Bakan'dan Taşımalı Eğitim İtirafı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir son dakika açıklamasında bulundu. Pakdemirli Tarım 5 yıl geriye gidiyor diyen AK Partili vekile cevap verdi.

Bakan'dan Taşımalı Eğitim İtirafı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir son dakika açıklamasında bulundu. Pakdemirli Tarım 5 yıl geriye gidiyor diyen AK Partili vekile cevap verdi.

30 Aralık 2019 Pazartesi 13:46
Bakan'dan Taşımalı Eğitim İtirafı

AK Partili vekil tarım geriye gidiyor dedi. Bakan 'dan cevap geldi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bir son dakika açıklamasında bulundu. Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamada tarımın durumunu ve gelecek hedefleri ile ilgili, "Taşımalı eğitimin tarıma eksi etkisi oldu. Sözleşmeli üretim üzerinde çalışıyoruz. Çiftçi ekince satacağı fiyatı bilecek. Sebze tohumunu yerlileştireceğiz" ifadelerini kullandı. 

Bakan Pakdemirli 'nin açıklamaları şu şekilde;

- AK Parti'nin 2023 hedefi dünyada ilk 10'a girmek. Tarımda zaten ilk 10'dayız. Son 15 yıldır yapılmayan Tarım Şurası'nı yaptık. Tüm paydaşları dinledik. 50 binden fazla proje geldi, arşive aldık.

ÇİFTÇİ 5 YIL GERİYE GİDİYOR SÖZLERİNE CEVAP: TAŞIMALI EĞİTİMİN EKSİ ETKİSİ VAR

AK Parti Milletvekili Orhan Erdem,  geçtiğimiz gün "Çiftçi, 5 yıldır geriye gidiyor" dedi. Bakan Pakdemirli bu sözlere, "Demek ki yeteri kadar milletvekilimizi bilgilendirememişiz, özel seans yapacağız. Köyden gelmiş genç, AVM'de çalışıyor. 'Köyde uğraş versen, daha çok kazanacağını biliyorsun' diyorum. Şehir hayatı cazip geliyor. Sosyolojik boyutu var. Taşımalı eğitimin tarıma eksi etkisi olmuştur." şeklinde cevap verdi.

Bakan 'ın açıklamaları şu şekilde;

- Sözleşmeli üretim ve girdi finansmanı üzerinde çalışıyoruz. Yani üretici ektiği zaman, satacağı fiyatı bilirse, desteğe bile ihtiyacı yok. Hızlı bir şekilde Meclis'e gelecek. 'Ekimini yapın, dünya fiyatları ile alacağız' diyoruz.

- (İthal et eleştirileri var) Ben geldikten sonra azaldı. İlk görevimiz üreticiyi korumak, ikinci görevimiz ise tüketiciyi kollamak. Zaman zaman sütte fazla, ette az olma durumu ortaya çıkıyor. Geçen yıla göre besili hayvan ithalatını yarı yarıya düşürdük.

- Tohumla ilgili Türkiye 150 bin tondan 1 milyon 50 bin tona gelmişiz. İhtiyacımızın yüzde 96'sını karşılıyoruz. Sadece sebze tohumlarında ithalata bağımlılık var. TÜBİTAK'la sebze tohumunu yerlileştirme konusunda çalışma yapıyoruz.

Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol