2020 Öğretmen Atama Sayısı Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan bir son dakika bilgisi geldi. Aylin Cesur yaptığı açıklamada Ziya Selçuk 'un 20 bin atama yapılacak dediğini aktardı.

2020 Öğretmen Atama Sayısı Açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan bir son dakika bilgisi geldi. Aylin Cesur yaptığı açıklamada Ziya Selçuk 'un 20 bin atama yapılacak dediğini aktardı.

19 Aralık 2019 Perşembe 08:13
2020 Öğretmen Atama Sayısı Açıklandı

Son dakika : Öğretmen ataması açıklaması geldi.

Yüz binlerce adayın beklediği açıklama geldi. İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur TBMM 'den bir son dakika açıklaması yaptı. Cesur yaptığı açıklamada , Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile yaptığı görüşmesini aktardı. 

"Bir de müjdeli haber vereyim!" diyerek sözlerine başlayan Aylin Cesur, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'un 1 hafta içinde 20 bin atama var dediğini aktardı.

Aylin Cesur yaptığı açıklamada, "Bütçede Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanına giderek öğretmen atamalarını sordum.1 hafta içinde 20 bin atama var dedi Sn. Bakan. Ben onun yalancısıyım. Olmazsa da takipçisiyim tabi ki!" ifadelerini kullandı.

MEB'in İnsan Kaynakları Sayfasından 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması duyurusu yayımlandı. Yayımlanan duyuruda sözleşmeli öğretmen atamasına dair başvuruların 6 Ocak'ta başlayacağı belirtildi.

MEB'in Sitesi Çöktü!

20 Bin Sözleşmeli öğretmen ataması duyurusunun yayımlandığı saat 16.40'tan kısa bir süre sonra Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi sayfasına girişlerde sorunlar yaşanmaya başlandı. Sözleşmeli öğretmen atama kılavuzuna erişim sağlamak isteyen adaylar 'Hata sayfası' ile karşılaşıyor. Yetkililer sorunun kısa sürede düzeltileceğini bildirdi.

KILAVUZ İÇİN TIKLAYIN.pdf

20 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN ATAMASI BAŞVURU ŞARTLARI

1. Başvuru Şartları 1.1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartları taşımak,

1.2. Türk vatandaşı olmak (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları için Türk vatandaşı olma şartı aranmayacaktır.),

1.3. Mezun olunan yükseköğretim programı, Bakanlığın öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin kararına göre atama yapılacak alana uygun olmak,

1.4. Öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olanların ihtiyacı karşılamadığı alanlara atanacaklar hariç olmak üzere, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birinin başarıyla tamamlamış olmak, 1.5. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olmak,

1.6. 2018 veya 2019 yılında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavında atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) itibarıyla 50 ve üzerinde puan almış olmak,

1.7. Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmayı gerektiren bir ceza almamış olmak, 1.8. 657 sayılı Kanunun 4/B maddesi kapsamında sözleşmeli öğretmen olarak atanan; ancak ataması iptal edilenler ile sözleşmeli öğretmen olarak çalışmakta iken sözleşmeleri feshedilenler bakımından, başvuru tarihinin son günü itibarıyla bir yıl bekleme süresini tamamlamış olmak.

2. Başvuru

2.1. Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak başvuru elektronik ortamda https://ilkatama.meb.gov.tr adresinden alınacaktır. Bu başvuruda adaylar, Ek 2 Sözlü Sınav Merkezleri listesinde belirtilen 17 (on yedi) sınav merkezinin tamamını tercih edecektir. Başvuru takvimi Ek 4’te belirtilmiştir.

2.2. Başvuru onayları, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacaktır.

2.3. Mezuniyetleri birden fazla alana kaynak teşkil eden adaylar, sadece bir alana başvuruda bulunabilecektir.

2.4. KPSS puanları ile ilgili olarak;

2.4.1. Adaylar, Türkçe, İlköğretim Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İngilizce, Rehberlik, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği alanları bakımından KPSSP121 puan türünden, Almanca, Arapça, Fransızca ve Rusça alanlarına KPSSP120 puan türünden, diğer alanlar bakımından ise KPSSP10 puan türünden 50 ve üzerinde puan almış olmaları kaydıyla başvurabilecektir. Bu kapsamda başvurular geçerli olan KPSS puan üstünlüğü esasına göre değerlendirilecektir. Birden fazla sınava (2018 ve 2019) katılan adayların, yüksek olan KPSS puanı başvuru formuna otomatik olarak yansıtılacaktır.

