Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ceza İnfaz Kurumu Katibi Alımı Yapacak! Başvuru Genel ve Özel Şartları ile Başvuru Tarihleri

Adalet Bakanlığı CTE personel alımı için başvuru işlemleri 18 Ocak Pazartesi günü başlıyor.

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ceza İnfaz Kurumu Katibi Alımı Yapacak! Başvuru Genel ve Özel Şartları ile Başvuru Tarihleri

Adalet Bakanlığı CTE personel alımı için başvuru işlemleri 18 Ocak Pazartesi günü başlıyor.

10 Ocak 2021 Pazar 11:53
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Ceza İnfaz Kurumu Katibi Alımı Yapacak! Başvuru Genel ve Özel Şartları ile Başvuru Tarihleri

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'ne Ceza İnfaz Kurumu katibi alımı için başvuru işlemleri 18 Ocak 2021 Pazartesi günü başlayacak, 5 Şubat 2021 tarihi mesai bitimine kadar sürecek. Bakanlığın resmi sayfasından yapılan açıklamada, Ceza İnfaz Kurumu Kâtibi alımı için başvuru yapacak adayların KPSS 70 puan şartının yanı sıra başvuru genel şartlarını da dikkatle incelemesi gerektiğine vurgu yapılırken, başvuruların adalet komisyonu başkanlıkları ya da adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığı aracılığıyla alınacağı vurgulandı. 

Resmi duyuruda başvuru süreciyle ilgili, "Başvurular 18.01.2021 Pazartesi günü başlayıp, 05.02.2021 Cuma günü mesai saati bitiminde (16:00) sona erecektir. Adaylar, yapılacak olan sözlü sınav ve uygulamalı sınava, adalet komisyonu başkanlıklarından veya Bakanlık internet sitesinden temin edecekleri EK-1 (İnternet sitemizde yer almaktadır.) başvuru formunu doldurup, öğrenim belgesi ve sınav sonuç belgesinin aslı veya noter onaylı sureti ya da komisyon başkanlığınca  onaylı  örneği  ile  birlikte  en  son  başvuru  günü  mesai  bitimine  kadar  sınavı  yapacak  adalet  komisyonu  başkanlığına  (sınav  merkezi)  veya herhangi bir adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu başkanlığına başvuracaklardır. Ayrıca herhangi bir nedenle askerlikten muaf olan adayların muafiyetlerine ilişkin sağlık raporu veya bedelli askerlik belgesini başvuru formlarına eklemeleri gerekmektedir." denildi. 

158 kişilik alım için başvuru yapacak adaylarda aranacak genel ve özel şartlar ise aşağıdaki gibi sıralanmış durumda: 

I. Genel Şartlar:
a) Türk Vatandaşı olmak,
b) Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
Türk Ceza Kanunu’nun 53’üncü Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar,(…) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık,  dolandırıcılık,  sahtecilik,  güveni  kötüye  kullanma,  hileli  iflas,  ihaleye  fesat  karıştırma,  edimin  ifasına  fesat  karıştırma,  suçtan  kaynaklanan  mal varlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,
c)  Askerlikle  ilişiği  bulunmamak  veya  askerlik  çağına  gelmemiş  bulunmak  veya  askerlik  çağına  gelmiş  ise  muvazzaf  askerlik  hizmetini  yapmış
yahut ertelenmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) Güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak, (Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sözlü sınav ve mülakat sonucunda başarılı olan adaylar için yaptırılacaktır.)
e)  Adalet  Bakanlığı  Memur,  Sınav-Atama  ve  Nakil  Yönetmeliğinin  6-18/c  maddesinde  bulunan  şartları  taşıdığını  Sağlık  Bakanlığına  bağlı  tam teşekküllü Devlet hastanelerinden alacakları sağlık kurulu raporu ile belgelemek,
f ) Merkezi sınavdan (KPSS) en az 70 puan almak,
g) Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 05.02.2020 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak;
Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla (ceza infaz kurumu kâtibi) 35 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1985 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)
ğ) Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.
II. Özel şartlar:

A- Ceza infaz kurumu kâtipliği kadrolarına başvurabilmek için;

a) Fakülte veya  yüksekokulların  bilgisayar bölümü,  adalet  meslek  yüksekokulu  veya  meslek  yüksekokullarının adalet,  adalet  ön  lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile  diğer  lise  ve  dengi  okulların  bilgisayar  veya  bilişim  teknolojileri  alanlarından  mezun  olmak,  (Bu  maddede  sayılan  öğretim  kurumlarından  mezun olanlardan daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Örgün eğitim yoluyla verilen bilgisayar ya da daktilografi dersini başarıyla tamamladığını resmi olarak belgeleyenlerden daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.)

c) Uygulamalı  sınavdan  en  az bir hafta  önce Bakanlık internet  sitesinde ilan  edilecek  yazılı  metinler arasından,  sınav sırasında her bir grup  için ilgisine göre sınav kurulu veya komisyon tarafından kura yöntemiyle belirlenerek adaylara verilen ya da UYAP sistemi üzerinden otomatik olarak seçilerek elektronik ortamda gönderilen bir metinden bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız ve tekrarsız en az doksan kelime yazmak.

KAMUBULTENİ.COM - ANKARA

Son Güncelleme: 10.01.2021 13:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Klavye 2021-01-11 09:36:59

Taban puan 60 olması gerekirdi. 70 çok zaten bu sene sınavlar zordu

Avatar
Ali 2021-01-11 09:39:49

2018 kpss ortaöğretim puanları geçerli olması gerekmektedir. O sene sınava girenler puanlarını kullanamadığı durumu vardır. Puan en az 70 olmalı ve virüsten ötürü başvuru sürecinin tamamının internet üzerinden yapılması gerekmektedir.

Avatar
Zabıtkatip2021 2021-01-10 13:25:35

Zabıt karipliği ne zaman alım yapılacak ?

Avatar
Sultan 2021-01-10 13:58:55

Ne olurdu 60 ve uzerı olsaydı oglum 66.9 almış duzgun işi olurdu lıse mezunu diyorsunuz yuksek puan istıyotlar

Misafir Avatar
bilal 2021-01-17 18:53:44 @Sultan

abla valla ben 71 aldım ama benimde umudum yok çünkü torpillilerden sıra gelmez bize

Beğenmedim! (0)
Avatar
Osman 2021-01-10 13:59:15

60 olması gerekir

Avatar
Hakan 2021-01-10 13:59:52

İkm ne zaman ?

Avatar
Hasan 2021-01-10 14:03:04

Lisans müh. Mezunu olan biri bilgisayar sertifikası alması gerekiyor mu ?

Avatar
Sevgi Tuna 2021-01-10 16:11:25

Yaş sınırlaması neden?44 yaşındayım 35 Yaş üstüne iş yok nedense.