Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartı Değişti

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı başvuru şartında bir değişiklik yapıldı. Söz konusu değişiklik, bugün Resmi Gazete 'de yayımlandı.

Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartı Değişti

Adalet Bakanlığı kamu personeli alımı başvuru şartında bir değişiklik yapıldı. Söz konusu değişiklik, bugün Resmi Gazete 'de yayımlandı.

10 Ocak 2019 Perşembe 08:54
Adalet Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartı Değişti

Adalet Bakanlığı personel alımı başvuru şartı değişti.

Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yayımlanan kararda, geçtiğimiz gün başvurusu başlayan Adalet Bakanlığı personel alımının yaş şartında değişiklik yapıldığına yer verildi. 

35 PERSONEL ALIMI İÇİN İLAN YAYIMLANMIŞTI

Adalet Bakanlığı, merkez teşkilatı ve Personel Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde istihdam etmek üzere koruma ve güvenlik görevlisi ile aşçı kadrolarına 35 personel alımı için ilan yayımladı.

YAPILAN DEĞİŞİKLİK

Resmi Gazete 'de yayımlanan yeni kararda, Adalet Bakanlığı koruma ve güvenlik görevlisi alımında yaş şartının değiştiğine yer verildi. Resmi Gazete 'de yayımlanan karar şu şekilde;

"31/12/2018 tarihli ve 30642 sayılı Resmî Gazete’de aslına uygun olarak yayımlanan, Adalet Bakanlığının Bakanlık Merkez Teşkilatı Personel Alımı İlanında yer alan “01 Ocak 1989” ibaresi “01 Ocak 1988” olarak düzeltilmiştir."

Buna göre Adalet Bakanlığı koruma ve güvenlik görevlisi alımında yaş şartı 1 sene esnetildi ve ilana 1 Ocak 1988 sonrası doğanlar başvuru yapabilir.

ALIM YAPILAN KADROLAR VE BAŞVURU ŞARTLARI

UNVAN

MAHAL

ADET

Koruma ve Güvenlik Görevlisi

Bakanlık Merkez Teşkilatı

25

Aşçı

Bakanlık Merkez Teşkilatı

4

Aşçı

Ankara Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü

3

Aşçı

Rize Personel Eğitim Merkezi Müdürlüğü

3

Toplam

35

 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucu olumlu olmak,
 • Lisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunları için 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2018 Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP94 puan türünden 70 ve üzeri puan almış olmak.
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağına gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelemiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi:

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Son başvuru tarihi itibarıyla geçerlilik süresi dolmamış özel güvenlik görevlisi kimlik kartına (silahlı ibareli) sahip olmak,
 • 01 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.
 • Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,
 • Güvenlik soruşturması olumlu olmak,
 • Görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmamak.
 • Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

Aşçı:

 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak,
 • Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların ilgili branşta düzenlediği kurslardan mezun olmak veya ilgili branşta sertifika sahibi olmak,

BAŞVURU

 • Başvuru Formu
 • Bitirdiği okul diploması ya da okul çıkış belgesinin aslı veya onaylı sureti,
 • 2018-KPSS sonuç belgesi,
 • Askerlik durumunu belirleyen belge,
 • Güvenlik Soruşturması Formu (EK-2 formun “UYARI” bölümünde belirtilen hususlara uygun olarak doldurulması, 2 adet hazırlanması, bilgisayar ile doldurulması, fotoğraf yapıştırılması, ilgili bölümün imzalanması ve EK-2 form dışında başka form kullanılmaması gerekmektedir.)
 • Fotoğraflı özgeçmiş. (El yazısı ile hazırlanıp imzalanacaktır.)

Koruma ve Güvenlik Görevlisi kadrosuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belge;

 • Özel Güvenlik Görevlisi Kimlik Kartı, (Belgelerini şahsen teslim edeceklerin belge aslını ibraz etmeleri halinde sureti Bakanlığımızca onaylanacaktır. Belgelerini posta yolu ile teslim edeceklerin belge fotokopisi göndermeleri yeterli olup, sözlü sınava girmeye hak kazanmaları halinde sınav esnasında belge asılları ile karşılaştırılacaktır.)
 • İlanın Özel Şartlar bölümünün Koruma ve Güvenlik Görevlisi başlığının (e) bendinde belirtilen şartların yanı sıra aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alınan “özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık raporu, (Sağlık raporu sözlü sınav sonucunda başarılı olan adaylardan istenecektir.)

aa) Psikiyatri: Psikiyatrik bir hastalık veya kişilik bozukluğu (Psikopati); alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olmamak,

bb) Nöroloji: Özel güvenlik hizmetini yerine getirmesine engel teşkil edebilecek nörolojik rahatsızlığı olmamak,

cc) Göz: Görme engeli veya gece körlüğü olmamak,

çç) Kulak Burun Boğaz (KBB): Özel güvenlik hizmetini yapmasına engel teşkil edebilecek işitme kaybı olmamak.

Aşçı kadrosuna başvuran adaylardan ayrıca istenen belge;

Halk eğitim müdürlüklerinin veya diğer resmî kurum veya kuruluşların düzenlediği aşçılık kurslarından mezun olduğuna dair belge veya bu branşa ilişkin sertifika,

Başvurular yukarıdaki evraklarla birlikte 22 Ocak tarihine kadar Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilât Şube Müdürlüğü Bakanlıklar/ANKARA adresine şahsen veya son başvuru tarihinde Bakanlığımıza ulaşacak şekilde posta ile yapılacaktır.

ADALET BAKANLIĞI, CTE, POLİS, ASKER VE TÜM MEMUR ALIMLARINDAN BİLDİRİMLE HABERDAR OLMAK İÇİN KAMUBULTENİ.COM MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİN.

Android için >>>> TIKLAYIN

İOS için >>>> TIKLAYIN

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.