Son Dakika Haberi: YÖK'ten Üniversitelerde Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitim Kararı Geldi

YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada üniversitelerde yüz yüze eğitim detaylarına yer verildi.

Son Dakika Haberi: YÖK'ten Üniversitelerde Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitim Kararı Geldi

YÖK'ten son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada üniversitelerde yüz yüze eğitim detaylarına yer verildi.

17 Şubat 2021 Çarşamba 12:41
Son Dakika Haberi: YÖK'ten Üniversitelerde Yüz Yüze ve Uzaktan Eğitim Kararı Geldi

Son dakika : Sağlık Bakanlığı'nın açıklaması sonrası üniversitelerde karar.

Yükseköğretim Kurulu tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada uygulamalı eğitimin gruplar halinde yüz yüze , teorik eğitimlerin ise asgari yeterlikler dikkate alınarak çevirim içi olarak yapılmasına karar verdiği bildirildi. 

Salgın endişesi veya barınma nedeniyle eğitime devam etmek istemeyen öğrenciler için YÖK, kayıt dondurma hakkı olduğunu, öğrencilerin kayıtlarını dondurabileceğini söyledi.

BAKAN KOCA NE DEMİŞTİ?

Bakan Koca dün yaptığı açıklamada, "Bugün yüksek öğretim ile ilgili değerlendirmeler yaptık. Yapılan değerlendirmede uygulamalı eğitimin mümkün olduğunca yüz yüze yapılması, teorik eğitimlere ise çevrimiçi olarak devam edilmesi konusundaki görüş birliği Yüksek Öğretim Kurumumuza iletilmiştir." dedi.

ÜNİVERSİTELER AYRI AYRI KARAR VERECEK

YÖK'ün bu kararının ardından üniversiteler, uygulamalı eğitime hangi bölümlerin geçeceğini, hangi bölümler için uzaktan eğitim olacağını kararlaştıracak. Kararların bu hafta ve önümüzdeki hafta gelmesi bekleniyor. Siz hangi üniversiteden açıklama bekliyorsunuz? Aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

RESMİ AÇIKLAMA

"Yapılan değerlendirmeler sonucunda Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısında;

1. Uygulamalı eğitimlerin 'azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması' şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği,

2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığı'nın görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrim içi yapılması,

3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması,

4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi hususları bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

"Bilindiği üzere Yeni Koronavirüs Küresel Salgını dolayısıyla Mart 2020’den bu yanaüniversitelerimizde eğitim ve öğretim faaliyetleri, konuya ilişkin yazılarımız uyarınca 'yükseköğretim kurumlarımızın yetkili kurullarında alınan kararlar çerçevesinde' sürdürülmektedir.

Yükseköğretim Kurulu bu süreci 'güçlü koordinasyon, esnek yönetim ve çerçeve kararlar' ile yönetmektedir. Bu yaklaşım memleketimizin bütün illerine dağılan üniversitelerimizin herbirisinin farklı şartları ve imkânlarının bulunması, merkezi olarak aynı tedbirlerin ve kararların bütün üniversiteler için aynı şekilde uygulanmasının doğru olmadığı düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca; 'Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Raporu' üniversitelerimize iletilmiş, salgının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimize serbesti tanınmıştır.

Yine bu bağlamda özellikle uygulamalı eğitimler, staj, iş yerinde mesleki eğitim gibi hususlara da dikkat çekilmiştir. Küresel Salgın sürecinde yükseköğretim kurumlarımızın tüm programlarında eğitimler genel olarak çevrim içi yöntemlerle kesintiye maruz kalmadan devam etmektedir.

Bununla birlikte özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlikleri kazanamadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, bir müddetten beri öğrenci ve öğretim elemanları tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımıza bildirilmektedir.

Yükseköğretim Kurulunca konunun en önemli paydaşları olan 'öğretim elemanları' ile 'öğrencilerimizin' de bu sürece dair görüşlerinin alınması yoluna da gidilmiştir.

Bu maksatla 1 milyon 300 bin kişiye yakın katılımcıyla YÖK tarafından Türkiye’nin ulusal ölçekte enbüyük anketi gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dâhil ilgili kurumlarile paylaşılmıştır.

Bu çerçevede özellikle mezun durumunda olan öğrencilerin yetkinliklerinin kazandırılmasında telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görülerek 02.02.2021 tarihinde Bakanlığa bu görüş talebi iletilmiştir.

Sağlık Bakanlığı’nın görüş talebimize dün akşam cevaben yollamış olduğu yazıda 'Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasınıgerektirmektedir.

Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır' şeklinde bilgi verilerek, 'Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirlereşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir' denilmektedir.

Bu bağlamda yapılan değerlendirmeler sonucunda Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısında;

1. Uygulamalı eğitimlerin 'azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması' şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği,

2. Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrim içi yapılması,

3. Sağlık Bakanlığınca dönem ortasında konuya ilişkin tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması,

4. Salgın endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrencilerin kayıt dondurma haklarından yararlandırılması,

5. Küresel salgın döneminde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olması hasebiyle rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi hususları bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ilebildirilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Son Güncelleme: 17.02.2021 13:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Arzu 2021-02-17 13:03:48

Nasıl böyle risk alınır iller arası göç olacak vaka hala devam ederken aşı hala yapilamamisken yazık olacak

Avatar
Lutfu 2021-02-17 13:12:38

Hem salgın var kısıtlama getiriyosun hem ünversiteler açılsın diyorsun kayıt dondurmada nedir ya ögrenime darbedir bu riski alın sonucuna katlanırsınız

Avatar
Rıdvan 2021-02-17 12:51:04

Fırat üniversitesinden bekliyoruz. Açılmamasından yanayım. Yaklaşık 50 bin kişilik bir üniversite. 40 bin civarı farklı şehirlerden geliyor. Çok büyük hareketlilik. Ve kalma sıkıntıları da yaşanır.

Avatar
YÖK 2021-02-17 16:14:23

Öğrenciler öğretmenlerin egolarindan kurtuldu daha başarılı Öğrenciler bence uzaktan eğitime devam. Zaman kaybı ve maddi yük içinede girmemiş olur devlet.

Avatar
halil 2021-02-18 11:02:21

ya bu saatten sonra acmak sacma olur nasil bulacak o kadar ogrenci barinma yerini nasıl çözecek bende gaziantepte myo da okuyorum ayni zmaanda gaziantepte vaka sayilari çok yüksek

Avatar
Fhh 2021-02-18 10:16:01

Kayıt dondurmak mi? Ya vuruş kap öl, yada eğitimini bırak demek mi bu ? Ünv leri açında üçüncü dalga fragmanını izleyelim

Avatar
Büşra 2021-02-17 12:46:32

Trabzon Üniversitesi açılcak mi

Avatar
Serpil 2021-02-17 12:46:57

Açıköğretim aöf