İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam Adayı Alımı Sınav Başvurularında Sona Geliniyor

İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam adayı alımı için başvuru işlemlerinde sona gelindi.

İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam Adayı Alımı Sınav Başvurularında Sona Geliniyor

İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam adayı alımı için başvuru işlemlerinde sona gelindi.

08 Eylül 2020 Salı 11:10
İçişleri Bakanlığı 100 Kaymakam Adayı Alımı Sınav Başvurularında Sona Geliniyor

Resmi Gazete'de, Kamu İlan sayfalarında ve Bakanlığın sayfasında yapılan duyuruda, 100 kaymakam adayı alımı yapılacağı, ilgili alım için başvuruların 2-9 Eylül tarihleri arasında alınacağı kaydedilmişti. Geçtiğimiz günlerde başlayan başvuru işlemlerinde sona gelindi. İçişleri Bakanlığı'na kaymakam adayı alımı için gerçekleştirilecek sınava başvuru işlemleri ÖSYM'nin resmi sayfasından devam ediyor. 18 Ekim'de Ankara'da uygulanacak kaymakam adaylığı giriş sınavı için başvuru sürecine ilişkin ÖSYM'den yapılan duyuruda, "Sınavda sorulacak soru sayısı ve cevaplama süresi; 100 soru için 150 dakika (2,5 saat) olacaktır.Adaylar başvurularını, 02-09 Eylül 2020 tarihleri arasında herhangi bir ÖSYM başvuru merkezinden, https://ais.osym.gov.tr internet adresinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil Uygulaması’ndan yapacaklar ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Geç başvuru günü 17 Eylül 2020’dir." denilmişti. Kaymakam Adayı alımı için başvuru yapacak adayların ayrıca başvuru genel ve özel şartlarını dikkatle incelemesi gerekiyor.

Buna göre başvuru genel şartları aşağıdaki gibi oldu:

- Yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmak veya;

- Üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmak.

- Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayan kaymakam aday adayları; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adayları ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmek zorundadırlar.

- 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A, 657 sayılı DMK’nın 48/A, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 274/A ve Kaymakam Adayları Yönetmeliği’nin 5. maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

- 01 Ocak 2020 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak (01.01.1985 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

- Askerlikle ilişiği bulunmamak; askerlik hizmetini yapmış, erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.