Asgari Ücretle İlgili Son Dakika Açıklaması: Asgari Ücretten Alınan Vergi kaldırılsın!

Türk-iş, vergi düzenlemeleriyle ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması ve işçilerin lehine iyileştirme yapılması yönünde talepte bulundu. Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması gerektiğini belirten Türk iş, işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmenin haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu belirtti.

Asgari Ücretle İlgili Son Dakika Açıklaması: Asgari Ücretten Alınan Vergi kaldırılsın!

Türk-iş, vergi düzenlemeleriyle ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması ve işçilerin lehine iyileştirme yapılması yönünde talepte bulundu. Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması gerektiğini belirten Türk iş, işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmenin haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu belirtti.

25 Ekim 2019 Cuma 14:26
Asgari Ücretle İlgili Son Dakika Açıklaması: Asgari Ücretten Alınan Vergi kaldırılsın!

Asgari Ücretle İlgili Son Dakika Açıklaması: Asgari Ücretten Alınan Vergi kaldırılsın!

Türk-iş, vergi düzenlemeleriyle ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumun ortadan kaldırılması ve işçilerin lehine iyileştirme yapılması yönünde talepte bulundu. Asgari ücretten alınan verginin kaldırılması gerektiğini belirten Türk iş, işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmenin haksız ve adaletsiz bir uygulama olduğunu belirtti. Türk-İş tarafından yapılan yazılı açıklamada, konfederasyon tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığı, siyasi parti grup başkanvekilleri ile TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanlığı'na vergi düzenlemeerine ilişkin yazı gönderildiği bildirilirken, ilgili yazılı açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

Türkiye’de gelir vergisi mükelleflerinin büyük çoğunluğunu ücret geliri elde edenler oluşturmaktadır. Ücretli çalışanlar üzerinde hem doğrudan gelir ve kazanç üzerinden alınan hem de dolaylı olarak mal ve hizmet alımında yapılan harcamalardan kaynaklanan vergilerin yükü bulunmaktadır.

Anayasanın “vergi ödevi” başlıklı 73’üncü maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür” ifadesi yer almaktadır. Bu düzenlemeden amaçlanan, herkesin kamu harcamalarını finanse etmek üzere vergi ödemek yükümlülüğü olduğu ve fakat bu ödemenin mali güce göre olması gerektiğidir. 

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak mevcut vergi düzenlemelerine ilişkin düşüncelerimizi ve yeni bir düzenlemede olması gerektiğini düşündüğümüz konuları her fırsatta paylaşmayı kamusal bir görev ve sorumluluk olarak görüyoruz.  Konfederasyonumuzun bu konudaki düşünce ve önerilerinin dikkate alınması ve ideal bir vergi sisteminin sosyal devlet ve hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde oluşturulması talebimizi tekrar belirtmek isteriz. 

Vergi sadece kamu harcamaları finanse etmek için alınmamaktadır. Aynı zamanda ekonomide sağlanan değerin daha adaletli paylaşılmasına, gelir dağılımını iyileştirmeye yönelik olmaktadır Verginin bu ikinci özelliği, kapsayıcı büyüme başlığı altında son dönemde birçok ülkenin maliye politikası amaçları içinde yer almıştır. Orta Vadeli Programlarda da vergi politikasının kapsayıcı büyüme politikalarını destekleyecek şekilde tasarlanacağı ve uygulanacağı açıklanmıştır.  

Dar ve sabit gelirli geniş kesimlerin beklentisi, çağdaş ve adil bir vergi sisteminin oluşturulmasıdır. Türkiye’de uygulanmakta olan tüm vergi kanunlarında öncelik “vergi adaleti” sağlanması olmalıdır. Bu yönde atılan adımları Konfederasyonumuz olumlu karşılamaktadır. Ülkemizde vergi kanunlarının çeşitliliği ve yenilenmesi süreci he zaman gündemde olmaktadır. Nitekim TBMM’ne sunulan “Dijital Hizmet Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi” bu sürecin yeni örneğidir. Bu kapsamda gündeme gelen değişiklik önerilerinin de ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortam yanı sıra ve fakat öncelikle sosyal beklentilere uygun olması gerekmektedir.

