Taşeronda En Düşük Maaş Miktarı Belli Oldu (2019 Tediye Ödemesi Tarihi Belli mi?)

Kadroya geçen taşeronda ilk resmi yazı MEB'den gelmişti. Söz konusu yazı sonrası işçilerin maaşları belli oldu ve işçiler , bekledikleri zam oranını alamadı.

Taşeronda En Düşük Maaş Miktarı Belli Oldu (2019 Tediye Ödemesi Tarihi Belli mi?)

Kadroya geçen taşeronda ilk resmi yazı MEB'den gelmişti. Söz konusu yazı sonrası işçilerin maaşları belli oldu ve işçiler , bekledikleri zam oranını alamadı.

12 Ocak 2019 Cumartesi 11:41
Taşeronda En Düşük Maaş Miktarı Belli Oldu (2019 Tediye Ödemesi Tarihi Belli mi?)

MEB, geçtiğimiz gün kadroya geçen taşeron işçilerin maaşlarına yapılacak zam için tüm brimlere bir resmi yazı gönderdi. Bakanlık gönderdiği yazısında , maaşı asgari ücretin altında kalan maaşların asgari ücret seviyesine çekilmesine ve üzerine yüzde 4 TİS zammı eklenmesini istedi.

Asgari ücetin yüzdelik fazlası maaş alanlara ise sadece yüzde 4 Toplu İş Sözleşmesi  zammı yapılması istendi.

PEKİ EN DÜŞÜK MAAŞ NE KADAR OLACAK?

Asgari ücrete gelen zam oranı %26 oldu. 1603 TL olan asgari ücret, 2019 Ocak ayındna itibaren 2020 TL seviyesine getirildi. Bu zam sonrası kadrolu işçilerin sözeleşmeleri ile asgari ücret  arasında fark oluştu. İş Kanunu asgari ücretin altında çalışanlara ücret ödenemeyeceğini düzenlediğinden taşeron şirketlerden kadroya geçen işçilerin en düşük maaşı asgari ücret düzeyine tamamlanacak.

TİS'TE ZAM YÜZDE 4 ORANINDA

Asgari üretin üzerine kadroya geçen işçilere YHK kararı ile yürürlüğe giren toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre yüzde 4 zam yapılacak. Bu zam oranı kademeli olarak 2020 yılına kadar yapılacak.

Asgari ücrette yapılan yüzde 26 artışla brüt ücret 2 bin 558 TL’ye, net ücret de 2 bin 20 TL’ye yükseldi. Bu rakama yüzde 4 TİS zammı olarak 102.32 TL ilave ettiğimizde kadroya geçen işçilerin en düşük brüt ücretini elde emiş oluyoruz. Brüt olarak işçiler 2.690.32 lira maaş alıyor olacaklar.

EN DÜŞÜK MAAŞ 2094 TL OLACAK

Yeni asgari ücret artışı ve TİS zammı ile kadroya geçirilen işçiler vergi kesintileri sonrasında net olarak 2.094,12 TL maaş alacaklar.

Sosyal yardımlar, yol, yemek, eş, çocuk, yakacak vb. yardım ve tazminatlar hesaplamaya dahil edilmemiştir. Bekar eşi çalışmayan kişinin net olarak ek ödemeler hariç yapılacak artış miktarı olarak hesaplanmıştır.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu söz konusu durum ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı:

"Kadroya geçişi yapılan işçiler için 6'şar aylık dilimlerde verilecek olan yüzde 4+4 zam ile ücretlerin fiilen asgari ücret civarına düşeceğine değinen Çerkezoğlu "YHK tarafından bağıtlanan toplu iş sözleşmesine göre 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki ücretlerine her 6 ayda bir yüzde 4 oranında zam yapılmaktadır. Bu zamlar 2019 ve 2020 yılları için de aynı şekilde uygulanacaktır.

375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin 1 Ocak 2019 tarihindeki ücretlerine (2019 yılı için belirlenen yeni asgari ücret üzerinden) yüzde 4 zam yapılacaktır. Böylece 375 sayılı KHK kapsamındaki işçilerin ücretleri fiilen asgari ücret civarına mahkum edilecektir."

Çerkezoğlu asgari ücretin yüzdelik fazlası ile ücret alan işçilerin durumunu da değerlendirerek şu ifadeleri kullandı:

"Merkezi idarelerde sürekli işçi kadrosuna geçen ve asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre (%30, %50 fazlası gibi) ücret alan işçiler ise bugün daha fazla bir hak kaybıyla yüz yüzedir. Taşeronda çalışırken yaptıkları iş ve görevler nedeniyle bağlı olduğu şartname gereği asgari ücretin yüzdelik fazlasına göre ücret alan işçiler, yeni asgari ücret üzerinden ücretleri güncellenmediği durumda ücretleri yasal asgari ücret seviyesine düşecektir. Bir başka ifadeyle işçilere merkezi idarelerde taşeronda iken verilen asgari ücret farkı bugün kadroya geçtikleri için verilmeyecektir."

İLAVE TEDİYELER NE ZAMAN?

Kadroya geçen taşeron işçiler ile kamu işçilerinin tediye ödemeleri tarihi hala açıklanmadı. Söz konusu ödemeler için Resmi Gazete 'de Cumhurbaşkanlığı kararı yayımlanacak. Karar yayımlandığı anda bildirimle haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Kamubulteni.com  | Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
, 2019-01-13 11:38:35

tediyelerin ödenmesi neden gecikiyor