'İşsizlik yok, İş Beğenmeyen Var' Söylemlerine Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral'dan Sert Tepki

Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMm Genel Kurulu'nda işsizlik meselesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

'İşsizlik yok, İş Beğenmeyen Var' Söylemlerine Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral'dan Sert Tepki

Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMm Genel Kurulu'nda işsizlik meselesine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

23 Ekim 2019 Çarşamba 16:40
'İşsizlik yok, İş Beğenmeyen Var' Söylemlerine Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral'dan Sert Tepki

Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral: 'İşsizlik yok, İş Beğenmeyen Var' Söylemi Kabul Edilemez

Türkiye'nin başlıca sorunları arasında işsizliğin geldiğini söyleyen Ankara Milletvekili, TÜİK verilerine göre Van, Bitlis , Muş ve Hakkari illerini kapsayan bölgenin 2018 yılı işsizlik oranında en yüksek 2. sırada olduğunu belirterek, "Yine TÜİK verilerine göre, Van, Bitlis ve Muş ve Hakkâri illerimizi kapsayan bölgenin 2018 yılı işsizlik oranının en yüksek 2'nci sırada olduğu ve yüzde 21,5 oranında gerçekleştiği öğrenilmiştir. Eğer biz, bu bölgelerde terörü yok etmek, devletin varlığını güçlendirmek, insanımıza refah sağlamak istiyorsak Şeyh Edebali'nin dediği gibi, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." ilkesini bir slogan olmaktan çıkarıp hizmetle hayata geçirmeliyiz.Sayın milletvekilleri, burada bir önemli sonuç da, TÜİK'in aynı verilerinde geçmişe doğru gittiğimizde ortaya çıkmaktadır. Bitlis, Van, Muş ve Hakkâri bölgesinin 2018 yılıitibarıyla diğer üç yıla göre daha düşük bir konuma geldiği ve son sırada yer aldığı görülmüştür. Burada biraz düşüşün olduğu görülmektedir." dedi.

TÜİK verileri ve AA'nın servis ettiği haberlerle ilgili 'Komedi' yorumunda bulunan İYİ Parti Ankara Milletvekili, "Yok." demekle fakirlik yok olmuyor arkadaş, "Yok." demekle işsizlik, fukaralık yok olmuyor. İktidar partisine mensup bir milletvekili arkadaşımız açıklama yapmış, demiş ki: "Türkiye'de kriz yok, işsizlik yok; iş beğenmeyenler var." Ben, bu söylemi asla kabul edemiyorum, işsizlik verileri ortadadır, TÜİK'in bugün görüştüğümüz verileri ortadadır. Yine söylüyorum, "Yok." demekle ne fakirlik ne de işsizlik yok olmuyor. Bu düşüncelerle, araştırma önergemize olumlu oy vermenizi Bitlis, Van, Muş ve Hakkâri için oralardaki vatandaşlarımızın adına sizlerden istirham ediyor, saygılarımı sunuyorum." dedi.

ANKARA MİLLETVEKİLİ'NİN KONUŞMASI:

Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; İYİ PARTİ grup önerisi olarak getirilen Bitlis, Van, Muş ve Hakkâri illerinin TÜİK verileri bağlamında son ortaya çıkan ekonomik sorunlarının çözümü üzerine verdiğimiz Meclis araştırma önergesinin gerekçesini açıklamak üzere söz almış bulunuyorum.

Öncelikle, bundan dokuz yıl önce gerçekleşen Van Erciş depreminde hayatını kaybeden 644 vatandaşımıza yüce Allah'tan rahmet diliyorum.

Saygıdeğer milletvekilleri, bu kürsüden sizlere bir Ankara Milletvekili olmaktan öte Bitlis'in, Ahlat'ın, Muş'un bir evladı olarak hitap etmek istiyorum. Başta bölge milletvekilleri olmak üzere bütün milletvekillerimizin de sözlerime gönülden katılacağına ümit ediyor ve inanıyorum. 4 il saydım, bunlardan biri memleketim olan Bitlis, diğerleri ise Van, Muş ve Hakkâri'dir. Bu illerimizdeki vatandaşlar dertlidir, çaresizdir ve umutsuzdur. Dertlerinin başında güvenlik problemleri, terör ve etnik temelli sorunlar geliyor gibi görünse de aslında bölgenin Türkmen, Yörük, Kürt, Arap demeden ortak problemleri vardır. Bunlar: Fakirlik, geri kalmışlık, işsizlik ve geçinememektir. Pek çok Bitlisli, Muşlu, Vanlı hemşehrimizle hasbihâl ediyoruz. Bölgenin vatandaşı geldiğinde ya iş soruyor, yardım arıyor ya da var olan işlerini KHK'lerle, FETÖ iftiralarıyla nasıl kaybettiklerini anlatıyorlar.

Memleketim Ahlat'ta -hukuken tartışmalı olsa da- devletimizi temsilen bir saray yapılıyor ancak Ahlatlı sarayla birlikte fabrika istiyor, yatırım bekliyor, işsizlikten, yoksulluktan kurtulmak istiyor, istihdam bekliyor. Sadece saray yapmakla o şehre kıymet verdiğimizi gösteremeyiz, gösteremezsiniz. Ahlat, ecdadımızdan gördüğü değeri yeniden görmek istiyor.