2.4.2. Beden Eğitimi ve İ.H.L. Meslek Dersleri alanlarında ilk defa 2019 Yılında Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) sınavı yapıldığından bu alanlarda başvuruda bulunacak adayların 2018 KPSSP10 puanı ile 2019 KPSSP121 puan türlerinin her ikisi de geçerli sayılacak ve belirtilen puan türlerinden yüksek olan KPSS puanı başvuru formuna otomatik olarak yansıtılacaktır.

2.4.3. Beden Eğitimi ve İ.H.L. Meslek Dersleri alanlarında başvuruda bulunacak adaylardan 2018 KPSSP10 puanı bulunup 2019 KPSSP121 puanı bulunmayanlar 2018 KPSSP10 puanı ile başvuruda bulunabileceklerdir.

2.5. Adaylar, elektronik ortamda yaptıkları başvuruları ve bu başvurulara ilişkin “Elektronik Başvuru Formunun” çıktısını, şahsen ya da noter aracılığıyla vekâlet verecekleri kişiler vasıtasıyla il/ilçe millî eğitim müdürlüklerine onaylatacaktır.

2.6. Başvurularda aslı ibraz edilen belgelerin birer örneği il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanarak teslim alınıp asılları adaylara geri verilecektir.

2.7. Atama sürecinin zamanında sonuçlandırılması bakımından başvurular, başvurunun yapıldığı gün ya da -başvurunun son gününe rastlayan gün hariç- bir sonraki gün mesai saatleri içinde onaylatılacaktır.

2.8. Elektronik Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerden adaylar sorumlu olacaktır.

2.9. Adaylardan başvuru ekranında karşılaşılan uyarının yanlış olduğunu iddia edenler, bu durumu belirten bir dilekçe ile il millî eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunacak; bu iddialar il millî eğitim müdürlüklerince Personel Genel Müdürlüğüne (Öğretmen Atama Daire Başkanlığı) belgegeçer ya da e-posta yoluyla bildirilecektir.

2.10. Adayların başvurularının il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmasından sonra yapacakları bilgi ve beyan düzeltme talepleri dikkate alınmayacaktır.

2.11. Elektronik Başvuru Formu haricinde veya süresi dışında yapılan, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince onaylanmamış olan, atama alanı ve mezun olduğu yükseköğretim programı yanlış girilerek yapılan başvurular ile başvuru şartlarını taşımadığı hâlde gerçeğe aykırı belgeyle ya da beyanda bulunarak, evrakta tahrifat yaparak, gerçek durumunu gizleyerek yapılan başvurular ve buna bağlı gerçekleştirilmiş tüm işlemler geçersiz sayılacaktır.

2.12. Bu duyuruda yapılan açıklamalara ek olarak başvuru süresi içinde oluşabilecek durumlar ile uygulamaya yönelik açıklamalar Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr internet adresinde başvuru süresi içinde duyurulacaktır. Öğretmen adaylarının hak kaybına uğramamaları bakımından bu açıklamaları takip etmeleri gerekmektedir.

2.13. Başvuru tarihi itibarıyla askerlik için sevke tabi olanlar ile hâlen askerlik hizmetini yapmakta olan öğretmen adayları başvuruda bulunabilecektir. Bu adaylardan askerlik hizmetini yapmakta iken öğretmenliğe atananlar, hâlen askerde olduklarını ve muhtemel terhis tarihlerini gösterir bir belgeyi en kısa süre içinde dilekçe ekinde atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine gönderecekler ve terhis tarihini takip eden bir ay içinde göreve başlatılacaklardır.

DETAYLAR GELİYOR...

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Son Güncelleme: 20.12.2019 17:16
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Gül 2019-12-18 10:26:54

Sınif ögretmeni

Avatar
FİDAN 2019-12-18 11:38:50

SINIF ÖĞRETNENİ

Avatar
Syhn 2019-12-18 10:05:40

Felsefe

Avatar
fidan ÇIĞA 2019-12-18 11:34:51

Sayın Bakanım en fazla kontenjanı Sınıf Öğretmenlerine veriyorsunuz fakat benim yavrum üç yıldır atanamadı. Kontenjan sayısını biraz daha artırıp bizi bu dertten kurtarın . Belirsizlik çok kötü.

Avatar
Ela 2019-12-18 11:59:21

Muhasebe ve finansman

Avatar
Gamze 2019-12-18 12:07:58

Türkçe

Avatar
Hsyn 2019-12-18 12:14:13

Tarim bakanligi 31 aydir tek kisi almadi
Meb heryil 60bine yakin alim yapiyor yine de yaranamiyor helal olsun
Bu arada mezun sayisina bakarsaniz en fazla tarimin iki katidir
Dusunun artik

Avatar
Beden eğitimi öğretmeni 2019-12-18 12:25:44

Beden eğitimi öğretmenlerini unutmayın
bugüne kadar en az kontejanı hep bu bölüme verdiniz
Bir defada kontejanı yüksek tutun