TÜİK'ten Asgari Ücret Zammı Açıklaması: "Teknik Bir Hesaplama ile İşçinin Gerek Duyduğu Para Hesaplandı"

Son dakika haberi: Bugün açıkladığı asgari ücret açıklamasına çok sayıda tepki gelen TÜİK'ten bir son dakika açıklaması daha geldi ve asgari ücretin TÜİK tarafından belirlenmediği, açıklanan rakamın bir işçinin gereksinimleri için gerekli olan para olduğuna yer verildi.

TÜİK'ten Asgari Ücret Zammı Açıklaması: "Teknik Bir Hesaplama ile İşçinin Gerek Duyduğu Para Hesaplandı"

Son dakika haberi: Bugün açıkladığı asgari ücret açıklamasına çok sayıda tepki gelen TÜİK'ten bir son dakika açıklaması daha geldi ve asgari ücretin TÜİK tarafından belirlenmediği, açıklanan rakamın bir işçinin gereksinimleri için gerekli olan para olduğuna yer verildi.

22 Aralık 2020 Salı 22:05
TÜİK'ten Asgari Ücret Zammı Açıklaması: "Teknik Bir Hesaplama ile İşçinin Gerek Duyduğu Para Hesaplandı"

Asgari ücret zam açıklamasına eleştiri gelen TÜİK'ten yeni açıklama.

TÜİK, bgün asgari ücret tespit komisyonunda 2021 yılı asgari ücret  için rakamları sundu ve ağır işler için  2 bin 792.10 lira asgari ücret önerdi. Bu rakama sert tepkiler geldi. Gelen tepkiler sonrası TÜİK bir açıklama yaptı ve asgari ücretin komisyon tarafından belirlendiğini, komisyonda 1 TÜİK yetkilisinin olduğunu söyledi. 

TÜİK'in açıklaması şu şekilde:

"4857 sayılı iş kanununun 39. maddesinde, iş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanunun kapsamında olan veya olmayan her türlü işçinin ekonomik ve sosyal durumlarının düzenlenmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca Asgari Ücret Tespit Komisyonu aracılığı ile ücretlerin asgari sınırlarının en geç iki yılda bir belirleneceği belirtilmektedir. Asgari ücret yönetmeliği de ilgili kanunun 39. maddesine göre düzenlemiştir ve bu maddeye göre komisyon 15 üyeden oluşmaktadır. Bu üyelerden 5 tanesi devlet temsilcilerinden oluşmaktadır ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu daimi temsilcilerden bir tanesidir. TÜİK'in komisyondaki görevleri, ülkenin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik gelişmelere dair bir rapor hazırlamak ve komisyonun vereceği görev doğrultusunda bir işçinin gerek duyduğu kalori miktarlarını dikkate alarak farklı iş kolları için aylık ücret maliyetini çıkarmaktır. TÜİK hesaplamaları yaparken sadece bünyesinde bulunan fiyat verilerini kullanmakta ve hesaplamaları Asgari Ücret Tespit Komisyonun direktiflerine göre yapmaktadır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından Kurumumuza iletilen dengeli beslenme kalıbı kapsamındaki ürünlerin fiyatları bölgesel düzeyde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan işçi sayıları ile ağırlıklandırılarak hesaplamalar yapılmaktadır. Dengeli Beslenme kalıbında yer alan ürünler Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenmiş olup, TÜİK tarafından sadece fiyat verileri kullanılarak hesaplamalar yürütülmektedir."

HAFİF , ORTA , AĞIR İŞ NASIL BELİRLENDİ?

"Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 8/11/2000 tarih ve 13308 sayılı yazısı ile bir işçinin günlük dengeli beslenme kalıbı hakkında bilgi için Hacettepe Üniversitesi'ne başvuruda bulunmuş, Üniversite ise 15/11/2000 tarih ve 13431 sayılı yazı ile hafif, orta ve ağır iş kollarında çalışan yetişkin işçilerin enerji ve besin öğesi gereksinimini karşılayacak protein, süt/süt ürünleri, yağ, karbonhidrat, sebze/meyve gibi temel besin maddelerini ve bunların günlük tüketilmesi gereken miktarları belirlemiştir. Buna işçi dengeli beslenme sepeti denmektedir. Bu çerçevede, Hacettepe Üniversitesi tarafından, hafif iş kolunda çalışan yetişkin bir işçi için 2 765 kalori, orta iş kolunda çalışan için 3 090 kalori ve ağır iş kolunda çalışan için ise 3 590 kalori alması gerektiği belirtilmiş ve bir işçinin bu kalori ihtiyacının sağlıklı beslenerek karşılayabilmek için tüketmesi gereken gıda madde ürünlerini ve bunların günlük miktarları belirlenmiştir."

