Sayın Doç.Dr. Salim Atay

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe-Ankara-Türkiye

Sayın Başkanım:

Memurluğa girişte kurumların aradıkları;

- "28 Yaşından Gün Almamış Olmak"

- "30 Yaşından Gün Almamış Olmak"

- "32 Yaşından Gün Almamış Olmak"

- "35 Yaşından Gün almamış Olmak" gibi şartlar,

görevin gerekleri ile hiçbir ilgisi olmayan, yaş ayırımcığı yapan ve her Türk vatandaşına anayasa 70. maddesi ile tanınan memur olma hakkını gasp eden, çağımız koşullarına uymayan ve ülkemizin eğitimli, birikmiş emek gücünü atıl bırakan düzenlemelerdir.

BU ŞART ANAYASA DA   AYKIRIDIR:

Bu aykırılığı kısaca aşağıda izah etmeye çalışacağız;

    • Anayasa madde 70. Bu madde ile aynen 'Her Türk, kamu hizmetine girme hakkına sahiptir. Hizmete alınmada görevin gerektirdiği niteliklerden başka bir ayrım gözetilemez' denmektedir. Bu madde çok açıktır, memurluğun anayasal bir hak olduğu ve memurluk mesleğine girebilmek için aranacak şartların 'görevin gerektirdiği niteliklerle' ilgili olmasını emretmektedir. Bu maddeye göre görevin gerektirmediği bir şart ileri sürülemeyecektir. İdare Hukuku Profesörü Tayfun Akgüner'in 'Kamu Personel Yönetimi' isimli kitabında bu madde ile memuriyete girişte 'Görevin gerektirdiği niteliklerden başka nitelikler aranmaması" ilkesinin getirildiği belirtilmiştir. Şimdi sizler memuriyete girişte '35 yaşından gün almamış olmak' şartının görevin gerektirdiği nitelikler arasında olduğunu söyleyebilir misiniz?

35 yaşını geçenler memurluk yapamayacaksa o zaman kamuda çalışan ve 35 yaşını geçen tüm memurların işine son verilmesi gerekmez mi?.

    • Anayasa 10. madde, 3. fırka. Bu madde ile aynen 'Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.' denmektedir. Görevin gerektirdiği niteliklerle hiçbir ilgisi olmayan bu “35 yaşından gün almamış olmak' şartı ile kişiler arasında haksız olarak yaş ayrımcılığı yapılmakta, 35 yaşını geçenlere kamu hizmetine girme yolu kapatılarak onların 'Kamu hizmetlerine girme' şeklindeki anayasal hakları ellerinden alınmaktadır. Halbuki 35 yaşını, 40 yaşını geçenlerin memurluk görevini hakkıyla yapamayacaklarına dair hiçbir bilimsel tespit yoktur. Bunun tersine uygulamada, 35 yaşını geçmiş milyonlarca devlet memuru görevini en iyi şekilde yerine getirmektedir.
    • Anayasa madde 50. Bu madde aynen “'Kimse yaşına, cinsiyetine ve gücüne uymayan işlerde çalıştırılamaz.' demektedir. Bu hüküm sadece kamuyu değil, özel sektörü de bağlamaktadır. 'kimse yaşına uymayan işlerde çalıştırılamaz' hükmü gereği bir kimsenin yaşı nedeni ile memur olamaması için, ancak o yaşın memurluk yapmaya elverişli bir yaş olmaması lazımdır. Memurluğun o yaşa

uymaması lazım. Mesela 35 yaş sınırı koyan yasal düzenleme (657 ek 40. madde), 'Anayasa 50. maddesi insanların yaşına uymayan işlerde çalışmasını yasaklıyor. 36,37 ve daha üst yaşlardakiler bu yaşları ile memuriyet yapamazlar, çünkü memurluk 36, 37, 38 yaşındakilerin yapabileceği bir iş değildir' demektedir.. Ama hiçbir bilimsel temelli böyle bir bulgu mevcut değildir, çünkü devlet kurumda da 35 yaşını geçen bir çok çalışan var ve zaten böyle bir uygulamayı hiçbir akıl ve insaf sahibi kabul etmez, etmemelidir. Anayasa 50. ve 70. maddeleri birbirleri ile tam bir uyum içerisindedir. Bu maddelere göre memurluğa girişte aranacak şartlar görevin nitelikleriyle ilgili olmalı ve yapılacak iş kişinin yaşına uygun olmalı. Ağırlıklı olarak zihinsel faaliyetlerle yürütülen memurluk için şu an konan yaş sınırlarının hiçbir makul sebebi yok.

