BAKAN AZ ÖNCE AÇIKLADI! Sağlık Bakanlığı'na 31 Bin Personel Alımı Yapılacak

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında, Bakan Koca'dan 31 bin yeni personel alımıyla ilgili son dakika açıklamaları geldi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 25 bin pratisyen hekim, diş hekimi ve eczacı alımı ve ATT , Ambulans Şoförü, VHKİ alımı yapılacağını açıkladı.

BAKAN AZ ÖNCE AÇIKLADI! Sağlık Bakanlığı'na 31 Bin Personel Alımı Yapılacak

Sağlık Bakanlığı 2019 yılı bütçe görüşmeleri sırasında, Bakan Koca'dan 31 bin yeni personel alımıyla ilgili son dakika açıklamaları geldi.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 25 bin pratisyen hekim, diş hekimi ve eczacı alımı ve ATT , Ambulans Şoförü, VHKİ alımı yapılacağını açıkladı.

16 Aralık 2018 Pazar 21:07
BAKAN AZ ÖNCE AÇIKLADI! Sağlık Bakanlığı'na 31 Bin Personel Alımı Yapılacak

SAĞLIK BAKANLIĞI'NA 31 BİN YENİ PERSONEL ALINACAK

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca , 25 Bin  pratisyen hekim, diş hekimi ve eczacı alımı ve ATT , Ambulans Şoförü, VHKİ alımı yapılacağını açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca TBMM Genel Kurulu'nda Sağlık Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesine ilişkin konuşma yaptı. Burada Sağlık Bakanlığı'nın çalışmaları ve personel alımlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Koca, kısa süre içerisinde 6500 personel alımı yapılacağını, 2019 yılında da 25 bin personel alınacağını açıkladı.

Sağlık Bakanı Koca: "Sağlık Bakanlığımızın bütçesi üzerine söz alan, fikir belirten, iktidar ve muhalefet milletvekillerimize teşekkür ediyoruz. Anayasamızın 56. maddesine göre sağlık 'Devletin dolaylı ya da doğrudan sorumluluğunu üstlendiği kamu hizmetidir' Sağlık Bakanlığı olarak herkesin vaktinde ve kaliteli sağlık hizmetine sahip olduğu bir ülke haline gelmektir. Gelişen toplum beklentilerini, yeni ortaya çıkan durumları, başarıyla karşılayacak sağlık insan gücünün eğitilmesini sağlamalıyız. Bugün ihtiyaç duyduğumuz sağlık personeli değil, geleceğin sağlık profesyonellerini yetiştirmeliyiz. Sadece kontenjan değil kaliteli eleman yetiştireceğiz. Toplumun yapı taşları olan bireylerin ve sivil grupların sadece sağlık hizmeti tüketicileri değil, sağlık avukatları olmalarını sağlamak, sağlıklı toplumun ön şartıdır. Sağlıklı bir gelecek için her türlü bağımlılığı engellemeliyiz. Hızlı bir şekilde yaşlanan toplumumuzda, kronik hastalık teşhislerini arttırarak, tüm temel sağlık göstergelerinde en üst düzeye ulaşmak hedefimizdir. Yeni açtığımız sağlık hastanelerini sinerji oluşturacak bir modelle, en yüksek nitelikli insan kaynağı ve teknoloji dönemine geçmek istiyoruz. Yeni hizmet modeliyle ülkemizi sağlık turizmi üssü haline getirmek zor değildir. " şeklinde konuşmasına başladı.

