Meslek Memuru Alımında Mezuniyet Diğer Şartlara Dikkat!

Dışişleri Bakanlığı'nın aday meslek memurluğu giriş sınavı için başvuru işlemleri 24 Ekim 2019 tarihinde başlıyor. Bakanlığın resmi internet sayfasından art arda yayımlanan duyurularda, aday meslek memurluğu giriş sınavı ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu giriş sınavları yapılacağı, her bir sınav için 75'şer kişilik kontenjan toplamda 150 kişilik kontenjan ayrıldığı duyurulmuştu.

Meslek Memuru Alımında Mezuniyet Diğer Şartlara Dikkat!

Dışişleri Bakanlığı'nın aday meslek memurluğu giriş sınavı için başvuru işlemleri 24 Ekim 2019 tarihinde başlıyor. Bakanlığın resmi internet sayfasından art arda yayımlanan duyurularda, aday meslek memurluğu giriş sınavı ile aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu giriş sınavları yapılacağı, her bir sınav için 75'şer kişilik kontenjan toplamda 150 kişilik kontenjan ayrıldığı duyurulmuştu.

29 Eylül 2019 Pazar 18:07
Meslek Memuru Alımında Mezuniyet Diğer Şartlara Dikkat!

Meslek Memuru Alımında Mezuniyet Diğer Şartlara Dikkat!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi duyuruda, aday meslek memurluğu giriş sınavının başvuruların bakanlığın resmi sayfasından 24 Ekim'de başlayacağı, 7 Kasım'da sona ereceği belirtilirken, sınavın 23-24 Kasım tarihlerinde Ankara'da uygulanacağı belirtilmişti. Duyuruda, "Meslek Memurları, Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi çerçevesinde, Türk dış politikasının oluşturulması ve icrasında görev, yetki ve sorumluluk üstlenen ve yurtdışında temsil görevi icra eden diplomatik kariyer memurlarıdır. Meslek Memurluğu hakkında ayrıntılı bilgiye Bakanlığımızın www.mfa.gov.tr adresli internet sayfasından erişmek mümkündür.Açılacak giriş sınavındaki nihai başarı sıralamasına göre, Aday Meslek Memuru unvanıyla atama yapılabilecek azami kadro sayısı 75 ’tir. Giriş sınavını kazananların atamaları, varsa müktesep maaş dereceleri de göz önünde bulundurularak, genel idare hizmetleri sınıfından 7 ilâ 9. derece kadrolara yapılabilecektir." ifadeleri yer aldı. Başvuru yapacak adaylarda aranacak genel ve özel şartlar da ilgili duyuruda yer aldı.

Buna göre başvuru yapacak adayların 35 yaşını doldurmamış olması, 657 Sayılı DMK'nın 48. maddesindeki şartları taşıması, lisans düzeyinden uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden mezun olması ya da bu bölümlerin herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80'ine sahip olan diğer bölümlerden mezun olması gerektiği belirtilmişti. Dışişleri Bakanlığı aday meslek memuru adayları ayrıca YDS ve diğer şartları da yerine getirmek durumunda. Buna göre şartlar aşağıdaki gibi : 

(1) Sınava başvurabilmek için;
a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
b) 01.01.2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar),
c) Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin;
- Lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye, finans, çalışma ekonomisi, tarih, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümleri ile bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az %80’ine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya
- Sosyal bilimler alanında (YÖK’ün belirlediği kapsam dikkate alınacaktır) veya mühendislik fakültelerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış olup, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış bulunmak
(2) Aday Meslek Memurluğu sınavına beş farklı kategoriden birinden başvurulabilecek olup, sözkonusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların, bahsekonu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

Kategori Yabancı Dil Asgari
YDS Puanı
Kontenjan

Yazılı Sınava Kabul

Edilecek Aday Sayısı

1 İngilizce 85 35 700
2 Almanca
Fransızca
85 15 300
3 Farsça
Arapça
85 10 200
4 Rusça 85 10 200
5 Çince
Japonca
85 5 100
TOPLAM 75 1500

(3) Sınav sonucunda kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir.
(4) Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir liste halinde YDS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari YDS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.
(5) Aday adayları, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Aday Meslek Memurluğu giriş sınavına yalnızca bir kategoriden başvurabileceklerdir.
(6) Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır.
(7) Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

KAMUBULTENİ.COM -ANKARA

Son Güncelleme: 29.09.2019 18:31
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
A.G 2019-09-29 18:59:31

Zamanında suça karışmış birisi olarak şunu belirtmek istiyorum ki neden bize yönelik işler olmuyor.. Ne yapmamız gerekiyor ölelim mi?