Ayrıca genelde A kadro meslekler için uygulamaya konulan 35 yaş şartı “kurum için A kadro alım sınavları” ile fiili olarak da kendisi ile çelişmektedir. Eğer A kadro için 35 yaş şartı zorunlu ve bu mesleği icra etmek için gerekli başlama yaş üst sınırı ise devlet derhal kurum içi yükselme ve a kadro kurum içi atama işlemlerinde 35 yaş şartı koymalı, çünkü bu yaşı geçen kişiler bu mesleğe başlayamaz diyebilmelidir. Bunu diyebilmek için herhangi bir temelde dayanak bilimsel bilgimiz mevcut olmadığı için, ilk defa atamalarda da mesleğin gerektirdiği bilgiye ve eğitime sahip herkesin önünden de 35 yaş üst sınırını kaldırmak gerekmektedir.

BU ŞART YASALARIN UYGULANMASINDA DA ÇELİŞKİLER BARINDIRMAKTADIR:

Bu çelişkiyi kısaca aşağıda izah etmeye çalışacağız;

  • Memurluk bedensel değil zihinsel bir faaliyettir ve insan beyni ortalama bir rakamla 65 yaşına kadar gençtir. Ayrıca günümüzde ortalama yaşam 78 yaş sınırına kadar

-Allah'ımıza şükürler olsun- yükselmiştir. Bir yasal düzenlemenin (örneğin 657 ek

40. madde) '35 yaşından gün almamış olmak' şartını koyması için, Anayasa'nın 70.maddesine göre o iş 35 yaşından büyüklerin yapamayacağı bir iş olmalıdır. O zaman bu 35 yaş şartı Anayasa'nın ifadesi ile 'görevin gerektirdiği bir nitelik' olur. Ayrıca, 01.05.2008 sonrası yani günümüzde memuriyete ilk başlayacak bizlerin emeklilik yaşı 65 olarak uygulanacaktır. 2018 yılında 40 yaşında memuriyete giren bir vatandaşımız 2043 yılında 25 yıl fiili çalışma koşunu sağlayıp, 65 yaşında yasalarımıza uygun emekli olabilir. Bu örnekten de anlaşılacağı üzere devletimizin 2008 yılında yaptığı sosyal güvenlik reformuna dahi uyum sağlayamamaktadır.

Sayın Başkanım, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan Devlet Personel Başkanlığı bu haksız yaş şartı ile ilgili yasal düzenlemeler olduğundan dolayı hiçbir şey yapamamaktadır. Halbuki hiç bir yasal düzenleme anayasaya aykırı olmamalı, anayasamızın vermiş olduğu hak yersiz şartlarla engellenmemelidir. Yüksek puan aldığı halde yaş şartı yüzünden memur olamayan arkadaşlarımız var. Ayrıca Avrupa Birliği, muasır medeniyetinin üstüne çıkma yolculuğumuz ve sürecince bu üst yaş şartı Avrupa'da değil kamuda, özel sektörde bile aranmamaktadır.

Sayın Başkanım, Başkanlığınızda kurulmuş yeni hükümet sistemimizde ofisinize verilen görev "İnsan Kaynakları Ofisi, kamu istihdamında liyakat ve yetkinliğin artırılması için gerekli projeler üretecek, verimliliğin artırılması için insan kaynakları planlamasına yönelik çalışmalar yapacak." şeklinde tanımlanmaktadır. Bu merkezle 35 yaş sorunu hakkında sizlerden yardım rica etmekteyiz. Bizlerin birikmiş emek ve eğitimli yeteneklerimizin kamuda daha kaliteli hizmet merkezli yer alabilmesi için, önümüzdeki engellerin kaldırılması konusunda yardım rica etmekteyiz. Bu konuda bir çalışma hazırlatmanızı ve bu konu da kamuoyuna yazılı bir açıklama yapmanızı diler,saygılarımı sunarım

İsim soyad : KAMU İSTİHDAM MAĞDURİYETLERİ VE DAYANIŞMA PLATFORM SÖZCÜSÜ KENAN AKBULUT

Adres : GÜZEL VATANIMIZIN EN UCRA KÖŞESİN,

             EN KALABALIK ŞEHRİNDEN,

            TÜRKİYENİN KALBİNDEN,

            BAŞKENT ANKARA'NIN MERKEZİNDEN VE  TÜM TÜRKİYE'DEN VE GÖNÜLLERİMİZİN DERİNLİKLERİNDEN...

           BU MEKTUBUMUZA DUYARSIZ KALINMAYACAĞI UMUDUYLA SAYGILARIMLA ARZ EDERİM.

İmza: FİKRİ VE DÜŞÜNCESİNE BAKILMADAN HER YAŞTAN BİREYLERİN VİCDANLARINDA YAŞAYAN / YAŞATMAK İSTEDİKLERİ HAKTAN ADALETTEN YANA TAVIR SAHİHİBİ 81 MİLYON TÜM TÜRKİYE FERTLERİ.BU VATAN HEPİMİZİN İLELEBET PAYIDAR OLACAKTIR.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.