Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Maaşı Alanlara 400 TL Ek Ödeme Müjdesi

On binlerce kısa çalışma ödeneği alan işçiye ek ödeme müjdesi gelirken , bazı işyerleri , ücretsiz izne ayrılan işçilerini mağdur etmemek için ücretsiz izin maaşına ek olarak bazı ödemeler yapıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Maaşı Alanlara 400 TL Ek Ödeme Müjdesi

On binlerce kısa çalışma ödeneği alan işçiye ek ödeme müjdesi gelirken , bazı işyerleri , ücretsiz izne ayrılan işçilerini mağdur etmemek için ücretsiz izin maaşına ek olarak bazı ödemeler yapıyor.

16 Mayıs 2020 Cumartesi 15:08
Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Maaşı Alanlara 400 TL Ek Ödeme Müjdesi

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin maaşında on binlerce işçiye 400 TL müjdesi.

Korona salgını nedeniyle devlet , kısa çalışma ödeneğini devreye aldı. Afet, savaş, olaüanüstü durumlarda devreye alınan kısa çalışma ödeneği için ödemeler, başvurular ve diğer süreçler devam ediyor. İşyerleri, kısa çalışma şartlarını taşıyan işçileri için devlete başvuru yapıyor ve işçilerin maaşları devlet tarafından ödeniyor. 

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ŞARTLARI

Kısa çalışma ödeneği almak için çalışanların bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir.  Şartlar şu şekilde:

  • İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması,
  • Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerini ve prim ödeme şartlarını sağlamış olması (Covid-19 etkisiyle yapılan kısa çalışma başvurularında, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim ödemiş olması),
  • İş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu kısa çalışmaya katılacaklar listesinde işçinin bilgilerinin bulunması,

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR?

Kısa Çalışma Ödeneği, brüt maaş üzerinden hesaplanmaktadır. Brüt maaşın yüzde 60 'lık kısmı işçilere ödenir. (Brüt: Kesintiler yapılmadan tüm maaş) Buna göre hesaplama yapıldığında net maaşın yüzde 75 'lik kısmına denk geliyor.

Asgari ücretle çalışan bir işçiye 1765 TL ödenir.

KÇÖ 'da en yüksek maaş ise  4414 TL 'dir. 

ÖDENEK DEVLET TARAFINDAN VERİLİYOR

Kısa Çalışma Ödeneği devlet tarafından veriliyor. İşverenin burada bir yükümlülüğü bulunmuyor. 

Ama birçok işveren, kısa çalışma ödeneğini tamamlamak , çalışanlarının mağduriyetini gidermek istiyor. Ancak bunun uygulamaya ters düşebileceği endişesi var. Bu kapsamda yayımlanacak bir genelge hem işvereni hem de işçiyi rahatlatabilir.

Nisan ayında kısa çalışmaya gidilen bir işyerinde son 12 aydır asgari ücretle çalışan bir işçiye , kesintiler sonrası  1.580,6 TL kısa çalışma ödeneği ödeniyor. Dolayısıyla bekar bir asgari ücretlinin mart ayı net maaşıyla eline geçen kısa çalışma ödeneği arasında 744 liralık bir fark oluşuyor. İşte bu farkın kapatılması konusunda işverenlerin iradesi var. Pek çok işveren, işçinin ücretiyle kısa çalışma ödeneği arasındaki farkı; sadakat primi, zor gün tazminatı adı altındaki çeşitli ödemelerle kapatmak istiyor.

İşverenlerin de bu ödemeye destek olarak maaşı tamamlaması için düzenleme gerekiyor. 

Türk-İş’e bağlı Koop-İş Sendikası H&M ve IKEA başta olmak üzere örgütlü olduğu işyerlerinde kısa çalışma ödeneği alan veya ücretsiz izne çıkarılan üyelerine iki ay 200 TL ödeme kararı aldı. Ancak mevzuata uygun olmadığı için işyerleri, bu ödemeleri eğitim yardımı adı altında yaptı.

Öte yandan bazı işyerleri de çalışanlarına avans adı altında ekstra ödemeler yapıyor.

Bazı işyerleri de ücretsiz izin verdiği işçilerine aylık düşük de olsa avans olarak ek ödemeler yapıyor. Bu uygulamanın diğer işyerlerine örnek olması gerekmektedir. 

KAMUBULTENİ.COM  | ANKARA

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.