Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları Art Arda Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları Art Arda Geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor.

28 Mayıs 2020 Perşembe 19:41
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Son Dakika Açıklamaları Art Arda Geldi

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI:

 • Salgın sebebiyle uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması bizi gönlümüzce bayram yapmaktan mahrum bırakmış olsa da kalbimizdeki sevgi ve umudu hep koruduk, hatta güçlendirdik.
 • Salgının çok büyük kıyımlara yol açtığı ülkelerle kendimizi mukayese ettiğimizde hep birlikte elimizdeki nimetlere şükrettiğimizi biliyorum.
 • İşine ara veren, işi azaldığı için sıkıntı çeken vatandaşlarımız olmuştur, devletimizin tüm imkanlarını bu vatandaşlarımızın hizmetine sunarak zor zamanlarında yanlarında olduğunu gösterdik.
 • 5.5 milyon insanımıza karşılıksız 1000 TL dağıtarak, sıkıntılarını hafifletmeye çalıştık. 4.5 milyon vatandaşımızın istihdamını destekledik. Vergi ve sigorta primi ertelemeleriyle düşük maliyetli kredi desteğiyle, büyüklü küçüklü tüm işletmelerimizin ayakta kalmasını temin ettik.
 • Önümüzdeki dönemde de vatandaşlarımızın iş dünyamızın yanında olmayı sürdüreceğiz.
 • Türkiye'nin dünyada örnek alınan bir konuma gelmesi 83 milyon olarak hepimizin ortak başarısıdır. Sağlık personelimize de bir kez daha teşekkür ediyorum.
 • Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 8 milyon 65 yaş üstü vatandaşımız ile 20 yaş altı vatandaşlarımızın her türlü ihtiyaçları VEFA sosyal destek grupları tarafından karşılandı.
 • Halkımız yaptığı hiç bir fedakarlığın boşa gitmediğinden emin olsun, Allah'ın izni, milletimizin gayreti, devletimizin katkısıyla son 2.5 aydaki kayıplarımızın hepsini de hem de çok kısa sürede ziyadesiyle geri alacağımızdan en küçük şüphemiz yoktur.
 • Ülke ve millet olarak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tuttuğumuz sürece rabbim bizlerin önünde nice kapılar açacaktır. 
 • Küresel sistemde Türkiye'nin gerçekten çok iyi bir yere geleceğinin işaretlerini şimdiden almaya başladık.
 • Sanayi, teknoloji, tarımda, eğitimde, sporda, savunma sanayinde velhasıl hayatın her alanında Türkiye parlayan bir yıldız olarak öne çıkıyor. 
 • Bu defa ülkemizin önüne gelen fırsatı değerlendirmeyi sağlayacağız.
 • 18 yılda demokraside ve ekonomide kat ettiğimiz büyük mesafe, geleceğimize güvenle bakmamızda en önemli güç ve moral kaynağıdır. 
 • Milletimiz bu süreçte önüne konulan tüm tuzakları bozarak, 2023 hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını göstermiştir.
 • Darbe teşebbüsünden, terör örgütlerinin saldırılarından , ekonomik tetikçiliğe kadar her yol denenmiş, büyük ve güçlü Türkiye yolculuğumuz engellenememiştir.
 • Bir asır önce hasta adam yaftasıyla tarihten silinmeye çalışılan Türk milletinin bugün hastaların ümidi olarak öne çıkması bile ibret vesikasıdır.
 • Halkımıza ve devletimize güveniyoruz, aydınlık bir geleceğin bizi beklediğine yürekten inanıyoruz.
 • Yarın İstanbul Fethinin 567. yıl dönümünde milletimizle birlikte çok güzel programlara tanıklık edeceğiz.
 • Sancaktepe'deki  Prof. Dr.Feriha Öz Acil durum hastanesinin açılışını yapacağız. Akşam saatlerinde okçular vakfının fetih kupası yarışmaları gerçekleştirilecek. Bunun ardından Kültür ve Turizm Bakanlığımızın düzenlediği Fetih şöleni kapsamında Ayasofya'da Fetih Suresi okunacak ve dular edilecek. 
 • Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi, kahramanlarımızı minnetle yad ediyorum.
 • 27 Mayıs 1960 darbesi ve sonrasında yaşananlar üzüntüyle hatırladığımız dönemlerdendi. Dün açılışını yaptığımız eski adıyla Yassı ada, milletimizin verdiği isimle Yaslı ada, yeni haliyle ise Demokrasi ve Özgürlükler adası bu dönemin adeta sembolüdür. 27 Mayıs Türkiye'ye darbe virüsünün ilk girdiği tarihtir. Bu tarihten sonra darbe, cunta, muhtıra, darbe girişimi şeklinde demokrasimize yönelik çok saldırıyla karşı karşıya kaldık. 15 Temmuz'da darbe girişimini hep birlikte yaşadık. Bu tür darbelerin veya girişimlerin ülkemize çok ağır maliyeti olmuştur. Milli iradeye yönelik hemen her saldırının Türkiye'nin büyük kalkınma hamleleri başlattığı dönemlerde geldiği görülmüştür.
 • Cumhuriyetin ilk yıllarında çok zor şartlarda başlatılan kalkınma hamlesinin kazanımları, Gazi Mustafa Kemal'in sağlığını kaybetmesi ve vefatının akabinde tek parti CHP'si döneminde tamamen heba edilmiştir. 
