Son Dakika: Ziya Selçuk'tan Pedagojik Formasyon Açıklaması

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada pedagojik formasyona değindi.

Son Dakika: Ziya Selçuk'tan Pedagojik Formasyon Açıklaması

Son dakika haberi: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı açıklamada pedagojik formasyona değindi.

09 Mart 2021 Salı 00:35
Son Dakika: Ziya Selçuk'tan Pedagojik Formasyon Açıklaması

Ziya Selçuk'tan formasyon açıklaması.

Cnn Ekranlarına konuk olan Bakan Selçuk, pedagojik formasyon sorununa şu şekilde değindi: 

"Şimdi şöyle bir şey var. Bizim öğretmenlik meslek bilgisine ilişkin öğretmenlik sınavını kazananlara 1 yıl süre eğitim var. Bu eğitimi MEB ücretsiz verecek kazananlara. Bakın yüz binlerce şu anda pedagojik formasyon belgeis olan öğretmen var. Ve sadece 2020 'de 439 bin kişi eğitim bilimlerinde sınava girdi. Her sene eğitim fakülteleri ortalama 40 bin mezun veriyor. Türkiye'nin öğretmen ihtiyacı belli okul sayısı belli. Bizim şu andaki gibi 500 bin öğretmen olmak isteyen adayları, bizim hepsini almamız mümkün değil. Her sene 40 bin mezun var 15 bin kişi emekli oluyor. Bunun bir döngüsü var. Biz bütçe çerçevesinde, dikkat ederseniz kamunun toplam kadrosunu en byüğünü hep MEB alır. Bu sene de MEB alıyor. Ama bu bizim için yeterli değil. Daha fazlasınıa ihtiyaç var."Şimdi 74 bin civarında açık görünüyor.

Zaten bu planlama ile ilgili bir çalışma formasyon konusu. 2021  Ocak ayına kadar formasyon almış yüz binlerce insanımız var. Buların tamamının formasyonu geçerli şu anda. Fakat bundan sonrasında eğitim fakültelerinde, zaten öğretmen yetiştiren kuruluş olduğu için bazı dersler işin doğası gereği var. formasyonun ötesinde. Ama Üniversiteler şu anda hazırlıktalar. Tezsiz yüksek lisans açacaklar. Yüz binlerce insanın ciddi oranda ödme yaparak formasyon belgesi alması ve öğretmenlikte başvuru yapanların yığılması geleceğe dair planlama eksikliği oluyor.

Her sene yüzde 10 oranında öğretmen kontenjanı azaltılıyor.

600 bin mezun var. Bizim bunlar almamız , zaten okullarımız öğrencilerimizin sayısı belli. Almamız mümkün değil. Ama şu andaki duruma baktığımızda daha fazla atama konusunda çalışmalar devam edecek.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
kerem 2021-03-09 09:37:09

ihtiyaç yoksa niye formasyon dagitiyorsun ziya atama zaten yapmıyorsun

Avatar
Mert 2021-03-09 12:12:44

Vereceğiz diyor sadece. Hangi şartlar altında verilecek, ne zaman verilecek?
Eğer yeni sistem gelecekse öncesinden herşeyin belli olması gerekirdi. Eski sistem kalktı ortada hiçbir şey yok.

Avatar
elif 2021-03-09 13:54:14

eğitimin içine edilmiş kimseden ses yok koyun millet

Avatar
Cihangir 2021-03-09 20:54:56

Ziyaaaaa Her yıl 40 bin mezun var diyorsun 15 bin emekli var diyorsun. O zaman açıköğretime öğretmenlik hakkı verme. Taşra üniversitelerindeki eğitim fakültelerini kapat. Sadece belli başlı Üniversitelere ver hem kaliteli öğretmen yetişsin hem de döngü sağlıklı ilerlesin. Her şey oy, siyaset değil. Biraz da milli düşünün sözde de değil özde milli olun.

Avatar
Soner 2021-03-10 00:26:37

Ben anlamadığım durum şu neden heryerde üniversite var kapatın o zaman her ilde üniversitelerin olmasi gelişmiş bir ülke oldugumuzu malesefki göstermez yazık bunca insanin emegine her sene aynı şeyler işi bilen egitimciler başa gelse dahi sistem artık klişeleşmiş durumda 20bin atamama bu mezunlara göre çok çok az insanlar artık tahhamulu kalmadı yıprandi egitim ticarete döndü kimde okumak istemiyor ticaret yuvasina döndu egitim insanlar artık okul sınav diyince acizlik bıkkınlık caresizlik geliyo akillarina oysa okumak ne güzeldi maleset üzülerek diyorum dipteyiz egitimde

Avatar
ayşe 2021-03-09 09:43:45

bakkalda dağıtır gibi dağıtıyorlar bu hasizliklar çıkar elbet

Avatar
Wueen 2021-03-09 15:46:25

Arkadaşlar bu 1., 2.öncelik durumu kalmadığı sürece biz bu tezsiz yl istersek 100 puan alalım yine de alamayız ki. Ayrıca son 3 yılın açıklamalarına baktım, öncelik demedi hiçbir zaman siz kazanacak puanı alın, biz ücretsiz vereceğiz dedi. Şimdi hem en az 3 sene kaybedeceğiz hem de atanma şansımız hiç yok zaten öncelik durumu oldukça

Avatar
adnan 2021-05-07 00:03:30

puanı alanı atayacağız formasyonu biz verecez dediniz niye alımda formasyon şartı var