Mahkumlara Af İçin Son Dakika Haberi: Yeni Değişiklik Geliyor 2020

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinde yeni değişiklik gündeme geldi. AK Parti 'nin akademisyenlerle yaptığı toplantı sonrası kapsam dışındaki suçlarda da kademeli bir indirim uygulanması istendi. İşte detaylar.

Mahkumlara Af İçin Son Dakika Haberi: Yeni Değişiklik Geliyor 2020

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinde yeni değişiklik gündeme geldi. AK Parti 'nin akademisyenlerle yaptığı toplantı sonrası kapsam dışındaki suçlarda da kademeli bir indirim uygulanması istendi. İşte detaylar.

24 Şubat 2020 Pazartesi 08:22
Mahkumlara Af İçin Son Dakika Haberi: Yeni Değişiklik Geliyor 2020

Mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesinde yeni değişiklik.

Kamuoyunda mahkumlara af olarak bilinen infaz düzenlemesi ile ilgili son dakika haberi geldi. Türkiye Gazetesi 'nden Yücel Kayaoğlu bugün kaleme aldığı yazısında infaz düzenlemesinde yeni değişikliğin masada olduğunu söyledi. 

SON ŞEKİL VERİLİYOR

Konu ile ilgili yapılan son açıklamada infaz paketine son şeklinin verildiği , çalışmalarda son aşamaya gelindiği bildirildi. Bazı suçlara kademeli şekilde bir indirim gelecek. 

KAPSAM DIŞI SUÇLAR

MHP tarfındna hazırlanan infaz pakeitnde suçlara 5 yıllık indirim yapılması öngörülüyordu. Ancak AK Parti tarafından bir teklif hazırlandı ve MHP, AK Parti 'nin teklifi sonrası kendi teklifini geri çekti. AK Parti 'nin teklifinde ise  cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar olmak üzere altı suç kapsam dışında tutulmuştu. 

Kapsam dışı bırakılan suçlar şu şekildeydi:

- Terör suçları,

- Örgütlü

- Terör suçları,

- Kasten adam öldürme,

- Cinsel istismar,

- Kadına ve çocuğa şiddet,

- Soykırım suçları,

- İnsanlığa karşı işlenen suçlar,

- İnsan üzerinde deney suçu,

- Organ ve doku ticareti,

- Reşit olmayana cinsel istismar,

- Çocukların cinsel istismarı suçu,

- Devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller,

- Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs,

- TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence,

- Atatürk aleyhine işlenen suçlar,

- Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

EŞİTLİK İLKESİNE AYKIRI

AK Parti , uzman akademisyenlerle bu konuyu görüştü. AK Parti 'nin yaptığı bu görüşmede cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlardan ceza alanların cezaevinde kalma sürelerinde hiçbir değişik yapılmamasının , 'Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırılık teşkil edeceği' riskini ortaya çıkaracağı gündeme geldi. 

DİĞER SUÇLAR İÇİN DE DÜZENLEME

Bunun gündeme gelmesi sonrası infaz düzenlemesinde yeni değişiklikler yapılabileceği gündeme geldi.  Bazı akademisyenler bu toplantıda , kapsam dışına alınmayan suçlarda da kademeli bir indirim uygulanmasını istedi. 

Konu ile ilgili alınan bilgilere göre kadına yönelik şiddet, cinsel istismar, adam öldürme ve bazı uyuşturucu suçları) ile terör, örgütlü suçlar ve mükerrer suçlarla ilgili cezaevinde kalma oranında az da olsa bir indirim yapılması gündeme geldi.

SON SÖZ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN 'IN

AK Parti 'nin hukukçuları bu konular üzerinde görüşmelerini sürdürürken çalışmaların Cumhurbaşkanı Erdoğan 'a sunulması ve son sözü Erdoğan 'ın söylemesi bekleniyor. Peki sizce kapsam dışı suçlara da indirim gelmeli mi? Aşağıdaki yorum kısmından taleplerinizi yazabilirsiniz.

Af bekleyen kadın erkek vatandaşlar bu sayfada. Ankete katılım için TIKLA KATIL

Son Güncelleme: 24.02.2020 08:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet 2020-02-23 10:12:13

Hayir

Avatar
Hulusi madan 2020-02-23 10:04:40

Cinsel istismar kasten adam oldurme terör suçluları için kademeli ceza indirimi ne o zaman herkes kafasına göre adam öldürsün yolda bukdugu kadına saldirsin cinsel istismara teröre kadına şiddete asla indirim uygulanmasin oy almak için böyle bir şeye izin verilmesin

Avatar
Elif 2020-02-23 22:24:32

Gelmesin ckinca hicbiri pisman olmayacak

Avatar
Ahmet 2020-02-23 10:52:52

İşlenen hiç bir suç cezasız kalmamalı affa karşıyım

Avatar
Af af 2020-02-23 11:28:50

Lütfen indirim

Avatar
tuba 2020-02-23 11:33:12

lutfen gelsin artik cikarin su affi

Avatar
Aytaç 2020-02-23 11:06:54

Cinsel konularda suçsuz yere yatanlar var iftira atilanlar onlara yasa verirsin
adam öldürme de de mecbur kaldığı için bu suçu işleyenler var dosyalara bakılsın yasa verilsin

Avatar
Af af 2020-02-23 11:27:58

Lütfen af af