Suriye'de Bundan Sonra Ne Olacak? Açıklama Geldi

Son dakika haberi: Türkiye ile ABD Barış Pınarı Harekatı konusunda anlaştı ve Suriye 'de ateşkes ilan edileceği bildirildi. Teröristler 120 saat içinde bölgeden çekilecek. Peki Suriye 'de bundan sonra ne olacak? İşte 13 maddelik bildiri.

Suriye'de Bundan Sonra Ne Olacak? Açıklama Geldi

Son dakika haberi: Türkiye ile ABD Barış Pınarı Harekatı konusunda anlaştı ve Suriye 'de ateşkes ilan edileceği bildirildi. Teröristler 120 saat içinde bölgeden çekilecek. Peki Suriye 'de bundan sonra ne olacak? İşte 13 maddelik bildiri.

17 Ekim 2019 Perşembe 21:35
Suriye'de Bundan Sonra Ne Olacak? Açıklama Geldi

Türkiye ile ABD arasında anlaşma sağlandı.

Anlaşma sonrası 13 maddelik bir bildiri yayımlandı. Yayımlanan bildiride , Suriye 'de yapılacaklara yer verildi. İşteo 13 madde:

 • Türkiye ve ABD, iki yakın NATO üyesi olarak bu ilişkilerini teyid eder. ABD, Türkiye'nin güney sınırına dair meşru güvenlik kaygılarını anlar.
 • Türkiye ve ABD, kuzeydoğu Suriye başta olmak üzere sahadaki gelişmelerin, ortak çıkarlar temelinde daha yakın eşgüdüm gerektirdiğini kabul eder.
 • Türkiye ve ABD "hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için" anlayışıyla, NATO topraklarını ve halklarını tüm tehditlere karşı koruma taahhütlerini muhafaza eder.
 • Her iki ülke, insan hayatı, insan hakları ile dini ve etnik toplulukların korunmasına yönelik taahhütlerini yineler.
 • Türkiye ve ABD, Suriye'nin kuzeydoğusunda DEAŞ'la mücadele faaliyetlerinin devamında kararlıdır. Bu, önceden DEAŞ kontrolünde olan alanlarda yaşayıp yerinden edilen şahıslar ile alıkoyma merkezleri hususlarında uygun şekilde gerçekleştirilecek eşgüdümü de içerir.
 • Türkiye ve ABD, terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.
 • Türk tarafı Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki tüm meskun mahal (güvenli bölge) sakinlerinin dirliği ve güvenliğini sağlayacağını taahhüt eder, sivillerin ve sivil altyapının zarar görmemesi için azami dikkati göstereceğini vurgular.
 • Her iki ülke Suriye'nin siyasi birliği ile toprak bütünlüğüne ve Suriye ihtilafını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararına uygun şekilde sonlandırmayı hedefleyen, BM öncülüğündeki siyasi sürece olan bağlılıklarını yineler.
 • Her iki taraf Türkiye'nin, YPG ağır silahlarının toplanması ve YPG tahkimatları ile tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi dahil, milli güvenlik kaygılarının giderilmesini teminen bir güvenli bölge kurulmasının devam eden önemi ve işlevselliğinde mutabık kalır.
 • Güvenli bölge, evvelemirde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kontrolünde olacak ve her iki taraf, güvenli bölgenin her veçhesiyle uygulanmasında eşgüdümü artıracaktır.
 • Türk tarafı Barış Pınarı Harekatı'na, güvenli bölgeden YPG'nin 120 saat içinde geri çekilmelerini teminen ara verecektir. Barış Pınarı Harekatı, bu geri çekilmenin tamamlanmasını müteakip durdurulacaktır.
 • Barış Pınarı Harekatı'na ara verildiğinde ABD, Blocking Property and Suspending Entry of Certain Persons Contributing to the Situation in Syria başlıklı 14 Ekim 2019 tarihli Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen yaptırımlara ilavelerini getirmeme ve Kongre nezdinde uygun şekilde çalışmalar ve istişareler yürüterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda Suriye'de barış ve güvenliğin teminine dönük kaydedilen ilerlemenin altını çizmek hususunda mutabık kalır. Barış Pınarı Harekatı 11. paragraf uyarınca durdurulduğunda, yukarıda bahsigeçen Başkanlık Kararnamesi uyarınca hayata geçirilen mevcut yaptırımlar kaldırılacaktır.
 • Her iki taraf bu açıklamada kaydedilen tüm hedeflerin uygulanması için birlikte çalışma taahhüdünde bulunmaktadır.

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Soner 2019-10-17 21:56:23

Barış Pınarı biter Zafer bizimdir

Avatar
ertuğrul 2019-10-18 01:08:18

Zamanında bize bir antlaşma imzalatmışlardı biz çanakkaleyi geçirmedik demiştik ama adamlar bir kadınlarımızı almamıştı nerdeyse.. Şimdi gün geldi devran döndü biz ne dersek o... Büyüksün Erdoğan.

Avatar
Burak 2019-10-18 08:20:58

Allah'a şükürler olsun.

Avatar
Noluyo 2019-10-18 10:17:53

Türkiye in Teröristlerine silah yardımı yapanlar, şimdi teröristlerle türkiye arasını yapıyor

Avatar
Tr 2019-10-18 11:21:01

O kadar şehit verdik ne için? PKK tamamen bitirilmeliydi