Oy Kullanma Kabinine Cep Telefonu ile Girilir mi? Pusula Fotoğrafı Çekmek Yasak mı?

Seçime saatler kala en çok merak edilen konu, telefonla oy kullanma kabinlerine girilip girilemeyeceği konusu oldu. İşte cevap.

Oy Kullanma Kabinine Cep Telefonu ile Girilir mi? Pusula Fotoğrafı Çekmek Yasak mı?

Seçime saatler kala en çok merak edilen konu, telefonla oy kullanma kabinlerine girilip girilemeyeceği konusu oldu. İşte cevap.

29 Mart 2019 Cuma 20:57
Oy Kullanma Kabinine Cep Telefonu ile Girilir mi? Pusula Fotoğrafı Çekmek Yasak mı?

Seçimlere kısa süre kala oy kullanacak vatandaşları ilgilendiren son dakika açıklaması geldi.

31 Mart 2019 Pazar günü Türkiye genelinde yapılacak mahalli idareler seçimleri öncesi e Devlet kapısı "Oy Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler" başlığıyla gönderilen e-postada, "önemli" ibaresiyle şu ifadelere yer verildi:

"Önemli : Cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaktır ve cezası bulunmaktadır. Bu tür cihazların oy verme islemi bittikten sonra iade edilmek üzere sandık kuruluna bırakılması gerekmektedir."

2014 YILINDA YASAKLANMIŞTI

2014 yılı seçimlerinden önce yapılan düzenlemede seçmenlerin kabinlere cep telefonu ile girmeleri yasaklanmıştı. YSK'nın o yıl aldığı kararda şu ifadelere yer verilmişti:

"298 sayılı Kanun'un 92. maddesinin son fıkrası ile Kurulumuzun 8/1/2014 tarih ve 2014/23 sayılı kararı eki 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Seçimlerinde Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerini Gösterir Örnek: 138 sayılı Genelge'nin 34. maddesinin "Oy verme işlemi" başlıklı (B) maddesinin (2) numaralı bendi uyarınca cep telefonu, fotoğraf veya film makinesi gibi görüntü kaydedici veya haberleşme sağlayıcı cihazlarla oy verme yerine girilmesi yasaklanmış olduğundan, bu tür cihazlarla kapalı oy verme yerine girilemeyeceğine, bu tür cihazları kullanmakta direnen kişilere oy kullandırılamayacağına ve buna ilişkin her türlü tedbiri almaya 298 sayılı Kanun'un 82. maddesine göre sandık kurulu ve ilçe seçim kurulu başkanlarının yetkili olduğuna."

Kamubulteni.com  |  Ankara

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.