SAĞLIK BAKANI KOCA'NIN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

 • Koruyucu ve temel sağlık hizmetleri öncelik verdiğimiz konuların başında gelmektedir. Koruyucu ve temel hizmetler için ayrılan bütçe 2002- 2018 döneminde 14 kat artmıştır.
 • Her anne ve çocuğumuz bizim en kıymetlimizdir, doğum öncesi anne adaylarımızı en az bir kere kontrol oranımız yüzde 99'a ulaşmıştır.
 • Aşı sadece yapılan bireyin değil, toplumun bütütünün sağlığı için en önemli araçtır, genişletilmiş program çerçevesinde 12 ayrı hastalığa karşı en geniş aşı programı uygulayan ülkeler arasındayız. Aşılama başarısında dünya lideriyiz.
 • Dünyada anne -bebek ölüm hızını en hızlı düşüren ülkeler arasında yer alıyoruz.
 • Sezaryanın gereksiz yapılmasını önlemekteyiz.
 • Aile hekimlerimiz artık ailelerin bir parçası oldular, artık sadece doktorluk yapmıyor, eğitimler veriyorlar.
 • Birinci basamak sağlık hizmetlerinin kuvvetlendirilmesi için 24 binden fazla aile hekimi ve çalışanı ile hizmet veriyoruz.
 • Artık aile hekimlerimiz kronik hastalık yönetiminde etkinliğini arttırıyor.
 • Yürütülen farkındalık çalışmaları, kamu spotları ile hareketliliği arttırıyoruz, obezite sıklığı artıyor, yapılan araştırmada her 4 çocuğumuzdan birinin fazla kilolu veya obez olduğu görülüyor. Bunlarla ilgili eylem planlarını güncelleyerek, yeni programlar uygulamaya devam ediyoruz.
 • Okullarda satışı yapılabilecek sağlıklı gıdaları belirliyoruz.
 • Vatandaşlarımızın temiz hava alma hakkını güvence altına almak görevimiz, tütünle mücadeleyi sürdüreceğiz.
 • Artık sigara paketleri tek tip olacak, üzerinde cazibeyi artıracak bir şey olmayacak.
 • Sinema, Tiyatro hatta internet ortamında sigara reklamı anlamı taşıyacak görüntünün bulunması yasaklanmıştır.
 • Hedefimiz Yaşlılarımızın sağlık talebini karşılamaktan öte, sağlıklı yaşlanmayı temin etmektir.
 • 70 yaş altı erken ölümlere neden olan hastalıkları azaltmayı hedefliyoruz.
 • Kamu hastaneleri, özel hastaneler, üniversite hastaneleri başta olmak üzere, nitelikli sağlık hizmeti sunulması için çalışıyoruz. Nitelikli yatak sayısının arttırılması, özellikli hizmet branşlarının geliştirilmesi, acil servislerindeki yoğunluğun azaltılması, sağlıkta kullanılan malzeme ve cihazların yerlileştirilmesine kadar bir çok alanda hedeflerimiz var.
 • Hastanelerde koğuş tipi odalardan, nitelikli odalara geçiyoruz.
 • Sağlıkta dönüşüm programımızın başında yüzde 6 olan nitelikli yatak sayımızı yüzde 70'e çıkardık.
 • Kritik bakım eksikliği sebebiyle ölüme terkedilen hasta hikayeleri ülke gündeminden çıktı.
 • Vatandaşlarımızın cepten yaptığı sağlık harcamaları yüzde 16 seviyesindedir, OECD'de bu seviye yüzde 19.
 • Yatan hastalar için günü birlik dahil kanser ilaçlarının hastanelerimizce teminini zorunlu hale getirdik.
 • Bakanlık merkezinden toplu alım yaparak, ilaç fiyatı avantajı sağladık.
 • Özel sağlık kuruluşlarında kanser hastalarına yapılacak ameliyatlarda ilave ücreti engelledik.
 • Yatağa bağlı hastalarımıza evde bakım hizmeti sunuyoruz.
 • Evde sağlık hizmetiyle 1.2 milyon kişiye hizmet sunduk.
 • Hastane acil servislerini yeniden yapılandırıyoruz, acil servislere başvuruları azaltmak için mesai dışı poliklinik hizmeti başlattık.
 • Sahada çalışan sağlık personelimizin iş yükünü azaltmak adına, önümüzdeki aylarda ATT, VHKİ, Ambulans şoförleri gibi alanlarda 6500 kişilik atama yapacağız.
 • 2019 yılında pratisyen hekim, diş hekimi ve eczacı 25 bin kişinin atamasını gerçekleştireceğiz.

KAMUYA PERSONEL ALIMLARI VE SON DAKİKA GELİŞMELERİNDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN KAMU BÜLTENİ UYGULAMASINI İNDİRMEYİ UNUTMAYIN.

UYGULAMAYI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Son Güncelleme: 16.12.2018 21:38
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ANNE 2018-12-18 11:17:59

hemşire yardımcılığı bölümü açtınız çocuklarımız mezun oldu kadro yok zor durumdalar lütfen cumhurbaşkanımız atanacaklar dedi kadro istıyoruz lütfen.

Avatar
selda 2019-01-16 08:56:37

hemşire yardımcılarına kadro açılsın çok zor durumdayız.

Avatar
Ahmet aslan 2018-12-16 22:32:08

bbebenben ilkokul terk yetkililer size sesleniyorum yaşım 34 mahalle bekçisi olmak istiyorum ama yaştan dolayi olmuyor buna care bulun

Avatar
Ahmet aslan 2018-12-16 22:33:09

hheherher hangi devlet kurumunda temizlik element olarak çalışmak istiyorum