İhtiyaç Sahibi Çocuklu Ailelere Aylık 1.649 TL Destek Başvurular E-Devletten

Hükümet tarafından verilen destek ödemelerinden biri olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri başvuruları devam ediyor. Şartları sağlıyorsanız ve başvurmadıysanız haberimizi mutlaka okuyun.

İhtiyaç Sahibi Çocuklu Ailelere Aylık 1.649 TL Destek Başvurular E-Devletten

Hükümet tarafından verilen destek ödemelerinden biri olan Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) ödemeleri başvuruları devam ediyor. Şartları sağlıyorsanız ve başvurmadıysanız haberimizi mutlaka okuyun.

15 Haziran 2022 Çarşamba 12:21
İhtiyaç Sahibi Çocuklu Ailelere Aylık 1.649 TL Destek Başvurular E-Devletten

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yapılmaktadır. SED, ekonomik sıkıntı çeken çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken ailelerin kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici bir süre verilen ekonomik desteklerdir.

Ne Kadar Ödeniyor

SED hizmetinde çocuk başına yapılan ekonomik destek tutarı ortalama 1.259 TL’den 1.649 TL’ye yükseldi. Ayrıca koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 1.964 TL’den 2.572 TL’ye çıkarıldı. Başvurular e-Devlet üzerinden yapılıyor.

SED’den Kimler Yararlanabilir

SED Hizmetinden Kimler Yararlandırılabilir.
a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları,
Meslek elemanları tarafından yapılan inceleme sonucu uygun bulunması halinde desteklenmektedir.

Başvurular Nasıl Değerlendirilir

Başvuru sonrası aile hakkında araştırma ve inceleme yapılır. Ailenin ekonomik ve sosyal şartları değerlendirilirken bölgesel şartlar, ailenin yaşadığı çevre, sosyal destek sistemleri, ailenin gelirleri, çocukların aile içindeki yeri, okula devam durumları, çocukların korunma ihtiyacı içinde olup olmadıkları, ailenin sorunlar ile bahşetme kabiliyeti, aile içinde bireylerin iletişimleri, yaşanılan yerin fiziki koşulları gibi hususlar göz önünde bulundurulmaktadır. SED kapsamında olmadığı değerlendirilen kişilere mail veya yazılı ortamda bilgi verilmektedir.

Başvuru sonrası yapılan inceleme sonucu uygun görülmeyen ailelere, yönetmelik kapsamı dışında olan yetişkinlere ve çocuğu olmayan ailelere, SED desteği verilememekte bu aileler ayni ve nakdi yardıma ihtiyaç duyuyor iseler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yönlendirilmektedir.

Ekonomik destek verilen çocukların durumları ve aileleri verilen yardımın amaca uygun kullanılıp kullanılmadığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri veya bağlı birimi olan sosyal hizmet merkezlerinde görev yapan sosyal Çalışmacı, psikolog, çocuk gelişimcisi, psikolojik danışmanlık ve rehberlik öğretmeni ve sosyolog olarak görev yapan meslek elemanları tarafından yönetmelik gereği en geç 3 aylık süreler ile izlenmektedir. Ekonomik desteğe ihtiyacı bulunmadığı, aldığı ekonomik desteği çocuklarının yararına kullanmadığı tespit edilenlerin ödemelerine son verilmektedir.
BAŞVURU SAYFASINA GİTMEK İÇİN TIKLAYIN

KAMU İLANLARI VE MEMUR ALIMLARINDAN ANLIK OLARAK HABERDAR OLMAK İÇİN UYGULAMAMIZI İNDİRİN.

 

SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI TAKİP EDEREK TÜM İLANLARDAN ANINDA HABERDAR OLUN!

 /  / 
Son Güncelleme: 15.06.2022 13:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhtaç 2022-06-15 14:21:50

Benim gelirim yok kabul etmiyorlar buradan aldığınız para sürekli olmayacak zaten diye cvp verdiler iş bulun çalışın dediler işe girmek için torpil istiyorlar özel sektör dahil ne söylesem azdır Rabbim sizide başkasının eline muhtaç etsin anlarsınız o zaman beni

Avatar
Dilancetin 2022-06-16 12:01:21

Benim iki kızım var ev kira askeri ücretle nekadar ayaktadurabiliriz bunu anlamazlar gelişimi çekyat evde görürler hemen derler ihtiyaçları yok dolapları acın görün acaba erzakları varmi diye biktim artık nereye başvuruyorsam olumsuz hiç bişeyim yok olduğu halde

Avatar
Asgari ücretli 2022-06-17 02:08:08

Kendileri lüks içinde yaşarlar benim bir maaşımı çocuklarına harçlık olarak verirler gelsin 1 ay asgari ücretle geçinsin görelim SANDIKTA GÖRÜŞÜRÜZ

Avatar
Fatma Çellik 2022-06-17 03:05:00

Eşim işsiz dört çocuk okutuyorum okutmakta zorlanıyorum maddi yardım parayı ihtiyacım var var çocuklarımı Tamam okutamıyorum tam ihtiyaçlarını karşılayamıyorum maddi sıkıntı yaşıyorum Lütfen Allah rızası için destek verin