ENFLASYONA GÖRE HESAPLANDI

"Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun (AÜTK) verdiği görev çerçevesinde Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK), Hacettepe Üniversitesi'nin belirlediği bu işçi dengeli beslenme sepetinde yer alan gıda maddelerinin günlük ve aylık parasal değerlerini, TÜFE endeksi kapsamında yer alan ve her ay internet sitesinde yayınladığı bölge bazındaki ortalama perakende satış fiyatlarını esas alarak üç farklı iş kolu için hesaplamaktadır."

"BİR İŞÇİNİN İHTİYACI OLAN KALORİ MİKTARI ÜZERİNDEN HESAPLANDI"

"Yapılan hesaplamada, yukarıda belirtilen ve bir işçinin ihtiyacı olan kalori miktarı üzerinden belirlenen gıda ürünlerinin bölge bazında ortalama fiyatı ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen işçi sayıları dikkate alınarak Türkiye geneli için günlük ortalama gıda harcama gereksinimi tespit edilmektedir. Gıda harcaması için yapılan bu değer kullanılarak, Türkiye geneli için gelir ayrımı gözetmeksizin 2017-2018-2019 yılları için ortalama gıda harcamalarının oranı %23,1 ve gıda dışı diğer harcamaların oranı ise %76,9 olarak alınarak, bu değerler üzerinden bir işçinin ihtiyaç duyacağı aylık toplam harcama gereksinimine ulaşılmaktadır."

BİR İŞÇİNİN İHTİYAÇ DUYACAĞI HARCAMALAR HESAPLANDI

"Sonuç olarak, TÜİK tarafından, çerçevesini, içeriğini ve metodolojisini AÜTK'ün belirleyerek, verdiği görev kapsamında bir işçinin ihtiyaç duyacağı aylık toplam harcama gereksinimini hesaplanmaktadır."

ASGARİ ÜCRET ZAMMINI BİZ BELİRLEMİYORUZ

"Ne asgari ücret ne de asgari ücret artış oranı TÜİK tarafından belirlenmemekte ve önerilmemektedir. TÜİK, AÜTK tarafından kapsamı belirlenmiş şekilde sadece teknik bir hesaplama yaparak Komisyona çalışmanın sonuçlarını sunmaktadır."

2021 asgari ücret ne kadar olmalı? Ankete katılmak için TIKLAYIN

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mücahit 2020-12-22 23:16:20

Tüik’i tebrik etmek lazım

Avatar
Tuncay 2020-12-22 23:43:44

TÜİK herhalde aile geçimini unutmuş tek kişi diyor hesaplama da bunun ev kirası var eşi ve çoçukları olan aileyi TÜİK tek bir kişi üzerinden hesaplamış galiba... kendini bilmez kişiler Başa geçmiş saçma sapan konuşuyorlar.. kendileri alsınlar o parayla geçim oluyormu yumurta 25 tl ayçekirdek 60 tl olmuş 2500 tl makul diyor yazık çok yazık...

Avatar
Hanife 2020-12-23 00:39:29

İnsanların alacağı kalori hesaplanıyor fakir tum kaloryi ekmekten alıyor et süt yumurtadan degil bu beslenmeye peynir ve zeytini yağı kirayı giyimi kırtasiyeyi yol parasını koymayı unutmuş TÜİK

Avatar
Samet 2020-12-23 01:00:00

Ne oldu şimdi bu açıklamayla topu üzerinizden atmaya mı çalışıyorsunuz asgari ücret tespit çalışma komisyonu üyelerince bu ücretler belirleniyorsa komisyondaki tüm kurumlar ve kişiler bu kabul edilemez tekliften sorumludur.

Avatar
Vatandaş 2020-12-22 22:27:19

O parayı TÜİK e vermek lazım,bakalım geçinebiliyorlarmı?

Avatar
Celal 2020-12-22 22:31:12

Hafif calisan adam 15 tl zammi var cok vermissiniz böyle sacmalik mi olur böyle bisey söz konusu olamaz nolur asgari ücret dersin 2800 misal agir calisan iscide dersin 2900 adalet budur

Avatar
Emre 2020-12-22 22:49:33

Kalori hesaplardan alınacak gıdaları BİM market fiyatlari üzerinden neden hesaplıyorsunuz sizin yediginiz hakiki diye satin aldığınız yada özel getirttiginiz ürünler üzerinden hesaplayın da görelim

Avatar
Palulu23 2020-12-22 22:49:52

Bu asgari ucreti belirleyen kisilerde asgari ucret alsin hak yerini bulur o zaman