 • Çok partili siyasi hayatın ardından Menderes ve arkadaşları yeni bir kalkınma hamlesi başlatmıştır. Türkiye hidroelektrik barajlarına 18 tane, sulama barajlarına 8 tane, limanlarına 11 tane, havalimanlarına 5 tane, rafinerilerine 3 tane ilave etmişti. Ülkemizin dört bir yanında 13 şeker fabrikası,19 çimento fabrikası, 82 hububat silosu, 88 büyük ölçekli fabrika kuruldu. Milli geliri 3 kat artan Türkiye, 2. dünya savaşı sonrası yeniden yapılanan küresel ekonomide hak ettiği yolu alma yolunda ilerliyordu. 27 Mayıs darbesiyle bu süreç kesintiye uğratılmıştı. 
 • Menderes ve arkadaşları ülkemize ve milletimize yaptıkları hizmetlerin bedellerini ağır işkencelerle, hakaretlerle hapis yatarak idam sehpasına yürüyerek ödemiştir.
 • Yassı adada kurulan ve tam bir hukuk katliamı örneği olan düzmece mahkemelerde aylar süren yargılamalar yapıldı. Sonuçta; Başbakan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan idam edilirken, yüzlerce kişi de uzun yıllar hapis yattı. 
 • Milletimizin yüreğindeki acı hala tazedir. Rahmetli Özal bu 3 kahramanın mezarlarını İstanbul'a taşıyarak ilk adımı atmıştır. Bizde yassı adayı İstiklal ve İstikbalimizin sembolü haline dönüştürmek istedik. Burayı Demokrasi ve Özgürlükler adası haline getirecek yatırımları 5 yılda tamamlayarak, Sn. Devlet Bahçeli ile dün resmen hizmete açtık. Otel, kongre salonu, müze, cami ve diğer tesisleriyle Demokrasi ve Özgürlükler adasını anıları yaşatacak bir mekan haline getirdik.
 • Milli iradeden güç alarak yönetime gelmek yerine hala darbelerden, terörden, kaostan medet umanlara milletimiz asla fırsat vermeyecektir. 
 • Rahmetli Menderes ile bizim fotoğrafımızı yan yana koyarak akıbetimizi hatırlatan faşistlere bugün de rastlanılması tedbiri elden bırakmamız gerektiğini gösteriyor.
 • Bu hafta itibariyle aldığımız yeni kararlar var.
 • Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran'dan itibaren tamamiyle kaldırılmıştır.  
 • İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibariyle normal mesaiye başlayacak. Kreş ve gündüz bakımevlerinin tamamı da 1 Haziran'da açılacak.
 • Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumu kurumlarınca değerlendirilecek.
 • Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz.
 • 65 yaş üstünün sokağa çıkma kısıtlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 arasında istisna durumda olmaları uygulamaları devam edecek.
 • Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız, maske, mesafe, temizlik şartına uyarak işinin başına geçebilecek. 3 kavram çok önemli. Maske, Mesafe ve temizlik.
 • 20 yaş altı ile ilgili sokağa çıkma kısıtlamasını 18 yaşa indiriyoruz. Ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak.
 • Önümüzdeki Pazartesi, yani 1 Haziran tarihi itibariyle restoran, kafe, pastane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu , kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahilinde saat 22.00'ye kadar hizmet vermeye başlayacak.
 • Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerinin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir.
 • Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran'dan itibaren faaliyete geçecek. Müze ve Ören yerleri 1 Haziran'da açılacak. Hayvan satış yerleri 1 Haziran'da , Hipodrumlar 10 Haziran'dan itibaren yeniden faaliyete geçecek. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırıldı. Sürücü kursu benzeri kurslar 1 Haziran'dan itibaren hizmet verebilecek. Kütüphaneler , Gençlik kampları belirlenen şartlar dahilinde hizmet verebilecek. Açık havada oturmada yeri olan yerlerdeki konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlar kamuoyu ile paylaşılacak. Aldığımız kararların ülkemiz ve milletimizin için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Son Güncelleme: 28.05.2020 20:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet 2020-05-29 17:29:38

Kronik hastalığı olanlar için açıklayıcı genelge yayınlanmalı iş yeri aradı 1 haziranda ayrım yok göreve başlıyorsunuz dedi lütfen genelge yayınlansın rahatsızlığı olmayan engelli memurla yüksek risk grubundaki kronik hastalıklar ayrılsın

Avatar
Cenk 2020-05-28 20:06:57

Hafta sonu kısıtlaması ne oldu

Avatar
Fikret 2020-05-28 20:13:17

Hani yardımlar evde geberik vefa destek karşılıyormuş hani

Avatar
Samet 2020-05-28 20:18:08

Halı sahalar açılmayacak mı o zaman

Avatar
Kullanıcı1 2020-05-28 20:24:15

23.11.2001 çıkabiliyor mu

Avatar
Eda 2020-05-28 20:25:15

Düğünler hakkında haber beklerken elimiz boş kaldı Saygıdeğer Cumhurbaşkanım bizim gibi genç çiftler haber bekliyor, sesimizi duyun