Başvuru Başladı: Sanatçılara 1000 TL Pandemi Nakdi Destek Parası Verilecek

İhtiyaç sahibi sanatçılara pandemi döneminde destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 3 bin TL'ye kadar destek ödemesi yapılacağına yer verildi.

Başvuru Başladı: Sanatçılara 1000 TL Pandemi Nakdi Destek Parası Verilecek

İhtiyaç sahibi sanatçılara pandemi döneminde destek ödemesi yapılacağı açıklandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 3 bin TL'ye kadar destek ödemesi yapılacağına yer verildi.

17 Aralık 2020 Perşembe 20:18
Başvuru Başladı: Sanatçılara 1000 TL Pandemi Nakdi Destek Parası Verilecek

İhtiyaç sahibi sanatçılara 3 bin TL'ye nakdi yardım yapılacak. Başvuru başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Yunus Emre Enstitüsü tarafından bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada pandemi sürecinde mağdur olan sanatçılara 3 bin TL'ye kadar nakdi ücret ödemesi yapılacağına yer verildi. Salgın döneminde müzik sektöründe sanatını icra etme ve çalışma imkânları azalan sanatçıların ve sektör çalışanlarının üretim yapmalarını teşvik etmek için verilecek nakdi ücret desteği için başvurular internet üzerinden alınıyor. 

KİMLERE NAKDİ ÜCRET ÖDEMESİ YAPILACAK?

Kültür ve Turizm Bakanlığı resmi internet adresi üzerinden yayımlanan açıklamada başvuru şartlarına şu şekilde yer verildi:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. 
  • Başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmuş ve doğru beyanda bulunmuş olmak. 
  • Ses veya enstrüman sanatçısı veya müzik sektörü çalışanı olmak ve geçimini bu yolla temin ettiğine dair bilgi/belge/referans sunmak
  • Proje kapsamında verilecek tüm kişisel bilgilerin değerlendirme aşamasında kullanılabilmesi için 3. kişilerle paylaşılacağını kabul etmek,
  • Herhangi bir meslek birliğine üye olmamak (MESAM, MSG ve MÜYORBİR meslek birliklerine üye olanlar, üyesi oldukları meslek birlikleri tarafından geliştirilecek projelere dâhil olacaktır.)
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Birden fazla video kaydı sunan ya da birden fazla projede yer alan başvuru sahiplerine sadece bir kayıt için ödeme yapılacaktır. Sunulan bilgilerde bir yanlışlık tespit edilmesi halinde başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır.
  • Sanatçılar: Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere, işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen müzisyenler (ses ve enstrüman sanatçıları)
  • Sektör çalışanları: Haftalık veya günlük yevmiye ücretiyle çalışan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar başta olmak üzere işini kaybeden veya işleri durma noktasına gelen müzik sektörü teknik vb. çalışanları 

3 BİN TL'YE KADAR NAKDİ ÖDEME

Yapılan açıklamada ilk başvuruda 1000 TL verileceğine yer verilirken , destek tutarının 3 bin TL'ye kadar çıkabileceğine yer verildi. Açıklamada, "Bu çağrı kapsamında sunulacak kayıt için net 1.000 TL olmak üzere açılması planlanan sonraki çağrı programlarına dâhil olunması suretiyle en fazla 3.000 TL’dir." denildi.

BAŞVURU

Söz konusu projeye başvuru yapacak adaylar için başvuru detayları şu şekilde verildi:

"Projeye başvurmak isteyenlerin, 16 Aralık 2020 tarihinden itibaren www.muziksusmasin.com adresinde yer alan başvuru formunu eksiksiz olarak doldurması, kendisine referans olacak STK’yı seçmesi ve eserin video kaydını www.muziksusmasin.com’da yer alan ilgili bölüme en geç 25 Aralık 2020 tarihine kadar yüklemesi gerekmektedir."

STK İSMİ ve İletişim Bilgileri
MÜZİK VE SAHNE SANATÇILARI SENDİKASI (MÜZİK-SEN)    muziksenresmi@gmail.com
POPÜLER MÜZİK SANATI VAKFI/POPSAV    popsav.destek@gmail.com
TRAKYA KÜLTÜR SANAT VE EĞİTİM VAKFI (TRAKSEV)    traksev@gmail.com
MÜZİSYENLER VE SANATÇILAR FEDERASYONU    Muzsan.org@gmail.com
ULUSLARARASI SAHNE SANATÇILARI FEDERASYONU    info@semko.org.tr
TÜRK MUSİKİSİ FEDERASYONU    tumfed06@hotmail.com
MÜZİK YORUMCULARI MESLEK BİRLİĞİ (MÜYORBİR)    proje@muyorbir.org.tr
TÜRKİYE MUSİKİ ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ (MESAM)    bakanlikdestek@mesam.org.tr
MUSİKİ ESERİ SAHİPLERİ GRUBU MESLEK BİRLİĞİ (MSG)    destek@msg.org.tr

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2020-12-17 21:02:35

Arkadaşlar sanatçı dedikleri hep televizyonda gördüğünüz bir kaç sanatçı değil yüzlerce sanatçı var mekanlarda cafelerde şarkı söyleyerek ailesini geçimini sağlayan mekanlar cafeler kapalı bu insanlar ister istemez çalışmıyorlar aileleri perişan durumda bunları bilmelisiniz at gözlü olmayın biraz geniş bakın duruma o soyledikleriz bu paraya tenezzül etmez

Avatar
Hbb 2020-12-17 20:53:25

Arkadaşlar sanatçı dediğiniz popüler sanatçılar değil üç kuruşa gününü geçirmek zorunda olan insanlar ve bu insanlar 1 yıla yakındır bu üç kuruşu da kazanıyorlar.

Avatar
mağdur vatandaş 2020-12-17 20:55:25

yuh yani o parayı aç susuz evsiz insanlar dururken bir gecede o parayı içkiye veren bahşiş diye veren sanatçılara yardim Allah yardımcıları olsun demek ki onların daha çok ihtiyacı var haram olsun fakir fukaranın parasını yiyene yedirene

Avatar
Cevdet Akgün 2020-12-17 20:59:08

Birgün de üniversite öğrencilerine yardim haberi alsaydık öğrencileri de bi düşünün artık

Avatar
Selim 2020-12-17 21:02:04

6_7 aydır bekliyor zenginler yardım azalıyor fakire para yok onu bilelim

Avatar
Arslan44 2020-12-17 20:57:15

TÜRKIYE'de ya sanatçı yada mülteci olacan yoksam bakmıyorlar ALLAH var tek akıllarına oy zamanı geliyoruz şu zor dönemde kimsenin aklına gelmiyoruz 4kişiyiz hepimiz işsiz evdeyiz

Avatar
Çiğdem 2020-12-17 20:57:36

Haklisiniz çok ihtiyaçları var verin tabi bizde para dilenelim borcu borçla kapatalim walla okadar yazılacak şey varki yazsan kim okuyacak hadi okudu varsayalım okur geçer adam yerine bile koymazlar surda su faturandan icralık olmuşuz onu odiyemiyoruz derdimize soran yok

Avatar
Halk 2020-12-17 20:36:41

Ben issiz bi mezunum bana babamın emekli maaşından dolayı verilmedi sanatciya verilecek öylemi helal olsun