İşkur 10 Şehirde MEK İstihdam Garantili Kurs Başvuruları

İşkur yapmış olduğu alımla 10 farklı şehirde MEK istihdam garantili kurs açıyor.

İşkur 10 Şehirde MEK İstihdam Garantili Kurs Başvuruları

İşkur yapmış olduğu alımla 10 farklı şehirde MEK istihdam garantili kurs açıyor.

02 Şubat 2022 Çarşamba 15:06
İşkur 10 Şehirde MEK İstihdam Garantili Kurs Başvuruları

İşkur üzerinden yayımlanan ilanda 10 farklı şehirde MEK istihdam garantili kurs başvuruları başladı. Başvurular sona ermek üzere

Alınacak iller; Adıyaman, Samsun, Ağrı, Elazığ, Kilis, Sinop, Afyonkarahisar, Şanlıurfa, Batman Çorum.

Son başvuru tarihleri ve alınacak iller için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Mesleki Eğitim Kursları Nedir

 • Kursa katılabilmek için İŞKUR’a kayıt olmalısınız.
 • Bu kurs için belirlenen Katılım Şartlarını taşıdığınızdan emin olunuz.
 • Program başlangıcı itibariyle SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışıyorsanız kursa katılamazsınız.
 • Kursa devam zorunludur. Ancak, Kurumun kabul edebileceği mazeretiniz olursa kurs süresinin 1/10’unu aşmamak üzere mazeret izni ve en fazla 5 günlük sağlık izni kullanabilirsiniz. Bu sürenin aşımı halinde, kursla ilişiğiniz kesilir.
 • Durumları kursu takibe elverişli olmadığı için ilişiği kesilenler, devam ederken kursun iptal edilmesinden dolayı mezun olamayanlar ile hastalık hali, askerlik, tutukluluk, hamilelik/doğum, işe giriş ve kursa devamı engelleyebilecek ikametgah değişikliği, doğal afetler, eğitim esnasındaki iş kazası nedenleri dışında mazeretsiz olarak kurstan ayrılan kursiyerler 24 ay geçmeden herhangi bir kurs veya programdan yararlandırılmaz.
 • Devam ettiğiniz her bir kurs günü için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 65,44 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 35 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 106,34 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 45 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 25 ve Uçak Bakım Teknisyenliği (Gövde Motor) mesleğinde düzenlenen istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 114,51 TL hak edersiniz. Devam etmediğiniz günler için ödeme yapılmaz. Ödemeler açılacak banka hesabınıza aylık olarak yatırılır.
 • İşsizlik sigortasından yararlanmaktaysanız kursa katılmanız halinde işsizlik sigortası ödemeniz kesilmez. (Hak ettiğiniz kadar işsizlik ödeneğini ve kursa katıldığınız her gün için istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 65,44 TL, istihdam garantisiz mesleki eğitim kurslarında 35 TL, sanayi sektöründeki istihdam garantili mesleki eğitim kurslarında 106,34 TL, geleneksel meslekler kapsamında düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 45 TL ve hükümlüler için düzenlenen mesleki eğitim kurslarında 25 TL almaya devam edersiniz.)
 • Kursa başlamadan önce kuralları bildiğinize ve kurallara uyacağınıza dair “Taahhütname” imzalamanız gerekmektedir.
 • Doğru mesleği seçtiğinizden emin olunuz! Kursa katılmanız halinde; aynı meslekte hiçbir zaman, farklı meslekte ise 6 ay geçmeden hiçbir şekilde başka bir kursa katılamazsınız.
 • Kurslardan mezun olan kişiler aynı meslekte olmak kaydıyla İşbaşı Eğitim Programlarına devam edebilirler. Bu durumda, Kurs ve İşbaşı Eğitim (staj) Programlarının toplam süresi fiili olarak yüz altmış günü geçemez. İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız kursu bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.
 • İşsizlik Sigortasından yararlanmaktayken geçerli bir gerekçe sunmadan katıldığınız kursu bırakmanız halinde bu tarihten itibaren işsizlik ödeneğiniz kesilir.
 • Program süresi boyunca “iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası priminiz” İŞKUR tarafından karşılanır.
 • Kurs sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olmanız halinde MYK belgesi veya MEB onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilir.

MEK Kurslarının Özellikleri

 • Mesleği olmayanlara meslek edindirme, mevcut mesleğinde iş bulamayanlara yeni bir meslek öğretme amacıyla mesleki eğitim kursları düzenlenmektedir.
 • Mesleki yeterlilik belgesi verilebilen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere MYK Belgesi, verilemeyen mesleklerde kursa katılan kursiyerlere İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı veya Üniversite onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilmektedir.
 • Kurslara katılan işsizlerden hiçbir ücret alınmamakta; kursiyerlerin zaruri giderlerini karşılamak üzere her fiili eğitim günü için ödeme yapılmaktadır.
 • Ayrıca eğitim süresince İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigorta Primleri ile Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri İŞKUR tarafından ödenmektedir.

Başvurulacak alanları görmek için aşağıdaki linke tıklayın. Tıkladıktan sonra Kurs türüne MEK istihdam garantili seçeneğine tıklayarak listeyi görebilirsiniz.

Başvuru Yerleri ve Detayları İçin: TIKLAYIN

Anahtar Kelimeler:
IşkurMekIstihdamşehir
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.