Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı için Sınav Şartları Duyuruldu

Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı için Sınav Şartları Duyuruldu.

Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı için Sınav Şartları Duyuruldu

Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı için Sınav Şartları Duyuruldu.

29 Eylül 2019 Pazar 16:35
Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas Memuru Alımı için Sınav Şartları Duyuruldu

Dışişleri Bakanlığı'nın Aday Konsolosluk ve İhtisas memurluğu giriş sınavı için süreç başlıyor.

Bakanlığın resmi internet sayfası (www.mfa.gov.tr) üzerinden geçtiğimiz gün yapılan duyuruda, aday konsolosluk ve ihtisas memurluğu giriş sınavı için başvuruların 7 Ekim 2019 tarihi itibariyle alınmaya başlanacağı, işlemlerin 17 Ekim Perşembe günü sona ereceği belirtilmiş, ilgili duyuruda, "Giriş sınavı başvuruları 7 Ekim 2019 Pazartesi günü başlayacak ve 17 Ekim 2019 Perşembe günü saat 18:00’da sona erecektir. Başvurular, Bakanlığın https://sinav.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden elektronik ortamda yapılacaktır." denilmişti. Başvuru yapacak adayların başvuru genel şartlarının yanı sıra ilgili sınava başvuru özel şartlarını da dikkatle incelemesi gerekiyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın sınavına başvuru yapacak adayların aşağıdaki şartları yerine getirmesi gerekli: 

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesinde sayılan genel şartları taşımak (Sınava başvurabilmek için Türk Vatandaşı olmak gerekmektedir),
b) 01.01.2019 tarihi itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1984 ve daha sonra doğmuş olanlar) ve
c) Yurtiçindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin lisans düzeyinde en az dört yıllık eğitim verilen fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir.

2. Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu sınavına yedi farklı kategoriden birinden başvurulabilecek olup, sözkonusu kategorilerin isimleri, sınavların yapılacağı yabancı diller, 2017, 2018 veya 2019 yıllarında sınava girilecek yabancı dilde alınmış olan asgari YDS/e-YDS puanları, atama yapılabilecek azami kadro sayıları ile yazılı sınava kabul edilecek aday sayıları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir. Puan eşdeğerliği ÖSYM tarafından saptanmış uluslararası dil sınavlarından 2017, 2018 veya 2019 yıllarında alınan puanların, bahsekonu uluslararası dil sınavına ilişkin sonuç belgesinin alındığı sınav dönemi itibarıyla ÖSYM tarafından belirlenen YDS’deki karşılıkları da değerlendirmeye alınacaktır.

Kategori Yabancı Dil Asgari
YDS Puanı
Kontenjan

Yazılı Sınava Kabul
Edilecek Aday Sayısı

1 İngilizce 85 35 700
2 Almanca
Fransızca
80 18 360
3 Rusça 70 5 100
4 Çince
Japonca
70 5 100
5 Arapça
Farsça
70 6 120
6 İspanyolca
İtalyanca
70 3 60
7 Portekizce
Yunanca
70 3 60
TOPLAM 75 1500

3. Sınav sonucunda kategorilerden birinde yukarıdaki tabloda belirtilen sayıda adayın başarılı olamaması halinde, diğer kategorilerin yedeklerinde bulunan adaylardan puanı en yüksek olan adaylar başarı sırasıyla değerlendirilir.
4. Yazılı sınava kabul edilecek adaylar, her bir kategori için ayrı bir liste halinde YDS puanlarına göre yapılacak sıralamayla belirlenecek olup, asgari YDS puanına sahip olmak sınava katılma hakkını garanti etmemektedir.
5. Aday adayları, farklı kategorilerde gerçekleştirilecek olan Aday Konsolosluk ve İhtisas Memurluğu giriş sınavına yalnızca bir kategoriden başvurabileceklerdir.
6. Sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi, Bakanlığın http://www.mfa.gov.tr adresli internet sitesi üzerinden ilan edilecektir. Sınava katılabilecek adaylara ayrıca e-posta ile bildirim yapılacaktır.
7. Sınava katılabilecek adaylara ilişkin duyuruda, sınav programına ve sınavın yapılacağı adres bilgilerine de yer verilecektir.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.