Kadro Bekleyen Uzman Çavuşlar Dikkat: Komisyona Geldi Ama...

Önceki gün Milli Savunma Komisyonu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü. Komisyonda uzman çavuşlara kadro konusu da gündeme geldi.

Kadro Bekleyen Uzman Çavuşlar Dikkat: Komisyona Geldi Ama...

Önceki gün Milli Savunma Komisyonu'nda Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşüldü. Komisyonda uzman çavuşlara kadro konusu da gündeme geldi.

07 Temmuz 2020 Salı 17:47
Kadro Bekleyen Uzman Çavuşlar Dikkat: Komisyona Geldi Ama...

Uzman erbaşlara kadro talebi yine reddedildi.

TBMM Milli Savunma Komisyonu 'nda askerlik kanunu görüşüldü. Önceki gün yapılan görüşme sırasında kanun teklfiine ek bir madde eklenmesi talebi gündeme geldi. İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, söz konusu kanun teklifine ek bir madde eklenmesini ve uzman çavuşların kadroya alınmasını talep etti. 

TEKLİF GELDİ

Komisyon Başkanı, Mehmet Ali Çelebi'nin verdiği teklifi şu şekilde komisyona sundu:

"Görüşülmekte olan (2/3002) esas numaralı Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne aşağıdaki maddenin eklenmesini arz ve teklif ederiz.

18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na ek madde eklenmiştir.

Ek Madde 5 - Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığında sözleşmeli uzman erbaş pozisyonlarında görev yapan muvazzaf personel, bu maddeyi ihdas eden kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren boş kadro olup olmadığına bakılmaksızın uzman erbaş kadrolarına atanmış sayılır. Bu personel hizmet süreleri dikkate alınarak atandıkları kadro ve dereceye uygun özlük haklarından yararlanır. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren uzman erbaş kadrolarına atanan personel hakkında, mevcut sözleşme hüküm ve şartlarının düzenleyen kanun hükümlerinin bu maddeyle çelişmeyen hükümleri uygulanır."

ÇELEBİ'DEN AÇIKLAMA

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi , söz konusu teklifi ile ilgili söz aldı ve şu ifadeleri kullandı:

"Bu uzman erbaşların kadroya geçirilmesi baya yılan hikâyesine dönmüş durumda şu an. Sürekli s özler veriliyor ama bir türlü yerine getirilmedi. Bununla ilgili bir dikkat çekmek istedik. Kadroya alınmaları gerçekten uygun olacaktır."

OYLAMA YAPILDI

Bu konuşma sonrası ek maddenin kanun teklifine eklenip eklenmeyeceği oylamaya sunuldu. Oylama şu şekilde yapıldı:

BAŞKAN İSMET YILMAZ – Teşekkür ediyoruz.

Önergeyi oylarınıza sunuyorum: Kabul edenler… Kabul etmeyenler… Önerge kabul edilmemiştir.

KADRO TEKLİFİ EKLENMEDİ

Komisyonda uzman çavuşlara kadro için kanun teklifine eklenmek istenen ek madde reddedildi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hhhh 2020-07-07 19:52:43

Ahmet kardeş beynini çalıştırıp sende olsaydın

Avatar
Memur 2020-07-07 20:01:14

Çalış kazan sende o mesleğe eriş Ahmet çok biyorsun hazıra konmaya alışmışsin.Türkiyedeki tüm uzmanlar iş bıraksa sen evinde rahat rahat klavye delikanlılığı yapamazsın.Uzmanların kadrosuzluğu bu ülkenin ayıbıdır.En çok biz ölürüz Ordu'da en az hakka biz sahibiz ne biliyorsunuz konuşuyorsun.

Avatar
Tugay 2020-07-07 18:06:18

Polisi bekçisi konseri ASB si subayı kadrolu olarak görev yapiyo ama uzman erbaslara Yunan askeriymis gibi muamele yapiliyo ne silah veriliyo ne kadro biz bu vatanı savunmuyormuyuz biz bu vatanın evladı degilmiyiz neden bu ayrım neden uzm olmak sucmu ne hatamizi gordunuzde vermiyorsunuz su kadroyu bu kadar zormu ya

Avatar
Ahmet 2020-07-07 18:55:16

Beğenmiyorsanız mesleği beğenenlere bırakın. Devlet herkese kadro verecek değil.

Misafir Avatar
adanalı mhpli 2020-10-12 16:23:55 @Ahmet

ahmet rumuzlu; koçum sen bu söylediklerinin aynısını boş bekçilere söyle... senin bu uzman çavuları bu yiğitleri anlamaya çapın yetmez... dengesiz

Beğenmedim! (0)
Avatar
Taşeron 2020-07-07 17:56:15

Siz önce taşerona kadro sorununu çözün

Avatar
Hidayet 2020-07-07 18:25:28

Ücretli õğretmenler de kadro bekliyor.

Avatar
Hidayet 2020-07-07 18:26:46

Ücretli öğretmenler de kadro bekliyor.

Avatar
Memur 2020-07-07 18:30:23

Once o kadar polis memurunun bekledigi 3600 u gundeme getirip cozun hani verilen sozler