Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Başkanlığı’na

Sn. Kurum Başkanım, bildiğimiz gibi, İnsan Hakları Evrensel Bildirisi’nde ilk sırayı, Medeni ve Siyasi Haklar almaktadır. İkinci sırada ise pozitivist (olumlu) hak anlayışının bir uzantısı olan İktisadî, Toplumsal ve Kültürel Haklar yer almaktadır. İkiz Sözleşmeler olarak da adlandırılan bu kategorilerin statüsü Uluslararası niteliktedir. 
Nihayetinde, Eğitim Hakkı; İktisadî, Toplumsal ve Kültürel Haklar Uluslararası Sözleşmesi kapsamında yer alır ve ulusal hiçbir insan hakları mekanizması yahut bireyi devlete karşı yükümlendirecek herhângi bir husus Eğitim/Öğrenim Hakkını sınırlandıramaz. 
Ulusal mevzuatta yer alan 35 yaş haddi bir temel (evrensel) hak olan Eğitim Hakkını doğrudan kısıtlamaktadır. 
Temel Hak ve Hürriyetler, TEMEL OLMA VASFINI ilk kez 1982 Anayasası’nda düzenlenmiş olmasından değil; Milletlerarası Sözleşme ve Protokollere koşut olarak iç hukuka aktarılmış olmasından almaktadır. 
Temel Hak ve Hürriyetler, olağanüstü hâllerde bile askıya alınırken, Sözleşmeye taraf devlet, MİLLETLERARASI HUKUKTAN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLERİ İHLÂL EDEMEZ. 
1982 Anayasası’nda bile Eğitim-Öğrenim Hakkı ve Ödevi sınırlandırılabilecek haklar arasında düzenlenmemiştir. Anayasamızın 70. maddesine göre; kamu hizmetlerine girmede, MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ NİTELİKLER dışında hiçbir ayrım gözetilemez hükmü amirdir. Yâni düzenleme yaş gibi biçimsel, şeklî unsurların aksine; adayın özgüvenini, temsil kabiliyetini esas alan soyut unsurlara dayanmaktadır. 
Son olarak; 28 Şubat Postmodern Darbesi, sınav ve mülakatlarda yaşanan usûlsüzlükler ve terör olayları hasebiyle 35 yaşını ikmal etmiş yüz binlerce aday gideril(e)meyen mağduriyetten vicdanen rahatsızdır. 
Siz Kıymetli Büyüklerimizden istirhamımız, hem HUKUKİLİK, hem YERİNDELİK denetimi yapabilen bir kurum, bir merci olarak derdimize, maruz bırakıldığımız bu olumsuz duruma çare olmanızdır. 
Durumu bilgilerinize sunar; haklarımızın iadesini saygıyla arz ediyorum. 
Kalb-i selam, saygı ve sevgilerimle...

KAMU İSTİHDAM MAĞDURİYETLERİ VE DAYANIŞMA PLATFORM SÖZCÜSÜ

KENAN AKBULUT

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.