Gelir Vergisi Kanunu’nda yer alan 7 gelir unsurundan biri olan ve serbest meslek kazançları ile birlikte emek gelirleri kategorisini oluşturan ücret, ülkemizde uygulanan vergi tevkifatı sistemi nedeniyle Gelir Vergisi hasılatının önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Kamu ve özel sektörde çalışan milyonlarca memur ve işçinin gelir vergileri kaynağından kesinti yapılarak ödenmektedir. 

İşçiler üzerindeki vergi baskısı, ücretliler lehine olan ayırım ilkesinden vazgeçilerek vergi tarifesinin teke indirilmesi ve çalışanların üçüncü dilimdeki gelir vergisi tarifesine uygulanan vergi oranının yüzde 20’den yüzde 27’ye yükseltilmesi nedeniyle artmıştır. Gelir vergisi tarifesi artışının enflasyonun altında belirlenmesi de bir diğer mağduriyet konusu olmaktadır.  

Doğrudan ve dolaylı vergilerin en büyük ödeyicisi olan işçileri, işverenler ile aynı oranlarda vergilendirmek haksız ve adaletsiz bir uygulamadır. 

Ücretlilerin üzerindeki vergi yükünün ağırlığı ve olumsuz etkisi, işçinin eline geçen net ücretin, vergi kesintileri nedeniyle, yılbaşına göre geçen sürede giderek gerilemesidir. Ücretli çalışanın bir yandan enflasyon nedeniyle satın alma gücü gerilerken öte yandan artan vergi oranı nedeniyle net ücreti azalmaktadır. Ortalama aylık brüt ücreti 4.500 TL olan bir işçi Ocak ayında 3.409 TL net ücret alırken (1.091 TL vergi ve sosyal güvenlik primi için kesilmektedir) Haziran ayında net ücreti 191 TL daha azalarak 3.218 TL olmaktadır. Temmuz ayında ücreti yüzde 4 oranında artsa bile, yılsonunda 349 TL eksilerek 3.060 TL’ye gerilemektedir. 

"12 AYLIK GELİRİN 3 AYI VERGİYE GİDİYOR"

Aylık brüt geliri 4.500 TL olan bir işçi 2019 yılında gelir ve damga vergisi toplamı olarak 9.359 TL ödemektedir. Diğer bir ifadeyle, 12 aylık çalışmasıyla elde ettiği net gelirin yaklaşık 3 aylık karşılığı kadar vergi ödemek yükümlülüğüyle karşı karşıya kalmaktadır.  

"ASGARİ ÜCRETTEN ALINAN VERGİNİN KALDIRILMASI TALEBİMİZİ YİNELİYORUZ"

Türkiye’de aylık brüt 2.558,40 TL olan asgari ücretin neti bekar olan işçi için 2.020,90 TL’dir ve bu tutara asgari geçim indirimi dahildir. Asgari ücretli bir işçi bile yıllık 4.552 TL gelir ve damga vergisi ödemektedir. Evli iki çocuklu bir asgari ücretlinin yılın ilk ayında 2.116,84 TL olan net ücreti yılın son üç ayında 2.008,11 TL’ye gerilemektedir. Asgari ücretli bile, yılın sonlarına doğru yüzde 15’lik dilimden yüzde 20’lik dilime geçiş yapmaktadır. Vergi düzenlemesi ile bu tutar 2.020,90 TL’ye yükseltilmekte ve fakat yılın ilk ayına göre, vergi nedeniyle yine de ücreti gerilemektedir. 

TÜRK-İŞ olarak ücret kazançları bakımından, asgari ücretten alınan verginin kaldırılması temel talebimizi tekrarlamak isteriz. “En az geçim indirimi” uygulamasıyla da, belirlenecek tutarın üzerinde bir gelir elde edilmesi sonrasında vergilendirmenin başlaması sağlanmalıdır. Öte yandan, ücret geliri elde eden kişilerin giderlerini ödedikleri vergiden indirememelerinin doğurduğu anayasal eşitlik ilkesine aykırılık halini karşılayabilmek için, tıpkı gayrimenkul sermaye iratlarında olduğu gibi, yüzde 25’lik götürü gider indiriminin yapılması olumlu bir adım olacaktır. 