Kıymetli milletvekilleri, geçtiğimiz hafta, Genel Başkanım Sayın Merak Akşener Hanımefendi ve parti kadrolarımızla birlikte Muş'ta İYİ PARTİ'li olan belde belediyelerimizi ziyaret ettik. Muş halkı Genel Başkanımızı ve İYİ PARTİ heyetini bağrına bastı. Gördük ki Muş halkının derdi hiç bitmiyor. Yoksulluk almış başını gitmiş. Tarıma son derece elverişli ılıman bir iklimi olan, ortasından Murat Nehri'nin geçtiği o güzel ve verimli topraklarda neredeyse sadece karpuz yetişebiliyor. Şeker fabrikalarının satılması sonucunda pancar üretimi dibe vurmuş, tütüne getirilen kota sebebiyle hem Bitlis hem de Muş'ta tütün üreticisi âdeta zincire vurulmuş durumda. Bu cennet gibi topraklarda yoksulluk almış başını gitmişse iktidar şapkasını önüne koymalı ve düşünmelidir. Biz, İYİ PARTİ olarak belediyelerimizle birlikte üstümüze düşen ne varsa yapmaya hazırız.

Saygıdeğer milletvekilleri, TÜİK tarafından 2018 yılı Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasının sonuçlarına göre ortalama yıllık eşdeğer hane halkı kullanılabilir fert gelirinin en düşük olduğu bölge, 10.965 TL'yle Van, Muş, Bitlis, Hakkâri illerimizin içinde olduğu bölge olmuştur.

Yine TÜİK verilerine göre, Van, Bitlis ve Muş ve Hakkâri illerimizi kapsayan bölgenin 2018 yılı işsizlik oranının en yüksek 2'nci sırada olduğu ve yüzde 21,5 oranında gerçekleştiği öğrenilmiştir. Eğer biz, bu bölgelerde terörü yok etmek, devletin varlığını güçlendirmek, insanımıza refah sağlamak istiyorsak Şeyh Edebali'nin dediği gibi, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın." ilkesini bir slogan olmaktan çıkarıp hizmetle hayata geçirmeliyiz.

Sayın milletvekilleri, burada bir önemli sonuç da, TÜİK'in aynı verilerinde geçmişe doğru gittiğimizde ortaya çıkmaktadır. Bitlis, Van, Muş ve Hakkâri bölgesinin 2018 yılı itibarıyla diğer üç yıla göre daha düşük bir konuma geldiği ve son sırada yer aldığı görülmüştür. Burada biraz düşüşün olduğu görülmektedir.
Kıymetli milletvekilleri, Anadolu Ajansının bir araştırma hakkında servis ettiği haber ve TÜİK'in basın bülteni ise ayrı bir komedidir. Araştırmadaki bütün olumlu yerler cımbızlanmış, haber hâline getirilmiş, olumsuz hiçbir hususa ise değinilmemiştir, bu bir sorumsuzluktur.

"Yok." demekle fakirlik yok olmuyor arkadaş, "Yok." demekle işsizlik, fukaralık yok olmuyor. İktidar partisine mensup bir milletvekili arkadaşımız açıklama yapmış, demiş ki: "Türkiye'de kriz yok, işsizlik yok; iş beğenmeyenler var." Ben, bu söylemi asla kabul edemiyorum, işsizlik verileri ortadadır, TÜİK'in bugün görüştüğümüz verileri ortadadır. Yine söylüyorum, "Yok." demekle ne fakirlik ne de işsizlik yok olmuyor.

Bu düşüncelerle, araştırma önergemize olumlu oy vermenizi Bitlis, Van, Muş ve Hakkâri için oralardaki vatandaşlarımızın adına sizlerden istirham ediyor, saygılarımı sunuyorum.

Son Güncelleme: 23.10.2019 17:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal 2019-10-23 17:24:07

Askerden geldim 2017 de 1 yıll işsiz kaldım kriz wardı cöpcülüğe bile rağzıydım siz ordan kalkmış aklınızla mı konuşuyorsunuz başka yerinizle mi beli değil madem işsizlik yok arkadaşım askerden geleli 6 ay olfu iş bulamıyor bi iş öner de gidek beğenmemzlik miş o aldığınız paraları hakkınız la kazanın doğuraları konuşun işinize geldiği gibi değil

Avatar
fatma koroglubayrak 2019-10-23 17:29:11

malisef trabzonda cocuklarimiz bos is yok torpili olan heryere giriyor bizim torpilimiz olmadigi icin cocuklarimiz biryer giremiyor.bakanim

Avatar
Tarık 2019-10-23 17:33:03

Sirketler fabrikalar okadar isci cikariyor böylemi iş var yakinda halk isyan cikarir merak etmeyin ozaman anlarsınız

Avatar
Misafir 2019-10-23 17:24:16

2020 TL maası kim begenir. Adam diyelim ki evli iki cocugu var ev kirası 800 1000 TL 150 elektrik 150 su bu adam coluk cocuk ne yesın ne içsın. Etin kilosu olmuş 60 70 TL. Devlet işçinin gıda yetersizliğinden hastalanıp ölmesini mi istiyor

Avatar
Akif 2019-10-23 18:44:13

Ulkede issizlik yoksa millet vekilligi yapmasin biraksin piyasada calissinda bi gorelim! 20 milyari cebe atarken iyi! Bizim verdigimiz paralarla maas alip dayilik yapmasin!

Avatar
Hehe 2019-10-23 17:20:57

Sayın etyemez et yememekten beynine yeterli protein gitmediği için konuyu tam anlamamış

Avatar
abidin 2019-10-23 17:22:13

ben bir baska partici olarak adama katiliom adam hakkli is begenmeyen cokk

Avatar
Adem 2019-10-23 18:09:02

Sayın milletvekilimize söylermisiniz jcb operatörlük işi bulsun ben bulamıyorum istanbul gibi bi memlekette