIK GEÇERLİ DEĞİL

Kastamonu Üniversitesinde çalışmakta olan ve 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçirilen üyelerimizin alt işveren döneminden başlayan ve kadroya geçişleriyle devam eden TİS alacaklarıyla ilgili olarak üniversite yönetiminin, işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçtikten sonraki dönemi ödeyeceğini, önceki dönem için işçilerin sulh sözleşmesi imzaladıklarını ileri sürmeleri üzerinde harekete geçen sendikamız hukuk müşavirliği açmış olduğu davada sulh sözleşmesinin geçerli olmadığını, üniversitenin kadro öncesi TİS alacaklarından da sorumlu olduğunu belirtmiş ve Kastamonu İş Mahkemesince; işçilerden alınan feragatin geçerli olmadığına karar verilmiştir.

Kadroya geçmeden önce feragatname imzalatılıp kadro öncesi haklarından vazgeçirilen işçiler , dava açarak imzaladıkları feragatnameleri iptal edebilecekler.

Son Güncelleme: 24.07.2020 08:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET 2020-07-24 10:28:00

ILK KADROYA GCIRDIKLERINDE TORPİLLİLERİN BELEDİYEDE YÜZDELİĞİNİ ARTDIRDILAR YALAKALARIN VE GERÇEK ISI YAPANLARIN MAAAŞLARI ÇOK DÜŞÜK MAAAŞLAR EŞİTLENMELİ ÇOK ADALETSİZLİK VAR BELEDİYELERDE

Avatar
il özel idaresi 2020-07-23 22:03:57

Bizler Hakkari il özel idaresi kamu şirketlerinden çalışanlar taşeron işçiler düzenli haklarımızı alamıyoruz şirket istemiyoruz kadro isteyimiz var kadro istiyoruz devletimize bağlı olmak istiyoruz mağduruz şube müdürleri haklarımızı engelliyorlar vermiyorlar biz taşaron işçiler baskı altında çalışıyoruz derdimizi kimseye anlatamıyoruz yetkililere sesleniyoruz yardımcı olun lütfen Allah rızası için

Avatar
İşçi 2020-07-24 11:42:36

Herkes tek tek davamı açması gerekiyor bütün işçiler için geçerli değil mi

Avatar
Vuralbakırcı 2020-07-25 14:09:53

Malesefbizim sendika temsilcimiz hiçbir şeyden haber vermiyor bizim rızamız olmadan bölgesorumlusu seçilmiş

Avatar
4D maduru 2020-07-23 13:35:10

4D geçici işçiler içine geçerli mi bu karar bilgisi olan var mı

Misafir Avatar
MAVİ 2020-07-23 15:36:46 @4D maduru

SEN BEKLE 4D LİLERE GECERLI OLACAK

Beğenmedim! (0)
Avatar
Abdurrahman coban 2020-07-23 22:56:37

Mep te çalışan KYK içleri 12ay çalışmak istiyor iş bulamadik bizler ne yapacaz

Avatar
Yasin 2020-07-24 06:05:35

Gecerli olmasi gerekir fakat bunu emsal kabul etmiyor maliye bakanligi herkes kendisi dava acmali diyor suanda.

Avatar
İşçi 2020-07-24 11:41:02

Herkes tek, tek davamı açması gerekiyor bütün işçiler için geçerli degilmi