En düşük gelirli kesimlerin tasarruf yapabilir duruma gelmeleri için tüketim vergi yükünün (dolaylı verginin) azaltılması gerekmektedir. Özellikle istihdamı teşvik etmeye yönelik olmak üzere çalışanlarda konut grubuna giren elektrik, su, doğalgaz gibi ürünlerin KDV oranları tüketim seviyelerine göre farklılaştırılmalıdır. 

Düşük gelirli hanehalkının tüketiminde önemli payı olan gıda ve alkolsüz içecekler, eğitim, sağlık ile giyim ve ayakkabı grubu için halen indirimli vergi oranı uygulanmaktaysa da düşük gelirli ailelerin tüketim vergi payını azaltmak için bu oranın daha da aşağıya çekilmesi sağlanmalıdır. 

Türkiye'de vergi alanında yapılacak “reform” ancak ücretliler aleyhine var olan bu adaletsiz yapının değiştirilmesiyle mümkün olacaktır. Öncelikle emek üzerindeki vergi yükünün azaltılması ve verginin geniş kitlelere adil bir şekilde yansımasının sağlanması gerekmektedir. Gelir vergisi tarife basamakları ve oranları acil olarak güncellenmelidir. 

Talebimiz ve beklentimiz, vergide sağlanacak düzenlemelerin, ücretli çalışanlar aleyhine olan haksız ve adaletsiz durumu ortadan kaldırması ve işçiler lehine iyileştirme yapılmasıdır. Bu ülkenin sağladığı kaynakları kullanarak gelir ve servet elde edenler, topluma karşı yükümlülüklerini yerine getirmeli ve kazançları oranında vergi ödemeleri sağlanmalıdır.”

Saygılarımızla,"

- See more at: http://www.turkis.org.tr/TURK-ISTEN-VERGI-IYILESTIRME-TALEBI-d302750#sthash.ByGKIuI8.dpuf

Son Güncelleme: 25.10.2019 15:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet yiğit 2019-10-25 14:23:28

Kesinlikle çok haklılar kaldırılsın vergileri

Avatar
Altan tavan 2019-10-25 15:31:18

Olması gereken bu insanlar zaten zor geçiniyo hatta geçinemiyo desek yeridir bizden vergi alınmasın

Avatar
Barış 2019-10-25 16:29:20

Kardeşim vergi alınmasa da değişen birşey olmuyor . Ne kadar çok zam gelirse acısı o kadar çok çıkıyor zamlardan. 100 lira zam yapıyorlarsa o para 110 lira olarak senden çıkıyor yani her türlü zarardasin. İnsanlar artık öğrenemedi işçinin su ülkede köpek kadar değeri yok alıştılar yapanlarla kendilerini uyutmaya .

Avatar
Ahmet GÜDEK 2019-10-25 18:16:03

Kesmeyin ne veriyorsunuz da ne alıyorsunuz haram olsun o param size zaten zor geciniyoruz ayıptır ya...

Avatar
Khl lı 2019-10-25 18:56:57

Kesinlikle katılıyorum askerî ücretiliden kesinti yapılması kesinlikle yanlış zaten kıt kanaat geçiniyor milet.ondan sonra dayan faize krdi kartına yazıktır günahtır.

Avatar
Vatansever 2019-10-25 18:57:41

Asgari ücrete lütfen zam yapmayın 5 katı bizden çıkıyor sokaktaki köpekten farkım kalmadı bu ülkede

Avatar
Gulcin arslanbuga 2019-10-25 22:48:38

Calisanin alin teri.vergilerin kaldirilmasini istiyoruz.asgari ucret olarak tabiri ucretile gecinilmiyor.marketlere manavlara yaklasilmiyor.bizlerede yazik.zaten 3kurus aliyoruz.vergiyi kaldirin alinterimizden

Avatar
Gulcin arslanbuga 2019-10-25 22:49:34

Calisanin alin teri.vergilerin kaldirilmasini istiyoruz.asgari ucret olarak tabiri ucretile gecinilmiyor.marketlere manavlara yaklasilmiyor.bizlerede yazik.zaten 3kurus aliyoruz.vergiyi kaldirin alinterimizden